میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۰
 
 
ظریف: اعضا دی ۸ مانع تحریم‌های مجرمانه علیه ایران شوند

وزیرخارجه کشورمان در نشست دی ۸ در ترکیه گفت: تحریم‌های اقتصادی و اقدامات تلافی جویانه می‌تواند اقتصاد جهانی را دچار اختلال کند.
محمدجواد ظریف در هجدهمین نشست وزرای امور خارجه کشورهای عضو دی۸ در ترکیه گفت: گروه دی۸ در طول مدت زمان دو دهه به تدریج به بستری ارزشمند برای ارتقای همکاری‌های اقتصادی مؤثر بین اعضای آن تبدیل شد. از بدایت امر، این سازمان از ظرفیت لازم برای تقویت جایگاه کشورهای عضو در اقتصاد جهانی، تنوع‌بخشی به اقتصاد اعضا، ایجاد فرصت‌های جدید در عرصه روابط تجاری، ارتقای مشارکت‌ها در فرایند تصمیم‌گیری در سطح بین‌المللی و بهبود استاندارد زندگی شهروندان کشورهای عضو برخوردار بوده است.
وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه به برخی از همکاری‌های فرهنگی و تاریخی ایران - ترکیه اشاره کرد: قرابت‌های بسیار زیاد فرهنگی در کنار تاریخ مشترک نیز به تلاش‌های ما در ایجاد انگیزه‌ای مشترک برای توسعه اقتصادی و اجتماعی مردمان کشورهای خود کمک کرده است. براساس ظرفیت‌های این سازمان و همچنین اشتراکات خویش، گروه دی۸ به مثابه بستری برای ارائه فرصت‌های بسیار به منظور همکاری و تحقق آرمان‌های مشترک خود به شمار می‌آید.
وی در رابطه با تاثیرات منفی اقدامات یک جانبه آمریکا در سطح جهانی عنوان کرد: گزارش اقتصادی اخیر صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی نرخ رشد پایین و رکود برای اقتصاد جهانی را کرده است. تردیدی نیست که یکجانبه‌گرایی و موانع تجاری و تحریم‌های روزافزون علت اصلی در ورای شکل‌گیری چنین چشم انداز منفی ای است. اقدامات تجاری یکجانبه، تحرکات تلافی‌جویانه و تحریم‌های اقتصادی می‌تواند اقتصاد جهانی را دچار اختلال کرده و همکاری‌های گسترده چندجانبه را در زمانی که به شدت نیاز به آن احساس می‌شود، تحت‌الشعاع قرار دهد. در چنین شرایطی، بیش از هر زمانی برای ما ضرورت دارد تا چندجانبه‌گرایی اقتصادی و بازرگانی را از جمله در چارچوب‌هایی نظیر گروه دی۸، ارتقا و تقویت نماییم. به طور کلی، اعضای گروه دی۸ باید به بلوک بزرگ ملت‌هایی که در برابر یکجانبه‌گرایی ایستاده و بخصوص مانع از تحقق هرگونه اقدامات غیرمسئولانه و غیرقانونی از جمله تحریم‌های مجرمانه علیه ایران ملحق شوند.
وزیر امور خارجه کشورمان در مورد حجم مبادلات تجاری بین اعضا گروه دی۸ اظهار کرد: تجارت موتور توصعه اقتصادی است. ارزش مجموع حجم تجارت بین کشورهای گروه دی۸ بالغ بر ۱۰۰ میلیارد دلار بوده و متوسط نرخ رشد سالانه نیز ۶ درصد است. با این حال، هدف تجارت داخلی بین اعضای گروه دی۸، ۵۰۰ میلیارد دلار می‌باشد که دستیابی به این هدف نیازمند تسهیلات مناسب است. ضمن استقبال از عملیاتی شدن موافقتنامه تجارت ترجیحی دی۸ به منظور ارتقای تجارت درون منطقه‌ای بین اعضای گروه دی۸، ما باید در جستجوی دیگر سازوکارهای تسهیل‌کننده نظیر همکاری مالی، بانکی و مکانیسم‌های پرداخت نیز باشیم.

کد مطلب: 106687
 
Share/Save/Bookmark