میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۱۵
 
 
متجاوزان برای پنهان‌سازی شکست خود در سوریه تقلا می‌کنند‌
رجزخوانی بازندگان
رجزخوانی بازندگان
 

رئیس‌جمهور فرانسه گفت: «ما او را قانع کردیم که باید به حضور در آنجا ادامه بدهد.» کارشناسان مسائل حقوقی، با توجه به اینکه حمله کشورهای غربی به سوریه نه با مجوز شورای امنیت و نه با هدف دفاع از خود انجام شده مشروعیت حقوقی آن را زیر سوال‌ برده‌اند. علی‌رغم این، «ماکرون» در مصاحبه با رادیو RMC و تلویزیون BFM مدعی شد این حمله «کاملاً» مشروع بوده است.
در این میان فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پایگاه اینترنتی خود تنها راه حل بحران سوریه را از طریق مذاکرات سیاسی و نه اقدام نظامی دانست. همچنین دولت چین ضمن انتقاد از اقدام یک‌جانبه سه کشور غربی در حمله به سوریه تصریح کرد این اقدام نقض قانون بین‌الملل است. از سوی دیگر سازمان پیمان امنیت جمعی در بیانیه‌ای حملات هوایی آمریکا و متحدانش به سوریه را محکوم و بر حمایت از حاکمیت، تمامیت ارضی و وحدت سوریه تأیید کرد. در این میان منابع خبری گزارش داده‌اند پارلمان انگلیس تصمیم نخست‌وزیر این کشور برای شرکت در حمله به سوریه را مورد بررسی قرار می‌دهد.
روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌پست» در گزارشی نوشت رئیس‌جمهور آمریکا قصد داشت با حمله به خاک سوریه، قدرت‌نمایی کند اما کاملاً برعکس عمل کرد. در این میان کاخ سفید در واکنش به اظهارات رئیس‌جمهور فرانسه که گفته بود او همتای آمریکایی‌اش را برای ادامه حضور نظامی در سوریه مجاب کرده، تأکید کرد رئیس‌جمهور آمریکا همچنان خواستار بازگشت هر چه سریع‌تر نظامیان آمریکایی از سوریه است. سخنگوی دولت آلمان دیروز دوشنبه گفت، برلین همچنان معتقد است نظام بشار اسد باید در خاتمه روند صلح جایگزین شود اما به این حقیقت اذعان کرد که تحقق این مساله در کوتاه مدت غیر ممکن است. جانسون وزیر خارجه انگلیس در سخنانی مدعی شد، حملاتی که با هماهنگی ایالات متحده و فرانسه در سوریه انجام شد، برای انگلیس و جهان اقدامی صحیح بوده است.
در این میان اجلاس سران عرب ساعاتی پس از آغاز برگزاری آن، بیانیه‏‌ای پایانی صادر و در آن بر اهمیت تقویت اقدام عربی مشترک برای مقابله با خطرهایی که منطقه را تهدید می‌کنند، تاکید کرد. عادل الجبیر مدعی شد، انتقال محل برگزاری اجلاس سران عرب به ظهران به دلیل موشک‌های انصارالله نبود،‌ حال آنکه رسانه‌ها پیشتر اعلام کرده‌ بودند، عربستان نگران حملات موشکی انصارالله در زمان برگزاری نشست است.
الجبیر در کنفرانس مطبوعاتی در پایان نشست سران درباره پیامدهای حمله اخیر کشورهای غربی به سوریه گفت: درباره این حملات باید ببینیم که تأثیری گذاشته است یا نه. برای همین سؤالی که اینجا پیش می‌آید این است که آیا نظام سوریه درس خواهد گرفت و مذاکرات مسالمت‌آمیز برگزار خواهد شد یا خیر. امیدواریم که روند سیاسی در سوریه ادامه یافته و به زودی اوضاع این کشور سامان یابد.
لازم به ذکر است؛ وزیر خارجه بحرین در اظهاراتی عجیب بدون اشاره به انفعال حکام عرب درقبال جنایتهای چند سال اخیر علیه ملتهای منطقه، مدعی شد: اجلاس سران عرب در عربستان موفقیت آمیز بود! در ادامه کشتار مردم یمن در این میان ائتلاف سعودی همچنین دو منطقه «حرض» و «میدی» استان حجه واقع در غرب را ۱۰ بار هدف قرار دادند.

کد مطلب: 103978
 
Share/Save/Bookmark