میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۴۸
 
 
ربیعی در حاشیه جلسه دولت:
نصف تهرانی‌ها یارانه معیشتی نگرفتند

سخنگوی دولت با بیان اینکه ۵۷.۲ درصد خانوارها در استان تهران کمک مالی معیشتی را دریافت کردند، گفت: به طور طبیعی نیمی از ساکنان استان تهران در این طرح قرار نگرفتند.
علی ربیعی سخنگوی دولت در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به اجرای طرح کمک مالی-معیشتی به خانوارهای نیازمند، اظهار کرد: اقشاری از مردم که زندگی سختی دارند حق دارند نگران باشند؛ ولی جای تعجب دارد افرادی که در ساختار حکومت بوده و دسترسی‌هایی داشته و می‌توانند بیایند و ببینند، نباید اظهاراتی کنند که عاری از صحت باشد.
وی ادامه داد: دلیل اینکه این احساس به خصوص در تهرانی‌ها به وجود نیامد، همین موضوع است. سخنگوی دولت اظهار داشت: به طور مثال در نمودار توزیع کمک مالی-معیشتی کاملا قابل مشاهده است که ۸۲.۱ درصد خانوارها در سیستان و بلوچستان، ۷۹.۲ درصد در خراسان شمالی، ۷۸.۴ درصد در خراسان جنوبی، ۷۸ درصد در گلستان و ۷۷.۷ درصد در لرستان یارانه را دریافت کردند.
ربیعی افزود: ۵۷.۲ درصد خانوارها در استان تهران کمک مالی معیشتی را دریافت کردند. به طور طبیعی نیمی از ساکنان استان تهران در این طرح قرار نگرفتند؛ ولی همانگونه که روز اول اعلام شد، تفاوتش با روش‌های قبل در این بود که ما بتوانیم عادلانه نسبت به افراد یارانه را توزیع کنیم.
وی تصریح کرد: همانگونه که وزیر تعاون، رفاه و امور اجتماعی توضیح دادند، عدم دریافت این کمک مالی نشان دهنده این نیست که آنها وضعیت خوبی دارند اما ممکن است در دهک‌هایی باشند که وضعیت خوبی داشته یا وضعیت نزدیک به خوب داشته باشند. آنچه ما در این روش مدنظر داریم این است که به افرادی که از لحاظ مالی احتیاج واقعی به این کمک مالی دارند، مبلغ را پرداخت کنیم.
ربیعی ادامه داد: متاسفانه برخی اظهارات شایعاتی را در جامعه ایجاد می‌کند. آنهایی که ادعا می‌کنند روی عدد و ارقام اعلامی تشکیکی دارند حاضر هستم مجدد صحبت کنیم. رفتار مصرف کنندگان باید ظرف چند ماه صحت سنجی شود. اینهایی که این خطا را می‌کنند یا آگاهانه است یا خطا می‌کنند. قبلا پول و بودجه در جایی پیش‌بینی شده و یارانه مرحله اول از همان جا پرداخت شده است. بیشتر کسانی که این شبهه را اعلام کردند به نظر من کل را در ۳ هزار تومان ضرب می‌کنند.وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شمار کابینه آقای روحانی به ۷ رسیده و شاهد طرح های استیضاح در مجلس هستیم نظر دولت در مورد این اتفاق و پیش‌بینی نتیجه استیضاح ها چیست؟ گفت: شاید در هیچ دوره تاریخی مثل این دوره نیاز به فهم و درک مشترک از مسائل نباشیم. این انسجام باید بین همه مردم و دولت باشد. استیضاح حق مجلس است اما زمان استفاده از این حق مهم است.
سخنگوی دولت افزود: باید از زخم وارد شده به جامعه عبور کنیم و رو به ترمیم برویم. آقای حاجی‌میرزایی که حدود ۳ ماه است آمده و استیضاح آقای زنگنه را هم به مصلحت نمی‌دانیم. امیدواریم مجلس در خرد دسته جمعی به این نتیجه برسد تا ما به آلام رسیدگی کنیم.ربیعی در پاسخ به سوالی در رابطه با افزایش قیمت برخی از کالاها در پی گران شدن بنزین و اقدامات دولت برای مقابله با آن، عنوان کرد:‌ ۱۰.۳ میلیارد دلار ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی برای کالاهای اساسی اختصاص داده‌ایم و از تجارب سال ۹۷ و ۹۸ استفاده می‌کنیم تا این اصل در جای خود مطرح شود.
