میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۱۸
 
 
حاشیه‌های اختتامیه مجلس دهم
دل پُر لاریجانی از منتقدان و اثاث‌کشی نمایندگان
دل پُر لاریجانی از منتقدان و اثاث‌کشی نمایندگان
 

آخرین جلسه علنی مجلس دهم در حالی با عکس یادگاری و حلالیت طلبیدن نمایندگان از یکدیگر به پایان رسید که علی لاریجانی نشان داد از منتقدان دل پری دارد.
آخرین جلسه مجلس دهم امروز (چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت) رأس ساعت ۹ و ۲۴ دقیقه آغاز و ساعت ۱۱ و ۴۵ دقیقه پایان یافت در حالی که مجلس دهم در طول ۴ سال فعالیتش از سال ۹۵ تا سال ۹۹، ۱۴۴ هفته جلسه علنی داشته است. در این نشست که بازار عکس یادگاری داغ بود و نمایندگان سعی می‌کردند آخرین لحظات حضور در صندلی سبز پارلمان را ثبت تصویری کنند. در این بین حلالیت طلبیدن هم جمله مشترک نمایندگان در مواجهه با خبرنگاران و کارمندان مجلس بود.
بر اساس قانون، مجلس دهم شورای اسلامی هنوز برقرار بوده و تا روز قبل از افتتاحیه مجلس جدید، مجلس دهم به دستورکارهای موجود می‌پردازد اما جلسه علنی نخواهد داشت. مجلس دهم تا سه‌شنبه هفته آینده (۶ خرداد ۹۹) برقرار خواهد بود و بر این اساس رسما کار مجلس دهم شورای اسلامی در این تاریخ پایان خواهد یافت. البته قرار است جلسه افتتاحیه مجلس یازدهم شورای اسلامی چهارشنبه ۷ خرداد ۹۹ برگزار شود که بر این اساس ۵۶ نماینده مجلس دهم به مجلس یازدهم راه پیدا می‌کنند.
چندی پیش رئیس اداره اخبار مجلس به وزارت ورزش و جوانان کوچ کرد و روزهای گذشته هم کل پارتیشن‌های این بخش را جمع کردند؛ این تغییر مهم‌ترین تغییر صورت گرفته مجلس از آخرین حضور خبرنگاران در اسفند ماه بود. ضمن اینکه در ورودی مجلس هم با تب سنج دمای بدن مراجعه کنندگان را ثبت کرده و تقریبا همه نمایندگان مجلس یا ماسک داشتند و یا دستکش؛ مواد ضد عفونی‌کننده هم روی میز خیلی از نمایندگان بود و آنها برای هر کاری یک برگ دستمال کاغذی از بسته آن خارج می‌کردند تا بتوانند به موس دست زده و رای بدهند. در جلسه بین نمایندگان مجلس دهم که از راهیابی به مجلس یازدهم باز ماندند، کارت ادوار نمایندگی توزیع شد. همچنین نمایندگان راه یافته به مجلس یازدهم نیز کارت نمایندگی جدید دریافت کردند.
در جلسه علنی نمایندگان ۳ دستور کار داشتند که گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها درباره طرح اصلاح موادی از فعالیت احزاب سیاسی، گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی درباره اعتبار اسناد رسمی، گزارش اقدامات نظارتی مجلس در اجلاسیه چهارم و آخرین نطق رئیس فیلسوف مسلک مجلس این موضوعات بود.
حین بررسی طرح افزایش اعتبار اسناد رسمی، تذکر پژمان فر نماینده مردم مشهد به سرعت تصویب این طرح به پزشکیان و عدم اجازه بیان این تذکر منجر به التهاب خاصی در صحن علنی شد ولی اداره کننده مجلس به وی گفت که در ماده بعدی تذکر شما را گوش می‌دهیم. پژمان فر هم تذکرش را به پزشکیان گفت و هم به لاریجانی؛ زیرا نایب رئیس اول مجلس جای خود را به رئیس مجلس داده بود و لاریجانی از پژمان فر خواست که مجددا تذکرش را بیان کند. برخی نمایندگان هم با لباس محلی حوزه‌های انتخابیه خود وارد مجلس شدند که فضای دلنشینی از تنوع رنگ‌ها را در صحن علنی بوجود آورد. زیبایی لباس‌های ترکمن و کردزبان و بختیاری‌ در تن نمایندگان در روز بارانی تهران رنگین کمانی را در پارلمانی ایجاد کرده بود.
۲۵۰ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم در بیانیه‌ای از زحمات اعضای هیئت رئیسه و به خصوص از تدبیر علی لاریجانی تشکر و قدردانی کرده و برای منتخبین مجلس یازدهم آرزوی موفقیت در خدمت رسانی به مردم داشتند. علی لاریجانی که دل پری داشت و بنا داشت مفصل صحبت کند چرا که او از ساعت ۱۰:۵۰ تا ۱۱:۴۵ گزارشی از عملکرد مجلس دهم ارائه کرد.
