میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۰۵
 
 
مداخلات جانبدارانه و اعزام جنگجویان خارجی بحران قره‌باغ را تشدید می‌کند
آتش افروزی اسرائیل میان باکو- ایروان
آتش افروزی اسرائیل میان باکو- ایروان
 

آتش جنگ میان ارمنستان و جمهوری ارمنستان در حالی همچنان شعله‌ور است که مداخلات خارجی از جمله اعزام جنگجویان تروریست از سوریه به منطقه و نیز اقدامات رژیم صهیونیستی در گرفتن ماهی از آب گل‌الود قفقاز با فروش تسلیحات به باکو بر آتش جنگ افزوده است.
بحران در قفقاز با تنش‌های گسترده میان باکو و ایران همچنان ادامه دارد در حالی که برخی کشورها با رویکرد جانبدارانه نظیر آنچه از سوی فرانسه و ترکیه صورت می‌گیرد در کنار تجرکات رژیم صهیونیستی در آتش افروزی در این بحران موجب شده تا منطقه قفقاز به سمت تبدیل شدن به سوریه‌ای دیگر سوق یابد.
در همین چارچوب منابع خبری گزارش داده‌اند ارمنستان سفیر خود در فلسطین اشغالی را برای رایزنی در خصوص آنچه «انتقال سلاح‌های اسرائیلی به آذربایجان» خوانده شده فراخوانده است.شبکه خبری راشاتودی امروز پنجشنبه گزارش داده ارمنستان سفیر خود در فلسطین اشغالی را برای مشورت در خصوص اعتراض به آنچه «انتقال سلاح‌های اسرائیلی به آذربایجان» خوانده شده، فراخوانده است. سخنگوی وزارت خارجه ارمنستان گفت: «صادرات تازه‌ترین تسلیحات از اسرائیل به آذربایجان اقدامی غیر قابل قبول برای ما است».
او گفت که ارمنستان بارها از کانال‌های دیپلماتیک موضع خود در این باره را به رژیم اسرائیل ابلاغ کرده است و بر همین اساس امروز سفیر خود در تل آویو را برای انجام مشورت در این خصوص فراخوانده است.
وزارتخانه‌های دفاع آذربایجان و ارمنستان با بیان اینکه درگیری‌های شدید بین دو کشور در منطقه قره‌باغ در صبح امروز نیز ادامه پیدا کرده و مدعی نابودی اهدافی از طرفین شدند.منابع آذربایجانی و ارمنستانی از تداوم درگیری‌های شدید بین دو کشور بر سر منطقه مورد مناقشه «قره‌باغ کوهستانی» خبر دادند.
وزارت دفاع آذربایجان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد دور جدید تنش‌های نظامی با ارمنستان در منطقه قره‌باغ، به شکل درگیری‌های شدید تا صبح امروز ادامه پیدا کرده است.از سوی دیگر، وزارت دفاع ارمنستان نیز مدعی شد که پدافند هوایی این کشور صبح امروز یک فروند هواپیمای نظامی و یک پهپاد متعلق به ارتش آذربایجان را سرنگون کرده است. در این میان وزرای خارجه روسیه و ترکیه در یک گفت‌و‌گوی تلفنی خواستار آتش‌‌بس در منطقه «قره‌باغ کوهستانی» شدند. همچنین با افزایش تنش‌ نظامی میان ارمنستان و آذر‌بایجان در منطقه مورد مناقشه «قره باغ کوهستانی» رؤسای جمهور روسیه و فرانسه خواستار حل و فصل سیاسی بحران این منطقه شده‌اند.
در این میان مکرون رئیس جمهور فرانسه در سخنانی مدعی شد که ترکیه ۳۰۰ فرد مسلح را از سوریه به آذربایجان اعزام کرده است. از سوی دیگر وزارت خارجه روسیه با تکرار ادعای اعزام جنگجویان خارجی به منطقه مورد مناقشه «قره‌باغ کوهستانی» توسط برخی کشورها، از آنها خواست که به این کار پایان دهند.
دولت روسیه ادعای اعزام شدن جنگجویان خارجی به منطقه قره‌باغ برای مبارزه با ارمنستان را علی‌رغم تکذیب چند باره توسط کشورها و سازمان‌های مختلف، دوباره تکرار کرد. در این میان ، دادستانی کل آذربایجان مدعی شد که ۱۶ غیرنظامی آذری در حملات ارمنستان کشته و ۵۵ نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند. همچنین دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین هشدار داد که هرگونه حمایت نظامی از طرفین درگیر در منطقه مورد مناقشه «قره باغ» تحریک‌آمیز است و به تشدید تنش منجر می‌شود. اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه نیز با تکرار حمایت این کشور از آذربایجان در تنش‌ها با ارمنستان، تنها راه رسیدن به صلح پایدار در منطقه را عقب‌نشینی ارمنستان از قره‌باغ توصیف کرد. مرکز موسوم به «دیده‌بان حقوق بشر سوریه» در بیانیه‌ای مدعی شد که ترکیه تا کنون ۸۵۰ شبه‌نظامی سوری را برای جنگ علیه ارمنستان به جمهوری آذبایجان اعزام کرده است. «آرمن سارگسیان» رئیس‌جمهور ارمنستان نیز در گفت‌و‌گو با شبکه الجزیره، گفت که ایروان به دنبال تشدید درگیری نیست و حاضر است میانجیگری روسیه را بپذیرد. او مدعی شد که در قره‌باغ یک «پاکسازی نژادی» در حال وقوع است و ارمنستان اجازه این کار را برای «بار دوم» نمی‌دهد. اشاره سارگسیان به کشتار ارمنی‌ها در دوره امپراتوری عثمانی است.سارگسیان در ادامه ترکیه را به دخالت مستقیم در جنگ به نفع جمهوری آذربایجان با استفاده از جنگنده و پهپادهای خود متهم کرد و در خصوص سوریه‌ای شدن منطقه قفقاز هشدار داد.
از سوی دیگر «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه درخصوص طرح‌های ضد روسی و افزایش حضور نظامی آمریکا در شرق دریای مدیترانه ابراز نگرانی کرد.زاخارووا در جمع خبرنگاران گفت: «بابت طرح‌های واشنگتن برای تقویت نیروهای نظامی در شرق مدیترانه نگران هستیم، زیرا این طرح‌ها به روشنی ماهیت ضد روسی داشته و منعکس کننده سیاست تهاجمی ایالات متحده و در تقابل با صلح و ثبات در منطقه است».«مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا در اولین روز از سفر خود به یونان، با «نیکوس دندیاس» همتای یونانی خود دیدار کرده و بر لزوم حل اختلافات در شرق دریای مدیترانه تأکید کردند.«نیکل پاشینیان» نخست‌وزیر ارمنستان نیز گفته است که مدارکی دال بر دخالت ترکیه در دور جدید تنش‌های نظامی ایروان-باکو بر سر منطقه مورد مناقشه «قره‌باغ کوهستانی» دارد. همچنین وزارت خارجه ارمنستان می‌گوید این کشور برای تعامل با سازمان همکاری‌های امنیتی اروپا جهت برقراری آتش‌بس در منطقه قره‌باغ، آمادگی دارد.

کد مطلب: 115579
 
Share/Save/Bookmark