میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۳ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۴۹
 
 
وعده سید‌حسن‌ نصرالله به ملت‌های منطقه درباره مبارزه مقاومت با تروریسم
پیروزی بزرگ در راه است
پیروزی بزرگ در راه است
 

 دبیرکل حزب‌الله لبنان در سخنانی به مناسبت عملیات نظامی علیه داعش در شرق لبنان، اخراج داعش از مرز شرقی لبنان را از جمله اهداف عملیات جاری در مرز سوریه و لبنان دانست و گفت که کار داعش در شرق لبنان تمام است و به زودی پیروزی بزرگ فرا می‌رسد.
مبارزه مقاومت با تروریسم در مرزهای سوریه و لبنان در حالی وارد روزهای حساسی شده است که «سیدحسن نصرالله» در سخنانی به مناسبت عملیات نظامی علیه داعش که در شرق لبنان طی چند روز گذشته در جریان بود، دور کردن تهدید داعش از لبنان را یکی از اهداف مهم این عملیات و دستاوردی بسیار مهم برشمرد.
نصرالله دور کردن خطر داعش از مرز لبنان را یکی از اهداف مهم ارتش لبنان خواند و گفت که اصلی‌ترین هدف طرف لبنانی در عملیات مرز سوریه و لبنان، پاکسازی مرز لبنان و تأمین امنیت آن و روشن کردن سرنوشت نظامیانی است که ربوده شده‌اند. وی با بیان اینکه «هدف اصلی طرف سوری از عملیات هم، اخراج داعش از منطقه قلمون غربی» است. با پاکسازی قلمون غربی از وجود داعش، مسیر [بیروت به] دمشق امن می‌شود بخصوص اینکه داعش تا شرق سوریه [از لبنان] دور می‌شود.
نصرالله موفقیت‌های به دست آمده طی شش روز عملیات در مرز لبنان و سوریه را «بزرگ» توصیف کرد و گفت که نمی‌توان عملیات در دو سوی مرز (فجر الجرود و ان عُدتم عُدنا) را از هم جدا کرد.
به گفته نصرالله، در ابتدای عملیات فجر الجرود (در بخش لبنان) ۲۰ کیلومتر مربع از خاک لبنان آزاد شد و در عملیات «اِن عُدتم عُدنا» (در بخش سوریه) قلعة الحصن و قلعة یونین آزاد شد و این منطقه پیچیدگی خاص خود را داشت تا جایی که به گذرگاه الزمرانی می‌رسد و مساحت خاک آزاد شده ۱۲۰ کیلومتر مربع رسید که ۲۰ کیلومتر مربع آن را مقاومت و ۱۰۰ کیلومتر مربع را ارتش آزاد کرد و ۲۰ کیلومترمربع دیگر بر عهده ارتش خواهد بود.
نصرالله به مردم لبنان وعده پیروزی داد و گفت: به همه لبنانی‌‌ها اعلام می‌کنم که در آستانه پیروزی عزیزی هستیم و باید از این موفقیت بزرگ که سبب امن شدن مرز لبنان و سوریه شد خوشحال باشند... مردم به برخی اجازه ندهند که این شادی را برایشان تلخ کنند. بعد از نبرد معلوم می‌شود که چه کسانی خواستار این بودند که ارتش وارد این عملیات نشود. بعد از نبرد در این خصوص به مردم اعلام می‌کنیم.
دبیرکل حزب‌الله فاش کرد: در نبرد عرسال، برخی رسانه‌ها اشتباهاتی داشتند. در این نبرد همه تلویزیون‌ها با مسئولیت‌پذیری عمل کردند جز تلویزیون المستقبل [وابسته به جریان المستقبل، متحد عربستان سعودی]. بعد از نبرد عرسال، سفارت آمریکا در بیروت تهدید کرد که چرا رسانه‌ها با حزب‌الله ابراز همبستگی می‌کنند. دولت آمریکا و سفارت آمریکا از اینکه مقاومت مظهر قدرتی باشد که گروه‌های تروریستی ساخته‌ آمریکا را نابود کند، و حامی لبنانی‌ها باشد، ناراحت و اذیت می‌شود. اطلاعات من نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها تلاش کردند که رسانه‌ها از جبهه سوریه و جبهه حزب‌الله سخنی نگویند. لازم به ذکر است ارتش سوری و رزمندگان مقاومت در ششمین روز عملیات «و ان عدتم عدنا» حلقه محاصره را بر تروریست‌های داعش در قلمون غربی تنگ‌تر کردند.
لازم به ذکر است منابع خبری می‌گویند آمریکا شصت کامیون حامل تسلیحات سنگین به شهر رقه در سوریه ارسال کرده است. هفته گذشته در تصاویر اجتماعی تصاویر و فیلم‌های منتشر شد که کامیون‌های حامی سلاح‌های آمریکایی را در حال حرکت به سمت سوریه نشان می‌دهند.
سازمان عفو بین‌الملل هشدار داد در نتیجه جنگ با داعش در شمال سوریه وضعیت وخیمی برای غیرنظامیان در شهر رقه به وجود آمده و آمریکا تاکنون صدها نفر از مردم را کشته است. ارتش سوریه تروریست‌های داعش را در شمال شرق استان حمص در مساحتی بالغ بر ۲ هزار کیلومتر مربع محاصره کرد. ارتش سوریه همچنین چند منطقه در جنوب اثریا و شمال منطقه گازی شاعر را آزاد کرد.
خبر دیگر آنکه ولید معلم وزیر خارجه سوریه با اشاره به اهمیت نقش مصالحه در حل بحران این کشور، تصریح کرد که سیاست خارجی این کشور از پیروزیهای میدانی ارتش سوریه جدا نیست. از سوی دیگر روزنامه «جروزالم پست» از مداوای معارضان سوری مجروح در یکی از بیمارستان‌های اسرائیلی در شمال فلسطین اشغالی خبر داد.
لازم به ذکر است وزارت دفاع روسیه از انهدام بیش از هزار پایگاه متعلق به تروریست‌ها در سوریه طی هفته گذشته خبر داد. از عراق نیر خبر می‌رسد نیروهای عراقی موفق شدند بر منطقه «المحلبیه» در شرق تلعفر مسلط شوند.

کد مطلب: 100647
 
Share/Save/Bookmark