میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۴۴
 
 
تنش‌ها میان روسای جمهور آمریکا بالا گرفت
اوباما تلفن ترامپ را شنود می‌کند
اوباما تلفن ترامپ را شنود می‌کند
 

تشنها میان دو رئیس جمهور آمریکا هر روز گسترده‌تر می‌شود چنانکه ترامپ در پیامی توئیتری نوشت چقدر سخیف است اوباما در فرایند قابل احترام انتخابات، تلفن‌های مرا شنود کرده است.
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در پیامی در صفحه توئیتر خود نوشت: وحشتناکه! تازه ترامپ: اوباما تلفن‌هایم را شنود کرده است فهمیدم که اوباما در برج ترامپ درست قبل از پیروزی ‌م (در انتخابات) استراق سمع می‌کرده است اما چیزی پیدا نکرده است. وی در پیام دیگری نوشت: دولت اوباما اولین نشست
جف سشنز (دادستان کل آمریکا) را با سفیر روسیه در چارچوب برنامه آموزشی برای صد سفیر ترتیب داده بود، همین سفیر روسیه که با سشنز دیدار کرده بود بیست و دو بار در کاخ سفید اوباما را ملاقات کرده و تنها پارسال چهار بار به کاخ سفید رفته است.
خبر دیگر از آمریکا آنکه، وزیر خارجه آمریکا با پیشنهاد کاخ سفید برای کاهش ۳۷ درصدی بودجه این وزارتخانه موافقت کرده، اما خواسته که این اقدام ظرف سه سال انجام شود.پیشتر رسانه‌های آمریکایی از طرح «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برای کاهش شدید بودجه دستگاه دیپلماسی این کشور خبر داده بودند. روزنامه «وال استریت ژورنال» روز سه‌شنبه به نقل از منابع آگاه گزارش داد که بر اساس این طرح که هنوز نهایی نشده، قرار است بودجه وزارت خارجه و آژانس توسعه بین‌الملل آمریکا تا ۳۷درصد کاهش یابد.
خبرگزاری آسوشیتدپرس هم نوشته است که بر اثر این کاهش بودجه، احتمالا تعداد کارکنان وزارت خارجه و نیروهای امنیتی مقرهای دیپلماتیک آمریکا در خارج از این کشور، کاهش می‌یابد.
منابع آگاه بامداد دیروزبه آسوشیتدپرس گفته‌اند که تیلرسون با اصل موضوع کاهش ۳۷ درصدی بودجه مخالفت نکرده اما خواستار اجرای مرحله‌بندی‌شده این اقدام شده است. تیلرسون پیشنهاد داده روند کاهش با کسر بودجه ۲۰ درصدی در سال مالی آینده آغاز شود.ترامپ پیشتر از قصد خود برای افزایش بودجه وزارت دفاع آمریکا خبر داده بود. رسانه‌های آمریکایی این دو خبر را نشانه تأکید ترامپ بر امور نظامی به جای دیپلماسی تفسیر کرده‌اند.رسانه‌ ژاپنی از سفر ماه جاری وزیر خارجه آمریکا به ژاپن،
کره جنوبی و چین خبر دادند اما هنوز وزارت خارجه واشنگتن سفر «رکس تیلرسون» به این سه کشور را تایید نکرده است.«کیودو» گزارش داده که وزیر خارجه آمریکا به منظور رایزنی و مذاکره درباره کره شمالی، اولین سفرش به منطقه را انجام خواهد داد.وزارت خارجه آمریکا اما این خبر را تایید نکرده است. سخنگوی این وزارتخانه اعلام کرد: «ما در حال حاضر هیچ بیانیه و اعلامیه‌ای درباره سفر(تیلرسون) نداریم».خبر دیگر آنکه «دیوید پترائوس» رئیس سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) نسبت به استفاده از عبارت «تروریسم اسلام افراطی» توسط مقامات آمریکایی به ویژه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا هشدار داد و گفت باید مراقب باشید به یک دین بزرگ جهانی، انگ افراطی یا رادیکال نزنید.پترائوس در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی ان ان گفت که این عبارت که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مبتکر آن بوده است، باید با دقت و احتیاط به کار برده شود .رئیس سابق سیا افزود: به نظرم باید در به کاربردن چنین عبارتی مراقب باشید، چراکه معنی آن در برگیرنده گروه‌های بسیاری است.سی ان ان گزارش داد: این عبارت از سوی بسیاری از محافظه کاران در توصیف دشمنی که علیه آن در تروریسم می جنگند، به کار برده می‌شود و منتقدان می‌گویند به کار گرفتن این عبارت منجر به انزوا کشاندن مسلمانان و تخریب افکار دراین زمینه است.
پترائوس به سی ان ان گفت باید بسیار مراقب باشید که به تمامی یک دین بزرگ جهانی با عبارت «افراطی» یا «رادیکال» انگ نزنیم.این ژنرال بازنشسته ارتش پیشتر و در بخشی ازاین مصاحبه گفته بود: آمریکا و روسیه می‌توانند در خصوص منافع مشترک همکاری کنند.به گزارش ایرنا، پترائوس پیش تر نه تنها بعنوان گزینه ترامپ برای تصدی پست وزارت خارجه آمریکا در نظر گرفته شده بود بلکه پس از استعفای «مایکل فلین» نام وی بعنوان تصدی پست مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا نیز مدنظر بود اما در نهایت ژنرال «هربرت مک مستر» عهدهدار این سمت شد.«دیوید پترائوس» ۶۴ ساله یکی از نومحافظه کاران تیم «جورج بوش» بود که از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۸ فرماندهی عملیات تهاجم نظامی آمریکا را به عراق بر عهده داشت. وی در سال ۲۰۱۰ از مقام «سرفرماندهی نیروهای مرکزی آمریکا» موسوم به «سنتکام» به فرماندهی نیروهای «سازمان پیمان آتلانتیک شمالی» (ناتو) در افغانستان منصوب شد. پترائوس پس از بازنشستگی از ارتش آمریکا، در اواسط سال ۲۰۱۱ رئیس «آژانس اطلاعات مرکزی» آمریکا (سیا) شد و در اواخر سال ۲۰۱۲ پس از آغاز تحقیقات درباره دسترسی «پائولا برودول»، منشی وی به اطلاعات محرمانه از مقام خود کناره‌گیری کرد و در سال ۲۰۱۵ برای این جرم یکصد هزار دلار جریمه شد.

کد مطلب: 98694
 
Share/Save/Bookmark