میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۰۳
 
 
دولت بیراهه نرود
در دیدار هفته گذشته رئیس جمهور و اعضای هیات دولت با مقام معظم رهبری نکات مهمی مطرح شد که...

در دیدار هفته گذشته رئیس جمهور و اعضای هیات دولت با مقام معظم رهبری نکات مهمی مطرح شد که توجه به هریک از نکات یاد شده میتواند راهگشای مشکلات دولت در اداره کشور باشد ، مشکلاتی که هم اکنون از یک سو موجب شده تا مردم با چالش های مختلف اقتصادی دست به گریبان شده و از سوی دیگر دشمن را به ادامه نقشه های خود علیه مردم کشورمان تشویق کند. یکی از نکاتی که در بیانات مقام معظم رهبری مورد تاکید قرار گرفت«گرفتار شدن به فروع و حواشی» بود. به گفته ایشان این مسئله از آفاتی است که دولتها در طول سالهای مختلف به آن گرفتار شدند و آنها به جای پرداختن به مسائل اساسی کشور، مسائل حاشیه‌ای را در اولویت قرار دادند.
نگاهی به نحوه اداره کشور نشان می‌دهد که حاشیه سازی علیه دولتها رفتار جدیدی نیست و حتی برعکس در مواقعی به ابزاری برای خود دولتها تبدیل شده تا ناکارآمدی ها و نقایص خود را در پس طرح این مسائل پنهان کنند.
حضرت امام خمینی (ره) درباره این آفت فرموده‌اند: "اگر بنا باشد که شما به جای اینکه اقتصاد مردم را درست کنید، به جای اینکه این کشور را بررسی کنید ببینید کجاهاست که مخروبه است ...، به جای این، اگر چنانچه بنشینید سر مسند و با حرف و با فحاشی به هم، از مسائل غفلت بکنید، این همان است که قدرت های بزرگ می خواهند تا این مملکت خرابه بماند...، این همان است؛ شما هم عمال امریکائید منتها ملتفت نیستید." و اینک نیز مقام معظم رهبری در فرمایشات خود تاکید کردند ظهور فضای مجازی سبب شده است تا حربه حاشیه سازی به شدت کارایی پیدا کند و مانع از توجه دولت به اولویت های اصلی شود.
در این میان اگرچه برخی از مسئولین موفقیت خود را در حاشیه سازی می‌بینند، اما مردم نشان داده‌اند که با ایجاد یک حاشیه ، ذهن آنها از مطالبات اصلی خود منحرف نمی شود .
بارها شاهد بوده‌ایم که بسیاری از فرصت های کشور در سال‌های پایانی دولت ها صرف اقدامات حاشیه ای شده که این امر صدمات زیادی به کشور وارد کرده که از جمله می توان به تصمیمات شتاب زده و نظریه پردازی ها و تئوری سازی های بی فایده اشاره کرد. حالا که شش سال از عمر دولت تدبیر و امید می گذرد و تنها دو سال از زمان این دولت باقی مانده، ضروری است که دولت به خود آمده و حداقل از فرصت باقی مانده برای بهبود وجهه خود در میان مردم و عمل به وعده های خود استفاده کند. در حالی که کشور با مسائل جدّی اقتصادی و معیشتی رو به رو است و مقام معظم رهبری بارها دغدغه خود را معیشت مردم عنوان کرده‌اند و دشمن نیز تمام قد تلاش می کند تا از این میان ماهی درشتی به نفع خود صید کند و مردم را به خیابانها بکشاند، دولت باید به جای حاشیه به اصل پرداخته و به جای حرف عمل کند. آیا زمانی که مردم از بیکاری و گرانی رنج می برند، پرداختن به مسأله ورود زنان به ورزشگاه ها یا دوچرخه سواری بانوان ضرورتی دارد؟
مردم اين مرز و بوم در همه زمانها نشان داده اند که تلاش دولت و دولتمردان را قدر دانسته و همراهی آگاهانه‌ای با دولت ها داشته اند. بنابراین دولت ابتدا باید به فکر ترمیم اقتصاد و حرکتی جهادی برای تحقق اقتصاد مقاومتی باشد و با ارائه آمارهایی دهان پر کن که هیچ یک از آنها در اقتصاد کشور ملموس و شفاف نیست، فرصت ها را از دست ندهد.
از سوی دیگر با عملکردی هوشیارانه خط اختلاف افکنی رسانه های بیگانه بین نهادهای کلان نظام را کمرنگ و نفوذی های حاشیه سازی که قطعا هیچ نسبتی با سیاست های کلان دولت ندارند برسر جای خود بنشاند. تجربه نشان داده است که این حاشیه سازی ها نه فایده ای برای دولت و نه ملت دارد و نتیجه آن به بن‌بست رسیدن خود مسئولین است. حاشیه سازی ها کارآمدی دولت را کاهش داده و مانع استفاده از ظرفیت‌های قابل توجه کشور می شود و کشور را به سمت بیراهه می کشاند. همانگونه که مقام معظم رهبری تاکید کردند دو اولویت اصلی کشور «اقتصاد» و «فرهنگ» است که هریک به جای خود حساسیت ویژه دولت را می طلبد.
یادمان باشد که تغییر نگاه و رونق تولید، استفاده از توانمندی‌ها و نیروهای با ارزش داخلی، حرکت جهادی و تأمین عدالت از جمله روشهایی است که بارها از سوی رهبر انقلاب به عنوان راه حل مشکل اقتصاد کشور مطرح شده و همانگونه که ایشان فرمونده اند؛ اگرچه چرخاندن کلید تولید داخلی در قفل مشکلات اقتصادی آسان نیست اما باید این کار را انجام داد. یادمان باشد که اگر اوضاع اقتصادی و بیکاری جوانان و حاشیه آفرینی بی حاصل ادامه داشته باشد می‌تواند منجر به فجایع اجتماعی و حتی امنیتی شود که دود آن به چشم همه می رود. 

نویسنده: کتایون مافی

کد مطلب: 110484
 
Share/Save/Bookmark