چهلمين دوره جشنواره بين المللي فيلم رشد با حضور حميدرضا حاجي بابايي وزير آموزش و پرورش و جمعي از هنرمندان در كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان به پايان رسيد.
اين جشنواره به مدت يك هفته درتهران برگزار شد. دراين مدت 280 فيلم از آثار سينماگران داخلي و خارجي در 14 سالن سينماهاي پايتخت به نمايش گذاشته شد كه در پايان برگزيدگان بخش هاي مختلف به شرح زير معرفي شدند:
فيلمهاي داستاني بلند
رتبه اول و تنديس زرين: فيلم 'سنگ اول' به كارگرداني 'ابراهيم فروزش، رتبه دوم و تنديس سيمين: 'تابستان عزيز' به كارگرداني اميرشهاب رضويان، جايزه رتبه سوم و لوح تقدير: فيلم 'ميدونم كه ميدوني' ساخته 'يوستين كريگان' از آلمان. تنديس زرين جايزه ويژه هيئت داوران 'پناهبرخدا رضايي' براي فيلم 'چراغي در مه'.
فيلمهاي داستاني كوتاه
رتبه نخست و تنديس زرين: فيلم 'هواي بستهبنديشده' ساخته 'اكبر ترابپور'، رتبه دوم و تنديس سيمين: 'مريم فتحي فرد' براي فيلم 'سهدار'، رتبه سوم و لوح تقدير: فيلم 'آوايي براي مرواريد' ساخته رضا رمضانپور منفرد، تنديس زرين و جايزه ويژه هيات داوران: فيلم 'خداحافظ نه و نصفي' ساخته هالنينا ديرشكا
بخش مستند دانش آموزان فيلمساز
رتبه نخست و تنديس زرين: 'ايكات' ساخته 'نسيم اكبرپور'، رتبه دوم و تنديس سيميمن: 'راز ساز' ساخته 'گلكو نشاطي'، رتبه سوم و لوح تقدير: 'تولد' ساخته 'عادل ابوالحسيني'
انيميشن دانش آموزان فيلمساز
رتبه نخست و تنديس زرين: 'براند خرسه' ساخت گروهي از دانش آموزان كشور اسلووني، رتبه دوم و تنديس سيميمن: 'ليونور پوس' براي ساخت انيميشن 'تايگل و ايگو'، رتبه سوم و لوح تقدير: 'سيد مهدي اسديپور' براي كارگرداني انيميشن 'يزد شهر قنات، قنوت، قناعت'
داستاني انيميشن دانش آموزان فيلمساز
رتبه نخست و تنديس زرين: 'راز' از كشور عراق ساخته 'سهند سارو'، رتبه دوم و تنديس سيميمن: 'اشك آسمان' به كارگرداني فاطمه زارعي، رتبه سوم و لوح تقدير: 'فصل12: گياهان' به كارگرداني 'بهشاد حكمت'
بخش فرهنگيان فيلمساز
رتبه نخست و تنديس زرين: 'هميشه فارس' به كارگرداني وحيد گلستان، رتبه دوم و تنديس سيميمن: ، 'نگين زاينده رود' به كارگرداني آرش خزائي، رتبه سوم و لوح تقدير: فيلم 'مثلثات' ساخته فاطمه گنج، جايزه ويژه هيات داوران: 'پارسا كوچولو' ساخته 'بهزاد مظاهري'
بخش مستند و آموزشي
رتبه نخست و تنديس زرين: 'بچههاي كوچ' به كارگرداني 'عباس مهاجران'، رتبه دوم و تنديس سيميمن: 'از كودك تا بوسه' به كارگرداني 'تيري برود' از كشور فرانسه، رتبه سوم و لوح تقدير: 'قند تلخ' به كارگرداني 'ارد زند'، جايزه ويژه هيات داوران: ناشناختههاي آمازون به كارگرداني كوئين سي راسل از كشور فرانسه
بخش مستند
رتبه نخست و تنديس زرين: 'جزاير بيكيني؛ بهشتي در منطقه خطر' ساخته 'كلاوس شريچ' از كشور آلمان
رتبه دوم و تنديس سيميمن: 'زيرهها هم گل دارند' به كارگرداني 'محمد اسلامي'، رتبه سوم به طور مشترك به فيلمهاي 'زمزمه زنده رود' به كارگرداني 'جمال اسكويي از ايران' و 'سرزمين كودكان ناشنوا' به گارگرداني 'استفانو كاتيني' از كشور ايتاليا اهدا شد. جايزه ويژه هيات داوران: 'زمستان آلبرت' به كارگرداني 'آندرياس كوفود'
بخش پويانمايي
رتبه نخست و تنديس زرين: 'كيمياگر' ساخته 'مهدي خرميان'
رتبه دوم و تنديس سيمين: 'من و هيولايم' ساخته 'كلوديا روسلين' از كشور سوئيس
رتبه سوم و لوح تقدير: 'نوازده' به كارگرداني 'كيانوش عابدي'
جايزه ويژه: 'داستان سفال' به كارگرداني 'ميان بياني'
برگزيدگان جشنواره از نگاه 40 معلم
در اين بخش سه فيلم 'بگذاريد بازي كنيم' ساخته 'روحالله اكبري'، 'جاي خالي' ساخته 'سيد امير نعيمي حسيني' و 'آموزش احترام در ژاپن' ساخته 'لوسي توآيت' از كشور انگليس شايسته تقدير شناخته شدند.
برگزيدگان سازمان اسلامي، آموزشي، علمي و فرهنگي
دفتر سازمان اسلامي، آموزشي، علمي و فرهنگي (آيسسكو) 10 اثر را شايسته تقدير دانست كه نام انها از اين قرار است: 'سرخرگ' به كارگرداني 'پيمان نهان قدرتي'، 'ميرا ماليك' به كارگرداني 'ماركوس بورگون' از كشور اسپانيا، 'عشق كودك' به كارگرداني 'دانيل ويرتبرگ' از كشور سوئد، 'پل' به كارگرداني 'شاهپور شهبازي'، فيلم 'يوسف ملا' به كارگرداني 'عليرضا نوروزي خراساني'، «پروانههاي خاكستري» به كارگرداني علي اصغر نجات، «پشت درياها شهري است» به كارگرداني اوين باجلاني، 'شيشه' به كارگرداني 'علي صادقيان'، 'بالاتر از سياهي' به كارگرداني 'وحيد گلستان' و 'از ته دل' به كارگرداني
'پيام زين العابديني'.
جوايز بخش هاي ديگر
فيلمهاي 'هنوز در غزه زندگي جاري است' ساخته 'نيكولاس واديموف' از كشور لبنان و 'بچههاي جهان' كاري از 'حامد سعادت' از سوي جمعيت هلال احمر تقدير شدند.
همچنين فيلم 'آسيه' كاري از 'عليرضا مقدم' و 'پاي رفتن' به كارگرداني 'حسين احمديان' از سوي آموزش و پرورش استثنايي كشور تقدير شدند.