میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۳۰ تير ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۴۱
 
 
عملیات مرزی لبنان و سوریه برای بازپس‌گیری مناطق اشغالی از تروریست‌ها آغاز شد
عرسال و قلمون در آستانه آزادی
عرسال و قلمون در آستانه آزادی
 

مقاومت گام‌های جدیدی برای مبارزه با تروریسم و برقراری امنیت در منطقه برداشته چنانکه ارتش سوریه و حزب‌الله لبنان عملیاتی را برای پاکسازی مناطق مرزی از عناصر تروریستی آغاز کردند.
این روزها مبارزه با تروریسم وارد مراحل جدیدی شده که همچنان محور اصلی آن را طرح‌های مقاومت منطقه و متحدانشان علیه تروریسم تشکیل می‌دهد. هر چند که حامیان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای تروریست‌ها همچنان به بحران‌سازی ادامه می‌دهند اما روند پیشروی مقاومت همچنان ادامه دارد که محور اصلی آن پس از آزادی موصل عراق اکنون در سوریه و نقاط مرزی لبنان است. منطقه‌ای که در سال‌های اخیر از کانون‌های اصلی تروریسم بوده و پاکسازی آنها می‌تواند نقشی مهم در امنیت منطقه داشته باشد. بر همین اساس یگان هایی از ارتش سوریه و حزب‌الله لبنان سپیده دم دیروز عملیات گسترده‌ای را به منظور پاکسازی مرزهای لبنان و سوریه از وجود عناصر تروریستی مسلح آغاز کردند. ستاد اطلاع رسانی جنگ اعلام کرد عملیات نظامی برای پاکسازی "ارتفاعات عرسال" و "قلمون" از وجود تروریست‌های مسلح از دو محور، هر یک در چند جهت آغاز شده است.
محور اول از شهرک "فلیطه" در سوریه به سمت مواضع جبهه النصره در قلمون غربی و محور دوم از ارتفاعات شرق لبنان واقع در جنوب ارتفاعات عرسال به سمت ارتفاعات و استحکامات تروریست‌های جبهه النصره در شمال و شرق ارتفاعات عرسال آغاز می‌شود. ارتش سوریه و حزب‌الله لبنان از همان دقایق نخستین آغاز عملیات، مواضع و محل تجمع و استحکامات جبهه النصره در "ضهر الهوی" و "القنزح" و ارتفاعات "عقاب وادی الخیل" و "شعبه النحله" در ارتفاعات عرسال را زیر آتش گرفتند. این عملیات هراس حامیان تروریست‌ها را به همراه داشته چنانکه کنگره آمریکا روند تهیه پیش نویس سه طرح را با هدف وضع تحریمهای سختگیرانه تر علیه «حزب‌الله لبنان » به پایان رساند.
پیش نویس نهایی این لایحه خواستار وضع تحریمها علیه هر فرد خارجی می‌شود که به «یاری رسانی، پشتیبانی، یا ارائه حمایت قابل توجه مالی، مادی یا فنی» به نهادهای وابسته به حزب‌الله لبنان همچون «بیت المال»، «جهاد البناء»، «انجمن حمایت از مقاومت اسلامی»، «وزارت روابط خارجی حزب‌الله»، «سازمان امنیت خارجی حزب‌الله» مبادرت نماید.
این لایحه همچنین علیه دولتهای خارجی که از حزب‌الله حمایت می‌کنند، تحریمهایی وضع می‌کند و به ادعای تهیه‌کنندگان آن «قاچاق مواد مخدر و فعالیت‌های تبهکارانه فراملی» حزب‌الله(!) را هدف قرار می‌دهد. این اقدام آمریکا در حالی صورت می‌گیرد که به اذعان جهانیان حزب‌الله لبنان نقشی کلیدی در مبارزه با تروریسم دارد و تحریم آن یعنی حمایت از تروریسم. جالب توجه آنکه هدر ناوئرت سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: اعتقاد داریم که بشار اسد، رییس جمهور سوریه آینده بلند مدتی در این کشور ندارد.
لازم به ذکر است ارتش سوریه از میزان کمک‌هایش به گروه‌های مسلح مخالف دولت سوریه در مرزهای جولان اشغالی پرده برداشت و این پروژه را "جیره خوب" نامید.رژیم صهیونیستی تجهیزات فراوانی در اختیار مخالفان سوری قرار خواهد داد و زخمی‌های آنها را درمان خواهد کرد. این پس از چهار سال از کمک‌های اسرائیل به مخالفان دولت سوریه اولین باری است که نیروهای مسلح رژیم صهیونیستی از میزان کمک هایش به آنها پرده برمی دارد. خبر دیگر از سوریه آنکه ارتش سوریه دو هواپیمای شناسایی کوچک گروه‌های مسلح را در اطراف جبل الترکمان در ریف لاذقیه واقع در شمال شرقی منهدم کرد. در همین حال حدود چهارصد سرباز روس به استان درعا در جنوب سوریه رسیدند. ماموریت این نیروها پیگیری اجرای آتش بس توافق شده بین آمریکا، روسیه و اردن است. از سوی دیگر عملیات مین روبی و پاکسازی شهرکها و روستاهای منطقه «دیر حافر» در ریف شرقی حلب توسط ارتش سوریه به پایان رسید. پس از پاکسازی این منطقه، صدها تن از ساکنان این منطقه که به خاطر جنایات تروریستها آواره شده بودند، به خانه و کاشانه خویش بازگشتند.

کد مطلب: 100142
 
Share/Save/Bookmark