میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۳۹
 
 
دوره‌گردی آقای رئیس
آمریکا در حالی در عرصه داخلی به بحران‌هایی به نام کرونا و اعتراضات گسترده مردمی به نژادپرستی سیستماتیک حاکم بر این کشور مواجه است که...

آمریکا در حالی در عرصه داخلی به بحران‌هایی به نام کرونا و اعتراضات گسترده مردمی به نژادپرستی سیستماتیک حاکم بر این کشور مواجه است که در حوزه نظامی تحرکات قابل تاملی از سوی آنها در جریان است. در همین چارچوب مایک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا با تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر دیدار و گفتگو کرد.این درحالی است که امیر قطر پیشتر نیز با کنت مک‌کنزی از فرماندهان آمریکایی در منطقه دیدار و گفتگو کرده بود. نکته قابل توجه آنکه مایک میلی پیش از این از سرزمین‌های اشغالی نیز دیدار کرده بود و دیدارهایی نیز با برخی دیگر از مقامات کشورهای عربی منطقه داشته و خواهد داشت. حال این سوال مطرح است که چرا این رویکرد از سوی آمریکا صورت گرفته و اهداف دوره گردی وی چیست؟ بخشی از تحرکات آمریکا در منطقه شامل اجرای روند سازش است که با ادعاهای امنیتی به دنبال سوق دادن کشورهای عربی به روابط با رژیم صهیونیستی هستند که ایران هراسی از جمله ابعاد این طراحی است. نکته مهم آنکه همزمان آمریکا سعی دارد تا چنان وانمود سازد که توانسته اجماعی علیه جبهه مقاومت در منطقه ایجاد نماید که ترکیبی از کشورهای عربی، صهیونیست‌ها می‌شود. همزمانی سفر مقامات نظامی آمریکا به منطقه با اعمال تحریم‌های سزار علیه سوریه و نیز فشارهای اقتصادی و سیاسی گسترده علیه لبنان تقویت کننده این سناریو است که آمریکا به دنبال تحریک منطقه علیه مقاومت است. سکوت کشورهای عربی وابسته به آمریکا در برابر تروریسم هوایی آمریکا علیه هواپیمایی ماهان را می‌توان از نتایج این تحرکات دانست.
این رویکرد در حالی صورت می گیرد که حمایت‌های گسترده آمریکا از تروریست‌ها موجب استمرار بحران امنیتی در منطقه شده که تهدیدی برای امنیت منطقه است. نکته دیگر در تحرکات آمریکا را در حوزه لیبی می‌توان مشاهده کرد. هر چند که لیبی بخشی از قاره آفریقا قلمداد می‌شود اما لیبی به محلی برای نزاع‌های جهانی مبدل شده است که سوی آن را صهیونیست‌ها، کشورهای عربی و آمریکا تشکیل می‌دهند و یک سوی آن نیز دولت ملی لیبی، ترکیه و قطر هستند. این سناریو مطرح است که آمریکا به دنبال ائتلاف سازی در منطقه برای تحقق اهدافش در لیبی باشد. به هر تقدیر می‌توان گفت که سفر نظامیان آمریکایی به منطقه نه از روی توان این کشور بلکه برگرفته از چالشها و بحران‌های داخلی و خارجی آمریکاست که با رویکرد به جوسازی نظامی به دنبال پنهان سازی آن است. این امر زمانی بیشتر آشکار می شود که همزمان با سفر میلی به منطقه نتانیاهو نخست وزیر صهیونیست‌ها برای پنهان سازی وضعیت بحرانی داخلی‌اش به جوسازی و تهدید کشورهای منطقه پرداخته است. 

نویسنده: فرامرز اصغری 

کد مطلب: 114679
 
Share/Save/Bookmark