میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۰۰
 
 
«لودریان» عروسک خیمه‌شب‌بازی آمریکا
«لودریان» عروسک خیمه‌شب‌بازی آمریکا
 

ناظران سیاسی بر این باورند، وزیر خارجه فرانسه چند روز پیش به نمایندگی از اروپا و آمریکا به تهران آمد و درخواست‌های نامتعارفشان را به مقامات کشورمان گوشزد کرد و رفت در این رابطه این سوال مطرح است که آیا هنگام بدرقه این وزیرخارجه فرانسوی دستگاه دیپلماسی پاسخ صریح و قاطعانه‌ای در نظر گرفت؟!
چند روز پیش پیرامون سفر وزیرخارجه فرانسه به تهران گزارشی نوشتیم مبنی بر اینکه سفر هریک از مقامات فرانسوی و حتی دیگر کشورهای اروپایی به ایران با هدف وادار کردن کشورمان به تجدیدنظر در برنامه‌های موشکی و سیاست‌های منطقه‌ای است اما، برخی در داخل چشمان خود را به روی همه سیاست‌های ضد ایرانی غرب از جمله فرانسه بسته‌اند بدون این که به نتایج واقعی چنین سفرهایی توجه کنند.
حالا یک منبع عالی رتبه فرانسوی به روزنامه الحیات گفته است سفر هفته گذشته ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه به تهران با این هدف انجام شد تا پیام روشنی را به رهبران ایران بدهد که درباره مواضع فرانسه و اروپا و امریکا و کشورهای عربی و اسرائیل محاسبات اشتباهی نکنند، به ویژه با نزدیک شدن به موعد تصمیم رئیس‌جمهوری امریکا، دونالد ترامپ برای تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران و این دقیقا مهر تاییدی است بر اینکه فرانسه درنقش نماینده غرب می‌خواهد ایران را وادار به پذیرش خواسته‌هایشان کند برای همین مقامات فرانسوی به صورت نوبتی راهی تهران می‌شوند.
آمریکا و اروپا از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ بر روی این موضوع به اجماع رسیده‌اند که با تحت فشار قرار دادن باید سیاست‌های منطقه‌ای و برنامه‌های دفاعی ایران را تغییر داد و در این بین حساب ویژه‌ای بر اهرم برجام برای امتیازگیری‌های جدید باز کرده‌اند.
حالا این منبع عالی‌رتبه فرانسوی توضیحاتی پیرامون اهداف سفر این مقام فرانسوی بیان داشته؛ چنانچه این مقام عالی رتبه که نامش نیز نامشخص است، گفته‌ وزیر امور خارجه فرانسه تاکید کرده بر حفظ روابط دو جانبه با ایران و پشتیبانی از توافق هسته‌ای اصرار دارد و به آن پایبند است و تهران باید به حفظ برجام پایبند بماند تا واشنگتن از این بابت مطمئن شود. همچنین مراتب نگرانی خود را از سیاست‌های ایران به خصوص در زمینه گسترش موشک‌های بالستیک و تقویت حضورش در منطقه که آن را تهدیدی برای خود می‌داند، ابلاغ کرد. این منبع همچنین می‌گوید که لودریان در دیدارهای جداگانه‌اش با حسن روحانی، رئیس‌جمهوری، علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه به طور مفصل درباره برنامه‌های موشکی ایران در منطقه گفت‌وگو کرده و به آنها گفته است این برنامه‌ها «قابل قبول نیست» و فرانسه تقویت توانایی و تامین موشک‌های بالستیک حوثی‌ها و حزب‌الله و حکومت سوریه را نمی‌پذیرد.
این منبع همچنین می‌گوید که وزیر امور خارجه فرانسه از تهران خواسته است از نفوذش بر حوثی‌ها استفاده کند تا متعاقب آن حملات هوایی عربستان نیز متوقف شود و دو طرف پای میز مذاکره بنشینند. این منبع همچنین می‌افزاید که لودریان گفته است که ایران در سوریه بر بشار اسد، رئیس‌جمهوری این کشور تاثیر دارد و حضور نظامی آن در عرصه سوریه این فرصت را به آن می‌دهد تا بمباران غوطه را متوقف کند و بشار اسد را مجبور به مذاکره کند.
این منبع همچنین می‌گوید که واکنش ایران روشن و قابل انتظار بود. شمخانی و ظریف نسبت به پایبندی فرانسه به توافق هسته‌ای ابراز تردید کرده‌اند و هر دو گفته‌اند در صورتی که اروپا و ایالات متحده نخواهند به توافق اهمیت دهند، ایران هم دیگر به آن اهمیت نخواهد داد، در این جا لودریان پاسخ داده اگر قرار باشد به این سمت پیش برویم هیچ نیازی نیست به گفت‌وگو ادامه دهیم و بهتر است به فرانسه برگردم، در این جا آنها لحن خود را تغییر می‌دهند و او را سرزنش می‌کنند برای این که بانکها ‌از کار و تجارت در ایران حمایت نمی‌کنند و حاضر به تامین مالی داد و ستدها نیستند. در این جا وزیر امور خارجه فرانسه نسبت به وجود مشکلاتی در این رابطه اذعان می‌کند و می‌گوید تلاش‌هایی برای رفع این مشکل در حال انجام است و یادآور می‌شود روابط تجاری فرانسه با ایران در طول دو سال گذشته چهار برابر شده است، به ویژه صادرات ایران به فرانسه و پاریس با تهران قراردادهای متعددی در زمینه‌های انرژی و حمل‌ونقل و... امضا کرده که نشان می‌دهد فرانسه به توافق هسته‌ای پایبند است.
این منبع درباره پاسخ‌های طرف ایرانی می‌گوید که آنها گفته‌اند که «حزب‌الله» در ثبات منطقه نقش ایفا می‌کند و ایران از لبنان در برابر اسرائیل و داعش حمایت می‌کند چنان که حضور حزب‌الله در سوریه نیز برای مقاومت است و حضور ایران در خاک سوریه نیز به تقاضای دولت قانونی سوریه صورت گرفته است.