او در بخشی از آخرین نطقش به عنوان رئیس مجلس دهم به دفاع از جایگاه مجلس پرداخت و افزود: در حق مجلس جفا شده است. ضمن اینکه این موضوع به معنای این نیست که نباید انتقاد کرد یا مجلس دهم ضعف نداشته است، بلکه منظور جفایی است که در حق این مجلس به ناحق صورت گرفت. وی تصریح کرد: این همه مصاحبه و تکرار فساد فساد نسبت به نمایندگان چیزی جز ورژن جدید همان بگم، بگم‌های سابق به ذهن متبادر نمی‌کند.
رئیس مجلس همچنین بیان کرد که مجلس دهم تقریبا ۲۰۰ قانون به تصویب رسید که حدود دو سوم آن را لوایح تشکیل می‌دادند. وی همچنین درباره قانون تجارت گفت: این قانون از زمان دولت اصلاحات در مجلس مانده بود و این مجلس جرأت کرد آن را به تصویب برساند.
لاریجانی همچنین خاطرنشان کرد: قانون اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران به عنوان سازمان تروریستی که اقدام گستاخانه آمریکا بود که در مجلس دهم به تصویب رسید و نمایندگان برای اینکه اراده خودشان را نشان دهند همان روز لباس سپاه بر تن کردند تا بگویند آن ها نیز سپاهی هستند.
رئیس مجلس در ادامه افزود: قانون اصلاح اقدام متقابل ماجراجویانه آمریکا پس از ترور شهید بزرگوار سلیمانی به صورت سه فوریتی مطرح و تصویب شد و همان زمان مجددا برای بنیه دفاعی نیروی قدس تصمیماتی را اتخاذ کردیم یا قانون اخیری که در مقابل اقدامات جنایتکارانه رژیم صهیونیستی در مجلس مصوب شد. لاریجانی همچنین گفت که یادم نیست مقام معظم رهبری دستوری به مجلس داده باشد که مجلس اجرا کند. تنها ایشان نظراتشان را بیان می‌کرد. البته شاید به من دستوری درباره استیضاحی داده باشند اما به مجلس دستور نداده‌اند، پس دوستانی که راجع به رهبری حرف می‌زنند یاد بگیرند نظر ولایی چیست.
وی که ۱۲ سال ریاست مجالس هشتم، نهم و دهم را بر عهده داشته در پایان سخنانش طبع شعر دوستی خود را به رخ نمایندگان کشاند و خاطرنشان کرد: مجلس تمام گشت ولی باید گفت در تو پایانی نیست و آغازی دیگر باید تو را. پیش از سخنان لاریجانی، غلامرضا اسداللهی معاون نظارت مجلس شورای اسلامی در تشریح گزارش اقدامات نظارتی مجلس در اجلاسیه چهارم دوره دهم گفت: تعداد روزهای تأخیر رئیس جمهور در ابلاغ قوانین از ۵۳ روز طی اجلاسیه سوم به صفر کاهش یافته است.
وی با اشاره به ثبت ۱۱۰۱ مورد تذکر شفاهی به هیات وزیران و دستگاه‌های اجرایی در سال چهارم مجلس دهم گفت: از این میان وزیر دفاع با یک مورد کمترین و رییس جمهور با ۲۳۶ مورد بیشترین تذکر شفاهی را به خود اختصاص دادند که ۱۴ درصد به عملکرد شخص رییس جمهور مربوط بوده است.
در پایان جلسه علنی، نمایندگان که قرار بود بیرون و در حیاط مجلس عکس یادگاری بگیرند، این عکس را در صحن علنی به خاطر بارندگی شدید گرفتند.
اسدالله عباسی سخنگوی هیات رئیسه مجلس دهم در توضیح جلسه افتتاحیه مجلس یازدهم، گفت: این جلسه را هیات رئیسه سنی به ریاست آقای تقوی اداره می‌کند. کار هیات رئیسه سنی تا زمان هیات رئیسه موقت ادامه خواهد داشت. وظیفه‌اش علاوه بر برگزاری مراسم افتتاحیه توزیع اعتبارنامه‌ها بین شعب و قرعه کشی برای تعیین اعضای شعب خواهد بود. وی افزود: در مراسم افتتاحیه رئیس جمهور حضور داشته، وزیر کشور درباره انتخابات گزارش می‌دهد و روسای مجالس قبلی هم دعوت شده‌اند.
نمایندگان در پایان فعالیت خود در مجلس دهم با علی لاریجانی عکس یادگاری گرفتند. وقتی از صحن علی مجلس خارج ‌شدیم مشاهده ‌کردیم که نمایندگان وسایل شخصی خود اعم از کتاب و گزارش را به بیرون از صحن آورده و در حال خداحافظی با همکاران خود که ۴ سال با یکدیگر در مسیر قانونگذاری و نظارت اقداماتی را انجام دادند بودیم. مشخص نیست چه تعدادی از نمایندگان به بدنه دولت می‌روند ولی طبق قانون مسند‌های مدیریتی آنها باید با همتراز با نمایندگی مجلس باشد هر چند که دولت در این باره بخشنامه صادر کرده که برخی نمایندگان رد صلاحیت شده و همچنین نمایندگان بازمانده از حضور در مجلس یازدهم در دستگاه‌های اجرایی جذب شوند. 

کد مطلب: 113841
 
Share/Save/Bookmark