میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۱۱
 
 
شکستی دیگر برای دشمنان سرزمین شامات رقم خورد
اعتراف معارضان سوری به جایگاه مردمی اسد

در ادامه رویکرد جریان‌های سیاسی به همگرایی با نظام سوریه و مقابله با تحرکات اختلاف افکنانه دشمنان،«مجد نیازی» رئیس حزب معارض «سوریا الوطن» از طریق انتشار یک فایل ویدئویی در صفحه فیسبوک خود، به بشار اسد رئیس‌جمهور این کشور پیامی ارسال کرد.
نیازی در آغاز این ویدئو با بیان اینکه به عنوان یک شهروند سوری صحبت می‌کند نه با سِمت حزبی خود ابراز امیدواری کرد که رئیس‌جمهور سوریه برای مشاهده این ویدئو زمان کافی داشته باشد.
وی خطاب به اسد گفت: «جناب رئیس‌جمهور، شهروند [سوری] تو را دوست دارد و انتخابت کرده است. همچنین قدردان مشکلات و دغدغه‌هایی که داری نیز هستیم». رئیس حزب معارض «سوریا الوطن» با اشاره به انتخاب رئیس‌جمهور سوریه توسط مردم این کشور، اعلام کرد که بسیاری از مردم سوریه که خارج از این کشور هستند، خواستار بازگشت هستند. این معارض سوری ادامه داد: «این کشور با فداکاری و ایستادگی ملت و رئیس‌جمهور خود ایستاده است. هیچ ملتی درجهان در معرض آنچه ملت سوریه قرار گرفته، قرار نگرفته است و با این وجود در برابر حمله به کشور ایستاده است». نیازی با بیان اینکه این ایستادگی نیازمند ابزار است، اعلام کرد: «ملت [سوریه] سخت ترین شرایط را تحمل کرده است». وی با اشاره به فاصله طبقاتی که در سوریه شکل گرفته است، ادعا کرد که حقوق یک کارمند فقط کفاف تأمین نان برای او و خانواده‌اش را می‌دهد و همین مسئله فسادآور است.
این معارض سوری با اذعان به موفقیت دمشق در سطح روابط خارجی، دیپلماسی و نظامی اعلام کرد که ملت سوریه از نظر وضعیت داخلی خسته است و «تهدید شهروندان با سلاح گسترش یافته است... و دیگر جرأت نداریم چیزی بگوییم».
وی اعلام کرد که برخی از مردم سوریه خواستار بازگشت به کشورشان هستند و لزوما هرکس که از این کشور خارج شده، خائن نیست، ولی «می‌ترسند که در مرزها بازداشت شوند. کشور نیازمند آنان است و آنان نیازمند تضمین» برای بازگشت.
خبر دیگر از سوریه آنکه نیروهای ارتش سوریه مجددا در جریان پاکسازی مناطق آزاد شده از دست گروه تروریستی داعش در استان درعا به سلاح‌های ساخت کشورهای غربی و رژیم صهیونیستی دست یافتند. نیروهای ارتش سوریه بارها در جریان پاکسازی مناطق آزاد شده از دست گروه تروریستی داعش در استان‌های مختلف این کشور تسلیحات نظامی برجای مانده از عناصر تروریستی که ساخت کشورهای غربی و رژیم صهیونیستی است را کشف کرده اند.
از سوی دیگر رئیس‌جمهور ترکیه در ادامه تلاش‌ برای ممانعت از عملیات ارتش سوریه برای آزادسازی استان ادلب از دست گروه‌های مسلح، به روسیه سفر می‌کند. به نوشته روزنامه «دیلی صباح» اردوغان و پوتین قرار است درباره مسائل مختلفی از جمله روابط دوجانبه، مراودات سیاسی و اقتصادی صحبت کنند اما تمرکز رایزنی‌های این دو روی سوریه و عملیات ادلب خواهد بود. همچنین رئیس‌جمهور ترکیه طی مصاحبه با خبرنگاران در پرواز بازگشت از آذربایجان، درباره مسائل مختلفی از جمله عملیات ادلب، تقویت پست‌های دیدبانی، لزوم مبارزه با تروریست‌ها و نتیجه دیدار امروز با همتای روسی صحبت کرد.
خبر دیگر آنکه در ادامه روند بازگشت آوارگان سوری، حزب‌الله بزودی اسامی دو هزار نفر دیگر را که خواستار بازگشتن به کشور خود هستند، تحویل سازمان امنیت عمومی لبنان می‌دهد. در همین حال همزمان با آماده شدن ارتش سوریه برای آغاز عملیات آزادسازی ادلب، نیروهای سوری مواضع تروریست‌ها را در شمال و شمال غرب حماه، ریف ادلب و حماه بمباران کردند. مواضع تروریست‌های النصره در «اللطامنه» و اراضی زراعی آن و روستای «الزکاه» در شمال غرب حماه هدف حملات ارتش قرار گرفت که درپی این حملات، چند تروریست کشته شدند.

کد مطلب: 106083
 
Share/Save/Bookmark