راهی که می‌رویم این باشد ما برجام را پاره نمی‌کنیم می‌سوزانیم
عباس ضیایی نیری در گفت‌وگو با سیاست روز گفت: همانطور که گمانه‌زنی‌ها پیرامون سفر لودریان این پیر سیاست‌‌مدار فرانسوی قبل از ورود وی به تهران مشخص بود او نه برای گسترش همکاری و نه برای حفظ برجام به ایران آمده بود.
این کارشناس مسائل سیاست خارجی افزود: بلکه وزیرخارجه فرانسه حامل پیام مهمی از سوی شرکای غربی- صهیونیستی خود برای امضا کنندگان توافق هسته‌ای بود، وزیرخارجه فرانسه با آن همه لفاظی‌های مفتضحانه علیه ایران و حمایت از آل‌سعود قبل از آمدن به تهران پیشاپیش مقامات کشورمان را از دلیل سفر خود مطلع کرده بود، اما سوالات مهمی باقی مانده که مسئولان دولتی ما از پاسخ صریح به آن‌ طفره می‌روند.
وی در ادامه گفت: اینکه چرا با آن همه بدعهدی آمریکا و تحریم‌های جدید باز ما پایبند به این سند بی‌ارزش هستیم؟ اگر مسئله‌ای در پشت‌پرده وجود دارد که مردم از آن ‌بی‌اطلاع هستند تا دیر نشده باید شفاف شود! چرا بعد از امضای برجام و در روز جشن هسته‌ای که یک نمایش از سوی تیم‌ دیپلماسی و شخص آقای رئیس‌جمهور صورت گرفت و در تریبون اعلام شد تمام‌ تحریم‌ها از امروز لغو خواهد شد اتفاقی برای ایران و اقتصاد فرو ریخته ما نیفتاد؟ آیا کشور ما نیازمند چند هواپیمای مرجوعی بود؟ قرارداد ما با توتال چه سرنوشتی پیدا کرده؟ سوئیفت چه شد؟ تحریم‌های بانکی و نفتی ما به کجا رسید؟ آیا نباید از ابتدا به سخنان رهبری بیشتر توجه می‌کردیم که معظم له در مورد این توافق به هیچ وجه خوشبین نبودند؟ آیا حالا نباید با احترام قبول کنیم منتقدان و دلواپسان و نقدهای آنها به جا و منطقی بود؟ دستاوردهای واقعی ما از برجام‌ چه بود؟ آیا نباید کمی تأمل می‌کردیم و به آمریکا اعتماد نمی‌کردیم؟
وی با اشاره به اینکه آنقدر سخت نبود متوجه حیله غرب شویم و بدانیم آنها در پایان عمر دولت اوباما ایران ‌را به توافق اجبار می‌کنند، اظهار داشت: بعد از آن با سناریوی جدید، رئیس‌جمهور به ظاهر دیوانه را جلو می‌اندازند برای بر هم‌ زدن این سند بی‌ارزش و طراحی فاز جدید ایران‌ ستیزی، آنها با داعش و تحریم‌ها نتوانستند ایران را ذره‌ای از عقاید انقلابی دور کنند اما، با برجام توانستند افکار پلید خود را به همراه همان سیمان‌ها که بر سر قلب راکتور فرو ریختیم وارد کنند.
وی با انتقاد از اینکه تا چه زمانی می‌خواهیم باور کنیم‌ این‌ شیاطین چند چهره در یک‌ بازی خرس‌ وسط ایران را به دور خود می‌چرخانند تا تاب و توان ما را ضعیف کنند، اظهارداشت: چه زود فراموش کردیم سنگ‌اندازی‌های پلیس بد در جریان مذاکرات را و بعد از توافق بیشترین قراردادهای پوچ را با آنها به انعقاد در آوردیم، غرب با ماهیت نظام و انقلاب اسلامی دشمنی دارد، جالب است چند دلقک سیاه‌پوش از دیوار سفارت ما بالا می‌روند و به پرچم ما اهانت می‌کنند و ما فقط بیانیه می‌دهیم.
