میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۲۵
 
 
پرونده سقوط جرثقیل مختومه شد؛ فاجعه منا چه می‌شود؟
حقوق شهروندی شعاری که خیرش به خانواده شهدای حج نرسید
حقوق شهروندی شعاری که خیرش به خانواده شهدای حج نرسید
 

حدود ۱۸ ماه از فاجعه‌ای که در حج تمتع ۹۴ رخ داد منجر به شهید شدن حدود ۵۰۰ ایرانی و ۷ هزار مسلمان جهان شد گذشته و با وجود تاکیدات فراوان مقام معظم رهبری و پیگیری‌های این نهاد، انگار کسی به فکر حقوق شهروندی خانواده قربانیان نیست. پرونده فرمایشی‌ای که عربستان برای محاکمه کارگران خارجی مقصر در سقوط جرثقیل تشکیل داده بود بدون هیچ اتفاق خاصی همانطور که انتظار می‌رفت با تبرئه معرفی‌شدگان به عنوان مقصر مختومه شد و خبری از بررسی علل فاجعه منا نیست! اما چیزی که دل داغدار خانواده شهدا را می‌لرزاند عدم پیگیری پرونده توسط نهادهای مسئول علی‌الخصوص وزارت خارجه در مجامع بین‌المللی است. در همین زمینه فرشته روح‌افزا (همسر شهید حاتمی دانشمند هسته‌ای که با سقوط جرثقیل در مسجدالحرام شهید شدند) با بیان اینکه نامه‌ای درباره مراقبت نیروهای امنیتی سعودی از وی در جیب شهید حاتمی پیدا شد گفت: پیکر همسرم کیلومترها دورتر از محل سقوط جرثقیل در مسجدالحرام پیدا شد و هیچ کالبدشکافی نشد.
او درباره مختومه شدن پرونده سقوط جرثقیل در مسجدالحرام از سوی سعودی‌ها گفت: این خبر موجب ناراحتی تمامی خانواده‌های شهدا و مصدومین این حادثه شده و ما از این موضوع ناراحت هستیم. سعودی‌ها اعضای خانواده‌های ما را می‌کشند و در دادگاهی که معلوم نیست تشکیل شده در مورد دلیل این کار قضاوت کرده و در پایان هم پرونده را مختومه می‌کنند در حالی که نتایج آن برای ما مشخص نیست که مقصر سقوط این جرثقیل در مسجدالحرام چه فرد یا افرادی بوده‌اند؟
وی به فارس گفته که من از عربستان خیلی توقعی ندارم که برای ما کاری انجام دهد اما وقتی رئیس‌جمهور کشورمان در آخرین مصاحبه خود درباره احتمال ارتباط با عربستان صحبت می‌کند و می‌گوید ما با آنها مشکلی نداریم که بخواهیم آن را حل کنیم، به نظر می‌رسد که کشته و شهید شدن حدود ۵۰۰ نفر از ایرانیان در عربستان به چشمش نیامده و وزارت خارجه هم هیچ اقدامی در جهت حقیقت‌یابی علل کشته شدن این افراد صورت نداده است.
روح‌افزا افزود: در حالی که دستور مقام معظم رهبری مبنی بر تشکیل کمیته حقیقت‌یاب روی زمین مانده و هیچ ارگانی در این رابطه قدیمی برنداشته، جای گله و شکایت بسیاری از سوی خانواده‌های شهدای حادثه مکه و منا وجود دارد.
وی تصریح کرد: مقام معظم رهبری فرموده‌اند که اگر پرونده شهادت تعداد زیادی از ایرانیان در مسجدالحرام و منا نیاز باشد ۱۰ سال هم باز خواهد ماند تا نتایج آن هم مشخص شود.
وی گفت: مسئولان دولتی هیچ اقدام داخلی و بین‌المللی برای پیگیری حق و حقوق شهدای ایرانی در عربستان انجام نداده‌اند. ضمن اینکه متأسفانه مجلس شورای اسلامی هم اقدام مناسبی را در قبال پیگیری حقوق شهدای منا انجام نداده و تنها به دعوت چند خانواده به مجلس بسنده کرده و تلاش دارد تا با برگزاری چند جلسه قضیه را خاتمه دهد. در حالی که هیچ خروجی در این جلسات وجود ندارد و به نظر می‌رسد نیت اصلی برگزاری این جلسات تنها سرگرم کردن خانواده شهدای منا و مکه و زدن مهر سکوت بر لبان آنهاست.
روح‌افزا خاطرنشان کرد: به دلیل انجام مصاحبه در خصوص پیگیری حقوق شهدای مکه و منا بارها به من تذکر داده‌اند که مصاحبه نکنید؛ در حالی که نمی‌دانم چرا نباید این کار را انجام دهم. آیا پیگیری حقوقی همسر شهید امری غیرقانونی است؟