وی با بیان اینکه در لوازم خانگی ۱۱ تا ۱۳ درصد افزایش تولید داشته‌ایم و قیمت‌ها افزایشی نداشته‌اند اما در این کالاها گران فروشی داریم، گفت: سامانه ۱۲۴ راهی برای مقابله با این گران فروشی است. اعلام کرده‌ایم در کالاهای دولتی افزایش قیمت نخواهیم داشت. هزینه‌های تاکسی‌های اینترنتی یا آژانس‌ها کنترل شده است، اما در حمل و نقل خصوصی افزایش انجام شده است.
وی افزود: در حمل و نقل کالاهای کشاورزی نیز افزایش قیمت وجود داشته و برای همین سهمیه‌ی ویژه‌ای برای وانت بارها که در این زمینه فعالیت می‌کنند در نظر گرفته شده است. گران فروشی و سوء استفاده‌ها وجود دارد بنابراین باید دولت جدی‌تر عمل کند. در دولت تاکید شده است که باید کنترل بیشتری انجام و با متخلفان برخورد شود.
ربیعی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پمپئو مدعی شده ۲۰ هزار تصویر از اغتشاشات اخیر ایران دریافت کرده است، موضع دولت در مورد دخالت‌های آمریکا و حمایتشان از اغتشاشگران چیست؟ تاکید کرد: ایالت آمریکا رسما اعلام کرده که سیاست درد را اعمال می کند و رسما اعلام می‌کند که اعمال کرده و نتیجه گرفته ایم. ایجاد کودتاهای مختلف تا به امروز سنت آمریکا بوده است.سخنگوی دولت افزود: این موضوع را وزارت امور خارجه در مراجع بین المللی دنبال کرده و می کند. ما باید اگر اشتباهی در داخل داریم بپذیریم و جبران کنیم و اینها موضوعات داخلی ماست. آمریکایی ها برای هیچ دولت و ملتی دل نمی سوزاند. رشد و پیشرفت ایران برای ما اهمیت دارد. هیچکس چشم انتظار نیست آمریکا چیزی برای ما به ارمغان بیاورد. مردم ما اعتمادی به آمریکا ندارند.وی در رابطه با اینکه جام جهانی کشتی فرنگی برگزار می شود، گفت: جام جهانی کشتی فرنگی در ایران برگزار خواهد شد. دو، سه زمان برنامه ریزی شده است و روس‌ها نیز شرکت خواهند کرد. دو زمان دیگر ارائه شده که جام جهانی در آن زمان برگزار خواهد شد.
جلسه دیروز هیئت دولت با حضور اصحاب رسانه در حیاط پاستور برگزار شد، همچنین وزرای دولت مانند جلسات گذشته به سوال‌های خبرنگاران پاسخ دادند.
در جلسه دیروز هیئت وزیران آقای اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور مسئولیت جلسه را در غیاب رئیس جمهور بابت سفر به آذربایجان شرقی بر عهده داشت.همچنین سازمان برنامه و بودجه کشور گزارشی از کلیات لایحه بودجه سال ۹۹ کل کشور به هیئت وزیران ارائه داد.
هیئت وزیران در ادامه، با ادغام ۳۱ شرکت آب و فاضلاب روستایی در شرکت‌های آب و فاضلاب شهری موافقت کرد.رضا اردکانیان وزیر نیرو پس از برگزاری جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران گفت: امروز بعد از گذشت ۲ ماه شورای عالی اداری مصوبه‌ای مبنی بر یکپارچه‌سازی شرکت‌های اداری آب و فاضلاب شهری و روستایی در جهت آب رسانی به روستا‌ها را ابلاغ کرد و به تصویب دولت رسید. اردکانیان ادامه داد: امروز بعدازظهر رئیس جمهور بزرگ‌ترین نیروگاه بادی را در شهرستان میانه به ظرفیت ۲۰ توربین بهره‌برداری خواهند کرد، برای این نیروگاه ۹۶۰ میلیارد تومان هزینه شده است.