وی گفت: البته شاید آن‌ به اصطلاح شیعیان شیرازی برای برداشت موز و نارگیل از دیوار سفارت بالا رفته بودند اما، اگر دقت کنیم این اتفاق برای خوشنودی ولیعهد آل‌سعود هم‌ نبوده، بلکه سناریویی است تا برخی مردم خشمگین را ترغیب کنند که مورد مشابهی مانند سفارت عربستان را در ایران‌ پیاده کنند تا بهانه را به دست روباه پیر بدهند با فصل بعدی نمایشنامه جدید سیاسی روابط خصمانه را پیش گیرد و حتی بهانه‌ای باشد برای ترک و یا بی‌اعتبار کردن برجام و اذهان را به سمت و سوی دیگری از این سیاست کثیف و تاریک هدایت کنند.
ضیایی نیری تصریح کرد: دیر یا زود چهره واقعی اروپائیان هم مشخص خواهد شد و همانطور که پیش از این هم ‌اشاره شد آنها آمریکا را به ایران نمی‌فروشند و مشغول کار شدند و برخی از کسری بودجه صنایعشان مرتفع گردید مجدداً به دوست خود پیوسته و در تقابل با ایران شمشیر را از رو خواهند بست.
به باور این کارشناس مسائل سیاست خارجی؛ بهتراست غربی‌ها و غربزدگان بدانند ملت ایران با رهنمودهای رهبری از این چالش نیز عبور خواهد کرد و روسیاهی برای کسانی خواهد ماند که به عهد خود وفا نکردند و بدانند برجام نا فرجام تنها مهلت ایران به آنها بود با اینکه این سند جز توقف در ایستگاه دروغ چیزی برای کشور نداشت، اما از این به بعد نه ایران مذاکره‌ای خواهد کرد نه برای برجام دو و نه برای توان موشکی و نظامی و نه برای هیچ مسئله ملی و امنیتی.
وی گفت: حامی دولت قانونی سوریه هستیم چرا که هنوز هم باور داریم اسرائیل دشمن شماره یک ‌اسلام است و همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند اسرائیل ۲۵ سال آینده را نخواهد دید، ما در کنار حزب‌الله و تمامی مظلومان جهان هستیم و ارزش انقلاب به معرفت آن است و تا آخر پای همه آرمانهای انقلاب و رهبری ایستاده‌ایم چه دشمنان و برخی غربزدگان و لیبرال‌های دو چهره خوشنود باشند چه ناراحت، ایران اسلامی اکنون سرنوشت خاورمیانه را با اتکا به مردان سپاه ومدافعان حرم و غیرت ایرانی رقم ‌می‌زند.
وی در پایان خاطرنشان کرد: جای هیچ مذاکره‌ای نه تنها برای لودریان پیر بلکه برای هیچ دولت غربی وجود ندارد و اگر این طریق غربی‌ها ادامه پیدا کند ما برجام را پاره نمی‌کنیم بلکه می‌سوزانیم و همانطور که دریادار شمخانی گفت اگر این شیوه غرب ادامه‌دار باشد ما هم از برجام خارج خواهیم شد و غرب بماند که با قدرت روزافزون ایران و همپیمانانش چه کند اما، کاش تیم دیپلماسی دولت یازدهم و دوازدهم با جدیت بیشتری به دنبال منافع نداشته ما در برجام می‌بود، پس لازم است خوش خیالان و نامه‌بران غربی چه انگلیسی چه فرانسوی بدانند جان برجام به نفس‌های آخر خود رسیده و صبر ایران نیز قابل امتحان نخواهد بود.

کد مطلب: 103671
 
Share/Save/Bookmark