میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۱۱
 
 
سیاست‌ داخلی و خارجی بایدن و دموکرات‌ها آشکار شد
دیکتاتوری با ابزار قدرت هوشمند
دیکتاتوری با ابزار قدرت هوشمند
 

بایدن و دموکرات‌هات در حالی کنگره و کاخ سفید را به دست آورده‌اند که در چارچوب قدرت هوشمند به رخ سنت‌های گذشته به جای رویکرد تعاملی با سایر جریان‌ها در عرصه داخلی به انحصار قدرت روی آورده اند و در عرصه سیاست خارجی به رغم ادعای رویکرد تعاملی به سلطه گری و یک جانبه گرایی می‌پردازند.
سیاست های بایدن و دموکرات ها نشان می دهد که آنها در عرصه داخلی و خارجی با بهره گیری از قدرت هوشمند ( نظامی و سیاسی)نوعی دیکتاتوری و یک جانبه گرایی را اجرا می کنند. در عرصه داخلی هر چند که اعتراض های مردمی به ساختار حاکم امری حقیقی و چالشی برای ساختار آمریکاست اما دموکرات ها برانند از یک سو از قوای نظامی و امنیتی برای سرکوب مخالفان به بهانه مقابله با آشوب استفاده می کنند و در بعد سیاسی نیز در کنگره با ادعای مقابله با ترامپ به دنبال تثبیت قدرت یک جانبه هستند. دموکرات ها و بایدن به بهانه مقابله با ترامپ به دنبال حاشیه نشین کردن و حتی حدف جمهوریخواهان هستند .در عرصه سیاسی خارجی نیز بایدن و دموکرات ها همان سیاست یک جابنه گرایی با ادعای اجماع سازی را در قالب قدرت هوشمند در پیش گرفته‌اند که محور ان را وادار سازی سایر کشورها به اجرای سیاست‌های آمریکاست. رفتارهای اخیر آمریکا علیه ونزوئلا، روسیه، چین، ایران و حتی انفجارها و ناآرامی‌های اخیر در غرب آسیا را در این چارچوب می توان دانست که مجموعا با ابزارهای سیاسی نظیر دعوت از مخالفات مادورو و تایوان در مراسم تحیلف و یا حمایت از مخالفان روسیه و اصرار بر ادامه فشارها بر ایران و... و در حوزه نظامی غیر مستقیم نظیر بهره گیری از مولفه هایی همچون تروریست‌ها در سوریه و عراق و... صورت می گیرد. نمود عینی این سیاست‌ها را در رفتارهای بایدن می توان مشاهده کرد چنانکه بایدن رئیس‌جمهور آمریکا ضمن ابراز تردید درباره احتمال حمایت مورد نیاز در سنای این کشور برای استیضاح دونالد ترامپ اعلام کرد، جلسه محاکمه استیضاح باید برگزار شود. رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده پس از جنجال‌هایی که بعد از انتخابات اخیر آمریکا به راه انداخت، دفتری را در فلوریدا به امید بازگشت مجدد به سیاست افتتاح کرد. مجلس نمایندگان آمریکا بندهای استیضاح رئیس‌جمهور سابق این کشور را تحویل مجلس سنا داد.
در حوزه سیاست خارجی نیز رئیس‌جمهور آمریکا با طرح ادعاهای اثبات‌نشده علیه روسیه گفت که واشنگتن از رفتارهای مسکو بسیار نگران است.الکسی ناوالنی چهره غربگرای مخالف دولت روسیه است که اواخر ماه گذشته به محض ورود به فرودگاه مسکو از آلمان بازداشت شده است. بعد دیگر اقدامات آمریکا را در حوزه چین می توان مشاهده کرد چنانکه جنگنده‌های تایوان در واکنش به ورود هواپیماهای نظامی چین به حریم هوایی این کشور، بر فراز آب‌های دریای جنوبی چین به پرواز درآمدند. این اقدام در حالی صورت گرفت که آمریکا بارها به حمایت از تایوان علیه چین پرداخته است. در واکنش به این رفتارها ارتش چین قصد دارد علی‌رغم تنش‌های اخیر با آمریکا بر سر تایوان، در آب‌راه مورد مناقشه و دریای جنوبی چین رزمایش نظامی برگزار کند.در ادامه تحرکات بحران ساز آمریکا ژنرال کنت مک‌کنزی فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا از سه پایگاه در غرب عربستان که برای استفاده نیروهای آمریکایی مدنظر دارد، بازدید کرد. همزمان با این دیدار منابع خبری اعلام کردند که متحد اصلی آمریکا یعنی انگلیس، از ابتدای جنگ یمن، ۱۵ میلیارد پوند سلاح به سعودی‌ها فروخته است لازم به ذکر است بر اساس داده‌های شرکت اطلاعاتی منبع باز موسوم به گروه اطلاع‌رسانی جینز، میزان هزینه‌های دفاعی در جهان همچنان به روند رشد بی وقفه خود در هفته سال گذشته ادامه داده و در سال ۲۰۲۰ به رقم ۱.۹۳ تریلیون دلار رسید که بالاترین میزان از سال ۲۰۱۰ است.
در همین حال تحرکات نظامی آمریکا در عراق نیز ادامه دارد چنانکه یکی از فرماندهان الحشد العشائری، ورود و خروج نظامیان آمریکایی به و از عراق از طریق اربیل بدون اطلاع بغداد را تایید کرد.بعد دیگر رفتار بحران ساز آمریکا را در سوریه می توان مشاهده کرد چنانکه همچنان تحرکات نظامی و البته سرقت نفت سوریه توسط آمریکا ادامه دارد. این رفتارها موجب استمرار بحران امنیتی در سوریه شده است چنانکه منابع سوری گزارش دادند که در پی یک انفجار در استان رقه دست‌کم سه تن کشته و چند تن دیگر مجروح شدند.
در حوزه فلسطین نیز سیاست بایدن همچنان به حمایت از رژیم صهیونیستی ادامه می دهد چنانکه احمد مجدلانی» وزیر توسعه اجتماعی تشکیلات خودگردان فلسطین و عضو کمیته اجرایی سازمان آزادی‌بخش فلسطین، خبر داد که دولت «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا پیامی به تشکیلات خودگردان ارسال کرده است.
مجموع این تحولات در عرصه داخلی و خارجی آمریکا در حالی روی می‌دهد که می توان رد پای سایست هوشمندانه ادعایی بایدن و دموکرات ها را در آن مشاهده کرد. سیاستی که بر اساس نظامی گری و سیاسی کاری صورت می گیرد که در نهایت به یک اصل ختم می شود و آن اینکه آنهابه دنبال سلطه گری یک جانبه در داخل و خارج هستند در حالی که در ظاهر از تعامل و دموکراسی می گویند. این رویکرد دیکتاتور مابانه خود سندی دیگر بر تزلزل در ساختار آمریکاست هر چند که در ظاهر تلاش دارند تا دوران ترامپ را صرفا دوران این تزلزل نشان دهند و وضعیت بحرانی دولت بایدن را پنهان کنند.

کد مطلب: 116947
 
Share/Save/Bookmark