میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۲۱
 
 
به بهانه ۱۷ مرداد، روز خبرنگار
بازیگرانی که خبرنگار شدند

بسیاری معتقدند جای خبرنگار در سینما و تلویزیون ایران خالی است. این در حالی است که شخصیت اصلی برخی از آثار مهم هالیوودی خبرنگار است و داستان حول محور این شخصیت می‌چرخد. شخصیت خبرنگار را می‌توان در قصه‌ها در موقعیت‌های متفاوت و پر چالشی قرار داد و بازیگر این نقش به دلیل پیچیدگی‌های چنین شخصیت جای بازی زیادی دارد.
شاید در سینما و تلویزیون ما چندان توجهی به این شخصیت‌ها نشده باشد ولی بازهم می‌توان در بین فیلم و سریال‌هایی که در این سال‌ها ساخته شده، ردپایی نه چندان پررنگ از شخصیت خبرنگاران پیدا کرد.
در جست‌وجویی گذرا در میان آثار تصویری سینما و تلویزیون، بیشتر کسانی که در نقش خبرنگار بازی کرده‌اند، خانم بودند. به بهانه ۱۷ مرداد که مصادف با روز خبرنگار است، نگاهی داشتیم به بازیگرانی که نقش خبرنگار را در فیلم‌ها و سریال‌ها بازی کردند. البته که قطعا برخی از نام‌ها و نقش‌ها را فراموش کرده‌ایم و یا آنقدر کوتاه و کم‌اثر بوده که کنار گذاشته‌ایم.

امیر جعفری / «بدون شرح»
یکی از آن اولی‌هاست. سریال «بدون شرح» را می‌گوییم. سریالی که درباره مطبوعاتی‌ها بود و امیر جعفری اولین نقش خود را در تلویزیون با این کار شروع کرد. جعفری اولین کسی بود که در تلویزیون نقش یک روزنامه‌نگار را ایفا کرد. البته نقش نوید در این سریال کاملا طنز بود که گهگداری هم مورد انتقاد قرار می‌گرفت. جالب است که بعد از این سریال که مهدی مظلومی کارگردانی کرده بود هیچ کار طنز دیگری درباره این موضوع ساخته نشد و روزنامه‌نگاری مانند فرید به دنیای تصویر بازنگشت. 

مریلا زارعی / «پلیس جوان»
مریلا زارعی هنوز پایش به سینما باز نشده بود و می‌توان گفت به واسطه همین نقش برای مخاطبان به چهره‌ای آشنا بدل شد. او در سریال «پلیس جوان» سیروس مقدم نقش خبرنگار اجتماعی را داشت که به همراه پلیس‌های داستان به دنبال کشف حقیقت می‌گشت. البته این نقش تا اندازه‌ای اغراق‌آمیز بود ولی توانست نقطه عطفی در بازیگری مریلا زارعی باشد. چراکه نقش یک خبرنگار سرویس اجتماعی جای کار زیادی برای بازیگر دارد. انصافا مریلا زارعی هم توانست به خوبی از پس این نقش بربیاید.

یکتا ناصر / «با من بمان»
سال ۷۹ بود که سریال «با من بمان» حمیده لبخنده از شبکه سه سیما پخش شد. سریال داستان دختری به نام نرگس مینایی بود که یکتا ناصر نقش آن را بازی می‌کرد. نرگس مینایی خبرنگاری بود که در سرویس هنری یک مجله فعالیت می‌کرد و در همین راستا با نقاشی گفت‌وگو کرد. آشنایی این دو با هم به ازدواج انجامید و خبرنگار زندگی جدیدی را آغاز کرد. می‌توان گفت مخاطبان تلویزیون یکتا ناصر را هم به واسطه این نقش شناختند. بازیگری که سیمرغ بلورین بهترین نقش دوم زن را نیز در دست دارد.

مونا فرجاد / «سلام»
سریال «سلام» را به یاد دارید؟ سریالی که چند سال پیش از شبکه تهران پخش می‌شد. داستان یک کلانتری بود که هر روز اتفاقات جالبی در آن می‌افتاد. درست مانند کلانتری‌های واقعی. رییس کلانتری سرهنگی جدی بود که محمود پاک‌نیت نقش آن را بازی می‌کرد و مونا فرجاد دختر این سرهنگ بود. فرجاد نقش دختری به نام هانیه را بازی کرد که خبرنگار بود. هانیه دختری جسور، شاد و شنگول بود و خبرنگار بودن او بر جذابیت‌های این شخصیت می‌افزود.

سحر دولتشاهی / «میم مثل مادر»
کمتر کسی است که فیلم سینمایی «میم مثل مادر» را فراموش کرده باشد. فیلمی سرشار از موقعیت‌های درام و تراژدی که اشک مخاطب را در آورد ولی توانست به خوبی با مخاطب ارتباط برقرار کند. ولی در بین شخصیت‌های اصلی این فیلم، شخصیتی به نام فرزانه که «سحر دولتشاهی» بازی‌اش می‌کرد شخصیتی بد که خبرنگار قصه بود. فرزانه، دوست سپیده (گلشیفته فراهانی) بود که در کار خبری انجام می‌داد و تلاش می‌کرد به واسطه شغلش مشکلات دوستش را حل کند و با عمومی کردن ماجرای سپیده قصد داشت راهی برای نجات او و پسرش پیدا کند.

