میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۲۵
 
 
قرائت حکم آیت‌الله عیسی قاسم با تشدید اعتراض‌های مردمی به ۲۴ اسفند موکول شد
شکست آل‌خلیفه در جنگ اراده‌ها
شکست آل‌خلیفه در جنگ اراده‌ها
 

اراده مردم بحرین در حمایت از شیخ عیسی قاسم بر سرکوب‌گری آل‌خلیفه برتری یافت و بزرگترین دادگاه کیفری بحرین دیروز آخرین جلسه محاکمه آیت‌الله عیسی قاسم را تشکیل داد و قرار شد قرائت حکم ۱۴ مارس (۲۴ اسفند) باشد.
بزرگترین دادگاه کیفری بحرین دیروز جلسه محاکمه آیت‌الله عیسی قاسم، رهبر شیعیان بحرین را به همراه رئیس و نیز عضو دفترش در پرونده کسب مال از راه غیرقانونی آغاز کرد که باز هم متهمان حاضر نبودند.
دادگاه شیخ حسین یوسف القصاب (المرحروس)، رئیس دفتر آیت‌الله عیسی قاسم را بارها احضار کرده است اما هیچ یک از متهمان در جلسات دادگاه حاضر نشده‌اند. اما در این جلسه عبدالرحمان الخشرم و کیل مدافع آیت‌الله عیسی قاسم حضور داشت.وکیل اظهاراتی را درباره تناقض داشتن اظهارات شاهدان درباره اتهام پولشویی و عدم وجود مدارک کافی مطرح کرد. وی همچنین خواستار حضور سه شاهد از طرف آیت‌الله عیسی قاسم در دادگاه شد.اما دادگاه در پاسخ به وکیل الخشرم توضیحات و دفاعیات وی را تکراری دانست و حکم داد که جلسه قرائت حکم در حق آیت‌الله عیسی قاسم ۱۴ مارس ۲۰۱۷ باشد.رژیم آل‌خلیفه چند ماه پیش آیت‌الله عیسی قاسم را به اتهام تحریک به خشونت علیه نظام سلب تابعیت و محاکمه کرد.
هزاران بحرینی نماز جعفر طیار برای آزادی آیت‌الله عیسی قاسم خواندند و در تظاهرات‌هایی با محاکمه این عالم بحرینی مخالفت کردند. آنها این محاکمه را "محاکمه حضور شیعی در بحرین" خواندند. آیت‌الله عیسی قاسم به کسب پول از راه غیرقانونی و جمع‌آوری خمس متهم است.مناطق عالی، المالکیه، کرزکان، ابوصبیع، الشاخوره، القدم، کرباباد، الدیه، کرانه، النبیه صالح، المحرق، بوری، المصلی، المعامیر، السنابس، باربار ، السهلة، سترة و مناطق دیگر شاهد تظاهرات بعد از ادای نماز مغرب و عشا و نماز جعفر طیار به دعوت علای بحرینی بود.این تظاهرات‌ها به صحنه درگیری بین نیروهای امنیتی و مردم تبدیل شد.
نیروهای رژیم آل‌خلیفه نیز با استفاده از گاز اشک‌آور و گلوله‌های ساچمه‌ای به تظاهرکنندگان حمله کردند. در اطراف منزل آیت‌الله عیسی قاسم هزاران تن تصاویر وی را در دست داشته و شعارهایی علیه نظام آل‌خلیفه سر دادند و تاکید کردند، به تحصن ادامه داده و آماده‌اند جان خود را برای آیت‌الله عیسی قاسم فدا کنند.
در بیانیه علمای بحرین تاکید شده است، دفاع از آیت‌الله عیسی قاسم در وهله اول دفاع از مساله دین است که در معرض خطرناک‌ترین تهدید در تاریخ کشور از طریق هدف قرار دادن برنامه‌ریزی شده ساکنان اصلی بحرین قرار دارد.در این بیانیه آمده است، دفاع تا پای جان از شیخ عیسی قاسم واکنشی شرعی و فقهی به حمایت مقامات در حق او است.علمای بحرین به آل‌خلیفه درباره هر گونه اقدام نابخردانه در این باره هشدار دادند و گفتند، اوضاع به حدی از حساسیت رسیده که تحمل هیچ مانور و ماجراجویی را ندارد.
خبر دیگر آنکه وزارت کشور بحرین اعلام کرد در پی وقوع یک انفجار در منامه دست‌کم ۴ افسر پلیس مجروح شدند.وزارت کشور بحرین با انتشار بیانیه‌ای در صفحۀ توییتر خود اعلام کرد که این بمب‌گذاری در نزدیکی روستای جو در جنوب شرقی بحرین رخ داده است. زندان اصلی بحرین در این منطقه قرار دارد. در این بیانیه آمده است «اقدامات لازم در حال انجام است» و مجروحان به بیمارستان منتقل شده‌اند. در تاریخ اول ژانویه افراد مسلح به زندان جو حمله کردند. در این حمله یک پلیس کشته شد و چند زندانی فرار کردند. شماری از فعالان و معترضان ضد رژیم آل‌خلیفه در این زندان نگهداری می‌شوند.
پس از آن، پلیس بحرین عملیات تفحص خود را جهت دستگیری حمله‌کنندگان و زندانیان فراری آغاز کردند. در اوایل ماه فوریه، نیروهای این رژیم ۳ فعال بحرینی جوان را به اتهام دست داشتن در حملۀ اول ژانویه به زندان جو، به ضرب گلوله کشتند.این در حالی است که پیش از آن نیز ۳ جوان شیعۀ دیگر به اتهام دست داشتن در یک بمب‌گذاری مرگبار در سال ۲۰۱۴ اعدام شدند. این اقدام رژیم آل‌خلیفه، اعتراضات بسیاری را برانگیخت.مردم بحرین از فوریۀ سال ۲۰۱۱ (بهمن ۱۳۸۹) تقریباً به‌طور روزانه با تظاهرات و اعتراض‌های خیابانی، خواستار برکناری رژیم آل‌خلیفه و آزادی زندانیان سیاسی شده‌اند.اعتراضات شش‌سالۀ مردم بحرین باوجود اقدام‌های سرکوبگرانۀ آل‌خلیفه، عربستان سعودی و امارات متحدۀ عربی همچنان ادامه دارد.در ناآرامی‌های بحرین تاکنون ده‌ها تن کشته و هزاران تن زخمی شده‌اند.گروه‌های مدافع حقوق بشر بارها رژیم آل‌خلیفه را به خاطر سرکوب مخالفان محکوم کرده و از این رژیم خواسته‌اند برای اجرای اصلاحات در نظام سیاسی بحرین اقدام کند.

کد مطلب: 98658
 
Share/Save/Bookmark