میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۴۱
 
 
اختلافات در کنگره آمریکا بر سر طرح تحریم ایران چیست؟

نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره آمریکا پس از پیشنهاد اعضای حزب رقیب برای پیشبرد طرح تحریم ایران و روسیه مانعی تازه بر سر راه آن ایجاد کردند.
به گزارش تسنیم، قانونگذاران دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا اخیراً با عقب‌نشینی از درخواست‌های اولیه‌شان آمادگی خود را برای حل بن‌بست‌های حزبی ایجاد شده بر سر پیشبرد طرح تحریم ایران و روسیه اعلام کرده‌اند اما جمهوری‌خواهان اکنون مانع تازه‌ای در این مسیر ایجاد کردند.
پیش از این، قانونگذاران دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرده بودند به جای رأی‌گیری بر سر نسخه‌ای از طرح تحریم ایران و روسیه که قبلاً به تصویب مجلس سنا رسیده، قصد دارند نسخه جدیدی از این طرح را معرفی کنند.
دستیار یک نماینده دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه گفت: «این طرح با طرح تصویب‌شده در سنا هم‌ارز است، اما از آنجا که برچسب مجلس نمایندگان آمریکا را دارد مشکلات آئین‌نامه‌ای که باعث پس فرستادن طرح به سنا شده بود را نخواهد داشت.»
منظور این دستیار قانونگذار آمریکایی از «مشکلات آئین‌نامه‌ای» اشاره به اشکالی است که نمایندگان جمهوری‌خواه بعد از تصویب طرح ایران و روسیه در مجلس سنا، برای رأی‌گیری درباره آن در مجلس نمایندگان وارد کردند.
اعضای جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان معتقدند که مصوبه سنا بندی از قانون اساسی را نقض می‌کند که به موجب آن طرح‌های قانونی دارای بار مالی، بایستی از مجلس نمایندگان آمریکا آغاز شوند.
مجلس سنای آمریکا ماه گذشته با ۹۸ رأی موافق و ۲ رأی مخالف طرح تحریم ایران و روسیه موسوم به اس‌.۷۲۲ را به تصویب رساند. این مصوبه برای تبدیل شدن به قانون بایستی به تصویب مجلس نمایندگان رسیده و سپس به امضای رئیس‌جمهور آمریکا برسد.
مجلس سنا دو هفته پیش اعلام کرد پیشنهاد مجلس نمایندگان آمریکا را پذیرفته و با تصویب یک قطعنامه اصلاحی این مشکل را برطرف کرده است.
اما بعد از اقدام سنا، قانونگذاران دموکرات وارد معرکه شده و ایرادهایی را به اصلاحیه مجلس سنا وارد کردند. دموکرات‌های مجلس نمایندگان گفتند اصلاحاتی که سنا با آن موافقت کرده باعث محدود شدن قدرت کنگره برای جلوگیری از اقدامات ترامپ درباره تحریم‌های روسیه خواهد شد.
«نانسی پلوسی»، نماینده دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا روز جمعه از مواضع این حزب عقب‌نشینی کرد و گفت دموکرات‌ها اصرار برای اعمال تغییرات در این طرح را کنار می‌گذارند.
وی گفت: «من ضمن اینکه می‌خواهم حق اقلیت دموکرات در مجلس نمایندگان را حفظ کنم، اما آنچه اهمیت بیشتری دارد تصویب طرح تحریم ایران و روسیه است. بنابراین، ما آماده این هستیم که کار را پیش ببریم.»
اما درست ساعاتی بعد از اظهارات پلوسی بود که جمهوری‌خواهان، مانع تازه‌ای برای آن ایجاد کرده و خواستار اضافه شدن تحریم‌های کره‌شمالی به این طرح شدند.
روزنامه واشنگتن‌پست نوشت انتظار می‌رود اضافه شدن تحریم‌های کره‌شمالی باعث ایجاد تأخیرهای بیشتر در رأی‌گیری مجلس نمایندگان بر سر طرح تحریم‌های ایران و روسیه شده و تأخیر در روند قانونگذاری آن را بیشتر کند.
«کوین مک‌کارتی»، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه در مجلس نمایندگان آمریکا روز جمعه در صحن علنی این مجلس گفت که او معتقد است طرح تحریم کره شمالی که مجلس نمایندگان در ماه می آن را با ۴۱۹ رأی موافق و یک رأی مخالف تصویب کرد بایستی به طرح تحریم ایران و روسیه اضافه شود.
قانونگذاران دموکرات این درخواست را تلاشی از طرف یکی از نزدیک‌ترین حامیان «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا برای منحرف کردن طرح تحریم‌های ایران و روسیه می‌بینند. هفته گذشته رسانه‌های آمریکا از لابی کاخ سفید و سران حزب جمهوری‌خواه در مجلس نمایندگان آمریکا برای تغییر متن این طرح خبر دادند.

کد مطلب: 100089
 
Share/Save/Bookmark