میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۶
 
 
ترامپ یکبار نامه می‌نویسد و یکبار رهبری را تحریم می‌کند!!
عقده‌گشایی یانکی‌‌ها
عقده‌گشایی یانکی‌‌ها
 

ترامپ که تا پیش از این با روانه کردن آبه شینزونخست وزیر ژاپن و سپردن نامه واسطه‌گری قصد داشت بازی با افکار عمومی را آغاز و از فضای رسانه برای فشار به جمهوری اسلامی بهره بگیرد، با شکست حربه خود و مستاصل ماندن در این اقدام، رهبر انقلاب را در لیست تحریمهای جدید خود علیه جمهوری اسلامی گنجاند تا هم فضاحت پهپاد متجاوز به خاک ایران را کمی رفع و رجوع کند و هم برای نامه‌ای که جواب نگرفت عقده‌گشایی کرده باشد.
البته این رفتار ترامپ ناشی از سیاست‌های سرمایه‌داری و خودبرتربینی دولت امریکاست که سالها با دیگر کشورها و مسئولانشان به شکل زیر دست نگاه کرده‌‌اند. رفتار جمهوری اسلامی بعد از انقلاب است که باعث شده کدخدا پنداری آنها در جهان فرو ریزد. اما این اتفاق به جز فضاحت جدید امریکاییها رسوایی جدیدی را برای آنهایی به بار می‌آورد که در ضمیرناخودآگاه خود همیشه فکر می‌کدرند که امریکا قابل مذاکره و سخن گفتن به زبان بین‌المللی است و مدعی بودند که زبان آنها را بلد هستند.
امروز بیش از امریکا که مضحکه خاص و عام شده و عقده‌گشایی‌اش علنی شده باید مسئولانی که در خواب خوش تضمین امضای وزیر خارجه سابق امریکا مانده‌اند پاسخ دهند و بگویند کدام تحریمها رفته؟! امروز باید آنهایی که مدعی صحبت به زبان دنیا بودند و آنهایی که در چشم میلیونها ایرانی نگاه کرند و گفتند که همه تحریمها با برجام برداشته می‌شود و هیچ رئیس جمهوری در امریکا قادر به بازگرداندن آنها نیست پاسخ دهد که چرا امروز یک رئیس جمهوری دلال و کاسب در امریکا توانسته‌ است زیر تعهد بین‌المللی مزین به قطعنامه سازمان ملل بزند و مدام بتازاند و تحریم کند!!
هر چند تحیرمهای ترامپ ار سر عقده‌گشایی و کم آوردن در مقابل مردان میدان مقاومت است، همانها که ملوانان را درحریم دریایی‌مان اسیر می‌کنند و آنهایی که به پهپاد متجاوز رحم نکرده و آن را با پیشرفته‌ترین تجهیزات خود هدف می‌"یرند.
امروز ترامپ که برای فضاحت رخ داده در تجاوز به خاک جمهوری اسلامی مستاصل مانده و ضرر ۲۲۲ میلیون دلاری کرده است، وقتی می‌بیند مشاورانی ماند پمپئو در فتوشاپ خواندن دستاوردهای نظامی جمهوری اسلامی اشتباه محاسباتی انجام داده‌آند به قدری مستاصل می‌شود و درمانده می‌ماند که با عجله دست به تحریم می‌زند، آنهم تحریم افرادی که در تاریخ امریکا به عنوان مدافع آزادی مانده اند و عصبانیت او به حدی می‌رسد که حتی نام امام خمینی(ره) نیز در لیست تحریمی‌ها می‌آید تا نشان دهد چقدر با عجله و عصبانیت ای تصمصم گرفته شده است.

تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران
آمریکا بار دیگر به بهانه‌های واهی تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال کرد.
به گزارش مشرق و به نقل از رویترز، آمریکا بار دیگر به بهانه‌های واهی تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال کرد.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در این باره گفت که فرمان اجرایی را امضا کرده است که به موجب آن تحریم‌های سهمگینی علیه تهران اعمال خواهد شد که نهاد رهبری ایران را نیز شامل می‌شود.
رئیس‌جمهور آمریکا روز دوشنبه در حالی که در اتاق بیضی کاخ سفید فرمان اجرایی اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران را امضا می‌کرد، اظهار داشت: ما به افزایش فشار علیه ایران ادامه خواهیم داد. ایران هرگز نخواهد توانست به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.
وی بدون اشاره به جزئیات اعلام کرد که این تحریم‌ها دسترسی رهبران ایران به منابع مالی را محدود خواهد کرد.
ترامپ مدعی شده است که این تحریم‌ها را در واکنش به سرنگونی پهپاد آمریکایی اعمال کرده است.
وی با تکرار ادعاهای خود علیه صنعت هسته‌ای کشورمان گفت که اجازه نخواهد داد تا ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد. وی در عین حال گفت که به دنبال جنگ با ایران نیست و می‌خواهیم به یک توافق جامع با آنها برسیم.
رئیس جمهور آمریکا در حین امضای این فرمان اجرایی گفت که این سخت‌ترین تحریم‌هایی است که علیه یک کشور اعمال می‌شوند.
ترامپ همچنین با انتقاد از دولتمردان سابق آمریکا به خصوص جان کری وزیر خارجه اسبق کشورش گفت که برجام نباید هرگز به وجود می‌آمد.
ترامپ در مورد اینکه آیا این تحریم‌ها با سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط نیروهای ایران ارتباط دارد، گفت: تحریم‌های جدید علیه ایران در واکنش به سرنگونی آن پهپاد نبوده است. البته شما می‌توانید سرنگونی این پهپاد را نیز [به مسائل قبلی] اضافه کنید اما در هر صورت این تحریم‌ها وضع می‌شدند. بر همین اساس است که باید نوشت که تحریمهای جدید امریکا به جز یک تلاش ناشیانه برای سرپوش گذاشتن بر همه پیشرفتها و دستاوردهای جمهوری اسلامی با همه تحریمهای چهل ساله و عقده گشایی نمی‌تواند چیز دیگری نام گیرد، تلاشهایی که باید نادیده گرفته شده و با تکیه بر توان داخل و دستاوردهای خودمان به آن پاسخی سهم‌گین تر داده شود.
بر همین اساس است که عقده‌گشایی ترامپ نام بهتر برای تحریمهای جدید می تواند باشد. 

نویسنده: مائده شیرپور

کد مطلب: 109585
 
Share/Save/Bookmark