میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۵۵
 
 
تظاهرات هفتمین شنبه سیاه ضد سرمایه‌داری در فرانسه برگزار شد
آتش همچنان شعله‌ور

در هفتمین شنبه سیاه متوالی بار دیگر فعالان جنبش ضد سرمایه‌داری در خیابان‌ها و بزرگراه‌های شهرهای مختلف فرانسه به اعتراضات خود ادامه دادند که با دخالت پلیس دها زخمی و صدها بازداشتی برجای گذاشت.
فرانسه طی هفته‌های اخیر با مجموعه‌ای از اعتراض‌های مردمی به نظام سرمایه‌داری مواجه است که البته پاسخ دولتمردان به این مطالبات سرکوب و بازداشت است چنانکه بیش از ۱۰ کشته و صدها زخمی و بازداشتی برجای گذاشته است. در منطقه شالون سوق سائون ژاندارمرها برای متفرق کردن جنبش ضد سرمایه‌داری که عوارضی بزرگراه A۶ را بلوکه کرده بودند ۲۳ ساعت از گاز اشک آور استفاده کردند. در جریان درگیری معترضان به سیاست‌های دولت فرانسه و ژاندارمري‌ها در منطقه شالون سوق سائون پس از آنکه معترضان به سمت پلیس اشیایی پرتاب کردند؛ پلیس ۷ نفر از آن‌ها را بازداشت کرد.
معترضان به نظام سرمایه‌داری در پنجاهمین روز از اعتراضات سراسری در پاریس به ویژه خیابان شانزه لیزه نیز تظاهرات کردند برخی اعضای جنبش خود را برای حضور و تظاهرات گسترده در مراسم روز دوشنبه ۳۱ دسامبر (مراسم تحویل سال) آماده می‌کنند. نیروهای امنیتی و پلیس ضد شورش کماکان در شهرهای فرانسه به حالت آماده باش است تا به محض برگزاری تظاهرات وارد عمل شوند. جنبش ضد سرمایه‌داری در آستانه دوماهگی تاکنون ۱۰ کشته و بیش از ۷۵۰۰ زخمی یا بازداشتی داشته است.
در میان پیام هایی که در شبکه‌های اجتماعی برای برگزاری تظاهرات روز شنبه منتشر شده است ۹ هزار نفر در صفحه فیس‌بوک معترضان اعلام کرده‌اند که به پاریس خواهند آمد و هفتاد هزار نفر نیز اعلام کردند با تظاهرات موافقند. در این میان سوء‌استفاده یک کارمند برکنار شده کاخ ریاست ‌جمهوری فرانسه از گذرنامه‌های دیپلماتیک دولتی به موضوعی جنجالی در این کشور تبدیل شده است.
ژان ایو لو دریان، وزیر امور خارجه فرانسه، دادستان این کشور را فراخواند تا درخصوص موضوع گذرنامه‌های دیپلماتیکی که احتمال می‌رود الکساندر بنالا، همکار سابق امانوئل مکرون، پس از برکناری از سمتش در الیزه همچنان از آن استفاده می‌کرده است، توضیح دهد. او در نامه‌ای که به دادستان نوشته و نسخه‌ای از آن در اختیار خبرگزاری رویترز قرار گرفته، تاکید کرده است به نظر می‌رسد اقدامات بنالا نشان‌دهنده رفتاری خلاف قانون کیفری است. وزیر امور خارجه فرانسه در این نامه احتمال «سوء استفاده از اعتماد» به دلیل عدم بازگرداندن گذرنامه‌ها و احتمال «سوء‌استفاده» از این گذرنامه‌ها را مطرح کرده است. لو دریان نوشت: «در نهایت چنانچه بنالا چنین سوء‌استفاده‌هایی کرده باشد، مرتکب جرم شده، زیرا موجب تردید در افکار عمومی و دردسر ساز شده است.»
یک روز پس از آنکه پایگاه اینترنتی مدیاپار اطلاعاتی را منتشر کرد مبنی بر اینکه الکساندر بنالا در سفر اخیر خود به آفریقا به عنوان مشاور از چنین گذرنامه‌ای استفاده کرده است، الیزه روز جمعه اعلام کرد از زمان برکناری بنالا از سمتش، دفتر ریاست جمهوری از ادارات مربوطه خواسته است درخصوص مراحل لازم برای بازپس‌گیری این گذرنامه‌ها اقدام کنند.
اما بحران اقتصادی صرفا معطوف به فرانسه نیز و انگلیس یکی دیگر از مدعیان سرمایه‌داری نیز دورانی بحرانی را سپری می‌کند چنانکه رسانه‌ها در انگلیس از مرگ ۶۰۰ بی‌خانمان طی سال گذشته در این کشور خبر دادند. موسسات خیریه در انگلیس با ابراز نگرانی از افزایش شمار بی‌خانمان‌ها در این کشور اعلام کردند در پنج سال اخیر شمار بی‌خانمان‌ها دو برابر شده است و بیشتر در سرپناه‌های موقت، چادر، معابر عمومی و کف خیابان روزگار می‌گذرانند. موسسه خیریه "شلتر" یا "سرپناه" اعلام کرد: ۳۲۰ هزار بی‌خانمان در شرایط نامناسبی به سر می‌برند که شمار آنان ۱۳ هزار نفر بیشتر از سال پیش شده است . براساس گزارش موسسه "شلتر" در سال ۲۰۱۸ هر روز ۳۶ خانوار بی‌خانمان شدند و بیشترین رشد بی‌خانمان نیز در لندن به ثبت رسیده است.

کد مطلب: 107389
 
Share/Save/Bookmark