ستاره اسکندری / «شوق پرواز»
سریال «شوق پرواز» از آن‌دسته سریال‌هایی بود که به واسطه موضوعی که داشت سریال پربیننده‌ای شد. داستان زندگی شهید بابای با بازی شهاب حسینی مخاطبان زیادی را پای تلویزیون نشاند. سریالی که از وجود شخصیت خبرنگار بهره‌مند بود. ستاره اسکندری در این سریال نقش لیلی را داشت. دختری که حرفه‌ اصلی‌اش خبرنگاری بود و قصد داشت کتابی درباره زندگی شهید بابایی بنویسد. موضوع تحقیق او را با آدم‌های متفاوتی از جنس دیگر آشنا می‌کند و همین آدم‌ها زندگی و دنیای جدیدی را به روی لیلی به ارمغان می‌آورند. به گفته خود اسکندری با این نقش توانست با دنیای خبرنگاری تا اندازه‌ای آشنا شود. به نظر او این حرفه جذابیت‌های زیادی دارد. 

هدی زین‌العابدین / «آشپزباشی»
هدی زین‌العابدین را با سریال «سقوط یک فرشته» و نقش فاطمه می‌شناسید. اما او پیش از این در نقش خبرنگار با سریال «آشپزباشی» به تلویزیون آمد. زین‌العابدین در سریال «آشپزباشی» نقش خبرنگاری را داشت که سعی می‌کرد از آب گل‌آلود ماهی بگیرد. او از اختلاف پیش آمده بین مینو و اکبر استفاده کرد. البته او در این سریال دو سکانس بازی کرد ولی ظاهرا همین حضور کوتاه برای او تجربه خوبی بود.

امین حیایی / «قلب یخی»
امین حیایی تا به امروز نقش‌های زیادی را تجربه کرده است اما مخاطبان در سریال«قلب یخی» او را در نقش کاملا متفاوتی دیدند. اگر مخاطب سریال پربیننده «قلب یخی» بودید حتما با شخصیت امین در این سریال آشنا شدید. امین خبرنگاری بود که در دام باند فراماسیون‌ها افتاده و در همکاری با آنها کارهای خلافی انجام می‌دهد. شاید به ویژگی خبرنگار بودن این نقش چندان پرداخته نشده ولی امین حیایی توانست با بازی خوبش رنگ و بویی به این نقش بدهد.

مصطفی زمانی / «شهرزاد» و «یک روز بخصوص»
یکی از معدود بازیگرانی که تا به حال دو بار در نقش خبرنگار ظاهر شده است، مصطفی زمانی است. او هم با فرهاد سریال «شهرزاد» نقش خبرنگار را تجربه کرده است و هم با فیلم سینمایی «یک روز بخصوص» به کارگردانی همایون اسعدیان که چندی پیش در سینماها اکران شد. جالب اینکه برعکس بسیاری از شخصیت‌های خبرنگار که در فیلم و سریال‌های مختلف به آنها پرداخته شده دو نقشی که زمانی بازی شان کرده از ویژگی‌های متفاوت‌تری برخوردار بودند. هر دو نقش خبرنگاری که این بازیگر جلوی دوربین برد پر از چالش‌هایی بود که هم برای بازیگر و هم برای مخاطب جذاب به نظر می‌رسید. 

طناز طباطبایی و حامد بهداد / «نارنجی‌پوش»
نقش خبرنگار فیلم«نارنجی‌پوش» تا اندازه‌ای پررنگ‌تر از آثار دیگر سینمایی است.حامد بهداد در نقش عکاس خبری و طناز طباطبایی در نقش خبرنگار در این فیلم حضور داشتند. حامد بهداد در نقش عکاس خبری خوب ظاهر شد، البته مانند دیگر آثار چندان به خبرنگار بودن این شخصیت بها داده نشده. طناز طباطبایی همکاری حامد بهداد در روزنامه است که سعی می‌کند از تصمیم جدید همکارش را خبری کند و اوست که نارنجی‌پوش شدن حامد را عمومی می‌کند.

بابک حمیدیان / «سرزمین کهن»
اطلاع چندانی درباره جدیدترین نقش بابک حمیدیان نیست اما نقشی که حمیدیان در سریال «سرزمین کهن» کمال تبریزی بازی می‌کند، یک خبرنگار است. او شخصیت خبرنگاری به اسم یوسف را در «سرزمین کهن» به دارد که در بخش سیاسی فعالیت می‌کند. یوسف خبرنگاری است که با ادیب‌السلطنه در دوران مبارزات مصدق و کاشانی همکاری می‌کند. ظاهرا باید منتظر نقش متفاوتی از خبرنگار در یک اثر هنری باشیم.

میلاد کی‌مرام / «امکان مینا»
میلاد کی مرام در فیلم سینمایی «امکان مینا» به کارگردانی کمال تبریزی نقش خبرنگار جوانی را بازی کرد که به همسرش دچار سوءظن و شک می‌شود. همسر او روابط پنهانی با گروهک منافقین دارد و او بعد از تعقیب‌هایی که می‌کند متوجه این ماجرا می‌شود و زندگی عاشقانه‌ای که این زوج داشتند پر از چالش می‌شود. کی‌مرام که از بازیگران جوان سینما و تلویزیون است در این فیلم تجربه بازی در نقشی پر چالش را پشت سر گذاشت و خودش نیز از آن راضی بود. اولین نمایش «امکان مینا» در جشنواره دو سال پیش فیلم فجر بود و در روز نمایش کی مرام از همه خبرنگاران حاضر در کاخ جشنواره به دلیل حضور خودش در نقش خبرنگار با یک شاخه گل استقبال کرد. او تجربه بازی در نقش خبرنگار را جذاب بیان کرده بود. (خبر آنلاین)

کد مطلب: 100386
 
Share/Save/Bookmark