امروز در حیاط دولت چه گذشت؟
عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جمع خبرنگاران درباره برنامه‌های این وزارتخانه در بودجه سال آینده،اظهار کرد: در جلسه امروز بیشتر درباره موضوعات کلان بودجه مباحثی مطرح شد و صحبتی درباره مسائل تفسیری نشد؛ امروز عمدتاً بحث درباره درآمد‌ها و مصارف بود و طبعاً تا این موضوعات مشخص نشود، چشم انداز موضوعات مختلف از جمله مباحث فرهنگی مشخص نخواهد شد.
او در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت برگزاری جشنواره فیلم فجر گفت: همه فیلم‌هایی که در مرحله تولید هستند برای حضور در این جشنواره ثبت‌نام کرده‌اند و انتظاری که وجود دارد مبنی بر اینکه جشنواره فجر جشنواره‌های ملی در حوزه سینما باشد، در دست تحقیق است.(بیشتربخوانید)
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در حاشیه جلسه هیئت دولت در پاسخ به این پرسش مبنی بر اینکه آیا با نماینده‌های طالبان در تهران دیداربی داشته است، با تأیید این موضوع اظهار کرد: با همه گروه‌های افغانستانی برای صلح در این کشور دیدار می‌کنیم، آن‌ها هم برای همین کار آمده‌اند.(بیشتر بخوانید)
بیژن زنگنه وزیر نفت در حاشیه جلسه هیئت دولت با اشاره به میزان کاهش مصرف روزانه سوخت در کشور بعد از اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین اظهار کرد: روزانه حدود ۲۰ میلیون لیتر کاهش مصرف بنزین داشته‌ایم.محمد شریعتمداری وزیر کار و رفاه اجتماعی در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران درباره اجرای طرح کمک معیشتی دولت به مردم اظهار کرد: به حدود ۶۰ میلیون نفر از خانوار‌های ایرانی پرداخت یارانه صورت گرفته است. وزیر کار با بیان اینکه پرداخت یارانه معیشتی منوط به کنترل ریز حساب بانکی است، گفت: افرادی که درآمد، خودرو و مسکن با ارزش بالا داشته باشند، مشمول این طرح نمی‌شوند.
عبدالرضا رحمانی فضلی در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران با اشاره برقراری اینترنت گوشی‌های همراه،اظهار کرد: در جلسه شورای امنیت تشکیل و در این باره تصمیم‌گیری می‌شود.
پیروز حناچی شهردار تهران در حاشیه جلسه هیئت دولت درباره آلودگی هوا و تعطیلی مدارس اظهار کرد: تعطیلی مدارس موجب کاهش ۳۰ درصدی ترافیک می‌شود و همچنین این موضوع می‌تواند بر روی کاهش آلودگی هوا تأثیر بگذارد. او با اشاره به انتقاد رئیس شورای شهر تهران از عدم معرفی مقصران برف روز شنبه هفته گذشته در تهران تصریح کرد: برخی از افراد مقصر در این مسئله برکنار شدند.
منصور غلامی وزیر علوم در حاشیه جلسه هیئت دولت با اشاره به آزاد شدن دانشجویان بازداشتی اظهار کرد: دانشجویان حالشان خوب است و ان‌شاالله به زودی مشکل حل می‌شود. غلامی بیان کرد: با توجه به اینکه این دانشجویان خارج از دانشگاه بازداشت شده‌اند و اغلب آنان آزاد شده‌اند، امیدواریم تخلف سنگینی مرتکب نشده باشند. در صورت لزوم حتما دیداری با رئیس قوه قضاییه خواهیم داشت.

کد مطلب: 111780
 
Share/Save/Bookmark