وی افزود: در جیب شهید حاتمی یادداشتی با دست‌خطش وجود داشته مبنی بر اینکه مأموران سعودی دنبال وی بودند و نیروهای امنیتی سعودی رفت و آمدهای شهید حاتمی را تحت نظر داشتند.
روح‌افزا تصریح کرد: برخی افراد شهید حاتمی را حین کمک به زائران دیگر در مسجدالحرام دیده‌اند اما وقتی پیکر وی را به دلایل واهی به نقطه دیگری منتقل شده و هیچ اثری از حادثه سقوط جرثقیل مانند له‌شدگی در بدن، شکستگی و خون روی پیراهن و لباس‌هایش وجود ندارد. در حالی که نام وی را در زمره شهدای سقوط جرثقیل در مسجدالحرام قرار داده‌اند و تنها چند لکه خون برروی گوش و بینی وی وجود داشته است.
وی افزود: کالبدشکافی از پیکر شهید حاتمی هم انجام نشده و وقتی من به این موضوع اعتراض می‌کنم، به من تذکر می‌دهند که نباید حرفی بزنم. به نظر می‌رسد که دولت یازدهم ما و حقوق‌مان را به رسمیت نمی‌شناسد و به طور کلی خانواده‌های شهدای مکه و منا را در زمره بشر به حساب نمی‌آورد.
وی تصریح کرد: به نظر می‌رسد که منشور حقوق شهروندی برای دفاع از حقوق شهدای مسجد‌الحرام و منا نیست. چراکه وزارت خارجه حتی یک نامه برای دفاع از حقوق خانواده‌های شهدای مسجدالحرام و منا نزده و رئیس‌جمهور هم معتقد است که هیچ مشکلی در رابطه با عربستان وجود ندارد.
روح‌افزا افزود: برای من تناقض بین سخنان رئیس‌جمهور با فرمایشات مقام معظم رهبری جای سوال دارد در حالی که رهبری معظم انقلاب، عربستان سعودی را در این قضایا محکوم کرده و خواستار تشکیل کمیته حقیقت‌یاب شده‌اند اما رئیس‌جمهور عنوان می‌کند که ما هیچ مشکلی در رابطه با عربستان نداریم.
وی افزود: ۴ ساعت بعد از حادثه سقوط جرثقیل در مسجدالحرام یکی از سایت خبری رژیم صهیونیستی در خبری فوری به صراحت اعلام کرد که احمد حاتمی پروفسور فضایی ایران کشته شده در حالی که رسانه‌های ایرانی تا آن موقع خبر دانشمند فضایی بودن پروفسور حاتمی را اعلام نکرده بودند و همگان از پروفسور بودن وی و اقداماتش مطلع نبودند.
روح‌افزا اظهار داشت: حقوق شهروندی کدام کشور و نقطه‌ای در دنیا به خانواده کسی که به کشورش خدمت کرده و مظلومانه به شهادت رسیده و حتی کالبدشکافی هم نشده، می‌گوید که حرفی نزنید و پیگیری نکنید.
این تنها بخشی از درد و دل یکی از خانواده‌هایی است که عزیزش را در فاجعه‌ای که خاندان آل‌سعود به پا کرده بود از دست داده است، اما به نظر می‌رسد برای دولتی‌ها اینکه حتی بخواهند به مختومه شدن پرونده حادثه سقوط جرثقیل واکنش نشان دهند امری دور از ذهن است.
حال این سوال پیش می‌آید دولتی که مدام منشوری را که سه سال پیش قول داده بود در چند ماه مانده به انتخابات رونمایی کرده و داعیه حمایت از حقوق شهروندان خود دارد چرا حالا که بستری عملی برای نشان دادن عملی آنچه را که ادعا می‌کند پیش آمده است این اقدام را عملی به مردم ثابت نمی‌کند که برای شهروندان خود ارزش قائل است و حقوقشان را پیگیری می‌کند، شاید باید پیگیری شدن حقوق شهدای فاجعه منا و سقوط جرثقیل را مانند پیگیری و احقاق حق تعرض به نوجوانان در فرودگاه جده فراموش شده تلقی کنیم چراکه عزمی جدی در پیگیری این حقوق دیده نشده و نمی‌شود. مستقیما از رئیس دولت و دستیار رئیس‌جمهور در حقوق شهروندی می‌پرسیم آیا پیگیری کردن حقوق این خانواده‌های داغدار که از آل‌سعود زخم خورده‌اند نباید به عنوان اصلی که در رونمایی حقوق شهروندی مد نظر قرار داشتید در اولویت‌هایتان قرار گیرد؟!

مائده شیرپور

کد مطلب: 98388
 
Share/Save/Bookmark