میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۱۸ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۱۳
 
 
نخست وزیر هند لغو خودمختاری جامو و کشمیر را رسما اعلام کرد
تشدید وضعیت بحران در شبه قاره

علی‌رغم هشدارهای پاکستان «نارندرا مودی» رسماً به دو بند از قانون اساسی این کشور در خصوص کشمیر پایان داد و آن را از حالت ایالت خودمختار خارج کرد که نتیجه آن نیز تشدید بحران در شبه قاره و درگیری‌های گسترده‌تر در کشمیر خواهد بود.
به دنبال تصمیم هند برای پایان دادن به خودمختاری ایالت جامو و کشمیر، «نارندرا مودی» نخست‌وزیر هند این تصمیم را رسما امضا کرد. وی در توجیه این اقدام گفته، با تغییر وضعیت قانونی در «کشمیر»، این منطقه را از تروریسم و جدایی‌طلبی آزاد می‌کند. مودی با اشاره به پایان بخشیدن رسمی به بند‌های ۳۷۰ و ۳۵A قانون اساسی هند که وضعیت ایالتی ویژه‌ای را برای کشمیر تعریف می‌کرد، گفت: «من به این سیستم جدید که همه ما در آن قادر خواهیم بود جامو و کشمیر را از تروریسم و جدایی‌طلبی آزاد کنیم، ایمان دارم». پاکستان در واکنش به اقدامات هند در کشمیر اعلام کرد سطح روابط دیپلماتیک با این کشور را کاهش خواهد داد، سفیر هند در «اسلام‌آباد» را اخراج خواهد کرد و تجارت و خدمات ریلی مشترک با هند را تعلیق خواهد کرد.
دولت اسلام‌آباد طی بیانیه‌ای اعلام کرد، «عمران خان» نخست‌وزیر پاکستان، به کمیته امنیت ملی این کشور گفت دولت او از تمامی کانال‌های دیپلماتیک، برای «رسوا کردن رژیم نژادپرست و بی‌رحم هند» و نقض حقوق بشر در کشمیر استفاده خواهد کرد. پیش‌تر «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل از دو طرف درگیر خواسته بود اقدامی در راستای تغییر وضعیت کشمیر انجام ندهند. هند و پاکستان، هردو تمام منطقه کشمیر را از آن خود می‌دانند اما در حال حاضر، هر یک بر بخشی از آن تسلط دارد. آخرین تصاویر و خبرها از سرینگر مرکز ایالت جامو و کشمیر تحت کنترل هند حاکی از تعطیلی شهر، زیر سایه تدابیر شدید امنیتی در سومین روز پس از تصویب لغو خودمختاری اين ايالت در مجلس هند است. مغازه ها بسته، خیابان ها و کوچه ها خلوت و حکومت نظامی برقرار است، راه های ارتباطی در این ایالت مسدود شده است و امکان برقراری ارتباط تلفنی و اینترنتی وجود ندارد. همچنین حضور نظامیان هند در معابر عمومی بسیار افزایش یافته است و از تجمع بیش از دو نفر جلوگیری می شود.

کد مطلب: 110286
 
Share/Save/Bookmark