میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۲
 
 
راز تنها شدن اروپا
آلمان یک بار دیگر میزبان سران و مقامات بسیاری از کشورها شده تا نشستی را با چند دهه سابقه با عنوان نشست امنیتی مونیخ برگزار کند...

آلمان یک بار دیگر میزبان سران و مقامات بسیاری از کشورها شده تا نشستی را با چند دهه سابقه با عنوان نشست امنیتی مونیخ برگزار کند. کنفرانس امنیتی مونیخ امسال برای پنجاه و ششمین بار از ۱۴ تا ۱۶ فوریه (۲۵ تا ۲۷ بهمن ماه) برگزار می شود. این نشست هر ساله با عنوان بررسی مشکلات امنیتی جهان و رسیدن به راهکاری واحد برای مقابله با آنها برگزار شده است. نکته قابل توجه آن است که شعار سال کنفرانس امنیتی مونیخ یک تک واژه غریب است که از ترکیب ۲ واژه (west) و (lessness) حاصل شده تا کلمه (westlessness) را ایجاد کند که ترجمه تحت‌الفظی آن می‌شود «نقصان غرب» یا «بی‌غربی». به همین سادگی و به همین کوتاهی، بدون هیچ توضیح اضافه. نکته مهم آن است که در ورای این واژه کوتاه، معنای عظیمی نهفته که انعکاس به مراتب ضعیف‌تر آن می‌شود: بی‌قراری غربی‌ها در قدرت‌یابی کشورهای غیرغربی که خود تا حد زیادی متأثر از عدم انسجام آنها در مواجهه با چالش‌های جهانی است. حال این سوال مطرح می شود که اروپا چگونه به این تهی شدن رسیده است و راهکار خروج آن از این بن بست چیست؟ هر چند که اختلافات درونی و چند دستگی و نیز ناکارآمدی نظام سرمایه‌داری از زمینه‌های این وضعیت بوده اما یک اصل مهم و اساسی وابستگی و عدم استقلال از آمریکاست.
بررسی رفتاری اروپا نشان می‌دهد که این کشورها به جای رویکرد واحد اروپایی در قالب بازی آمریکایی ایفای نقش کرده‌اند که نمود آن را در تروریسم اقتصادی آمریکا می‌توان مشاهده کرد. نخستین محور چالش دنیای امروز تروریسم اقتصادی است که در قالب انحصار طلبی‌های اقتصادی و تحریم‌ها و تهدیدات اقتصادی علیه سایر کشورها اجرا می‌شود. محور این تروریسم مستقیما ملت‌ها را هدف قرار می‌دهد چنانکه نمود آن را در تحریم‌های اقتصادی آمریکا و بعضا اروپا در قبال سایر کشورها می‌توان مشاهده کرد. تحریم‌هایی که هدف آنها تحمیل خواسته‌های سیاسی و به زانو در آوردن سایر کشورها در برابر خواسته‌های آنهاست. این تروریسم چنان است که حتی به عرصه غذا و دارو که در تمام قوانین جهانی حتی در دوران جنگ نیز نباید تحریم شوندف اعمال می‌گردد. تروریسمی ضد انسانی و ضد بشری که امروز به کرات از سوی آمریکا و همپیمانانش در اروپا اعمال و جان بسیاری را در جهان در معرض خطر قرار داده است. اروپا با این بازی آمریکایی عملا هم در حوزه اقتصادی با بحران مواجه شد و هم در حوزه جایگاه مردمی با تنفر ملت‌ها همراه شده است. این عملکرد در کنار جنگ افروزی‌ها و نقش بحرا‌ن‌ساز اروپا در جهان عملا زمینه ساز انزوای جهانی اروپا شده است. بر این اساس راهکار اروپا جدا سازی راهش از آمریکا و حرکت در مسیر خواست جهانی یعنی دست کشیدن از رفتارهای بحران‌ساز است. رفتاری که تاکنون اروپا از انجام آن خودداری کرده و نتیجه آن استمرار انزوای جهانی اروپا شده است.

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 112842
 
Share/Save/Bookmark