میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۴:۱۷
 
 
قصاب بالکان به حبس ابد محکوم شد
عاملان اصلی کشتار سربرنیتسا همچنان‌ آزاد
عاملان اصلی کشتار سربرنیتسا همچنان‌ آزاد
 

دادگاه بین‌المللی جنایات جنگی در مورد یوگسلاوی سابق، دیروز برای راتکو ملادیچ فرمانده سابق ارتش صرب بوسنی مشهور به قصاب بالکان، حکم حبس ابد صادر کرد در حالی که عاملان اصلی این کشتار یعنی سازمان ملل و ناتو با محوریت آمریکا همچنان از محاکمه در امان مانده اند.
کشتار ضد بشری سربرنیتسا در حالی رقم خورد که عامل اصلی آن آمریکا، ناتو و سازمان ملل بودند اما هرگز به خاطر این کشتارها محاکمه نشدند و صرفا برخی سران صرب‌ها بازداشت و به زندان محکوم شدند.
دادگاه بین‌المللی جنایات جنگی در مورد یوگسلاوی سابق، دیروز برای راتکو ملادیچ فرمانده سابق ارتش صرب بوسنی مشهور به قصاب بالکان، حکم حبس ابد صادر کرد این دادگاه که در لاهه هلند مستقر است، قبلا ملادیچ ۷۴ ساله را به ۱۱ مورد جرایم از جمله نسل کشی، شرکت داشتن در جنایات بر علیه بشریت، محاصره سارایوو و تخلف از قوانین جنگی در سالهای ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵ میلادی متهم کرده بود.
وی همچنین به گروگان گرفتن ۲۰۰ صلح بان سازمان ملل، صدور فرمان پاکسازی نژادی در شهرهای بوسنی و هرزگوین و بیرون راندن کروات‌ها، مسلمانان و سایر شهروندان غیر صرب این جمهوری یوگسلاوی سابق متهم شده است. تحت فرماندهی ملادیچ بیش از هفت هزار اسیر مسلمان در منطقه سربرنیتسا در بوسنی و هرزگوین کشته شدند که این رویداد به عنوان بزرگترین جنایات جنگی پس از جنگ جهانی دوم در اروپا به شمار آمد و دادگاه کیفری بین‌المللی در لاهه آن را نسل کشی می داند.
ملادیچ پس از ۱۶ سال که از دست قانون فراری بود در خانه یکی از وابستگانش درمنطقه ای کوچک در ۸۰ کیلومتری شمال بلگراد از سوی ماموران امنیتی و اطلاعاتی صربستان در ماه می ۲۰۱۱ ( خرداد ماه ۱۳۹۰) دستگیر شد.
ملادیچ و «اسلوبودان میلوشویچ» رئیس جمهوری سابق یوگسلاوی جزو سران ارشدی هستند که در لاهه محاکمه شده اند. میلوشویچ پیش از آنکه حکمش صادر شود، در مارس ۲۰۰۶ به دلیل حمله قلبی در سلولش در لاهه مرد. دادستان‌های دادگاه بین‌المللی جنایات جنگی در شهر لاهه هلند طی نشست های دادگاه گفته بودند که ملادیچ نقشی محوری در اقدام بی رحمانه برای پاکسازی نژادی و ایجاد صربستان بزرگ داشت. جنگ خونین بوسنی از سال ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵ جریان داشت و جان صد هزار نفر را گرفت و باعث آوارگی ۲.۲ میلیون نفر شد. دادگاه لاهه ملادیچ را در ۱۰ مورد از ۱۱ مورد مجرم دانست.
وی بنا به حکم صادر شده دادگاه لاهه به نسل کشی در ۶ منطقه بوسنی و هرزگوین مجرم شناخته شده است.
به گزارش ایرنا، گفته شده است که دیوان بین‌المللی کیفری یوگسلاوی سابق در شهر لاهه در هلند در ۳۱ دسامبر سال جاری میلادی پس از دو دهه به کار خود پایان خواهد داد.
دولت هلند در سال ۲۰۰۲ با اعتراف به ناکامی نیروهای این کشور برای جلوگیری از کشتار سربرنیتسا استعفا داد. هلند تاکید دارد که صرب‌های بوسنی و نه نیروهای هلندی، مسئول آن کشتار هستند. نظامیان هلند در آن زمان در چارچوب نیروهای صلحبان بین‌المللی نقش حفظ صلح را بر عهده داشتند.
مسئله بازگشت جنايتكاران نسل كشي فاجعه سربرنيتسا به محلهايي كه اين جنايتها در آنجا به وقوع پيوسته‌اند، منجر به ايجاد ناآرامي و ناراحتي‌هاي فراوان در ميان سازمانهاي وابسته به قربانيان قتل عام بوشنياك‌ها شده است. خانم مديحه اسماجيچ، روزنامه نگار اهل سربرنيتسا با اظهار اين موضوع كه بازگشت جنايتكاران جنگي آزاد شده از زندان به منطقه‌هاي ازوورنيك و براتوناك كه اين فجايع در سال ۱۹۹۵ در آنها رخ داده‌اند، زخم‌هاي كهنه را باز كرده است، گفت: "حضور آنها در محل‌هايي كه اين جنايات به وقوع پيوسته‌اند منجر به بازشدن جراحات روحي قربانيان و بازماندگان اين فاجعه شده است."
وي اضافه كرد كه مردم بايد در كنار هم زندگي كنند اما اين موضوع كه چه كسي به كجا تعلق دارد بايد مشخص شود. وي در ادامه اظهار داشت: من عقيده دارم كه اين اقدام براي نسلهاي آينده كشور كه مي‌خواهند زندگي عادي را داشته باشند مفيد خواهد بود.
سيجا كوويچ، جامعه شناس اهل بوسني هم با اشاره به اين نكته كه هيچگونه محدوديت قانوني براي زندگي اجتماعي جنايتكاران جنگي در بوسني وجود ندارد گفت اگرچه قربانيان احساس ناخوشايندي دارند اما در اين زمينه كاري از دست هيچ كس ساخته نيست.
كوويچ درخصوص مسائل اخلاقي جانبي اين موضوع هم اينچنين توضيح داد كه هيچگونه محدوديت قانوني براي جلوگيري يا امتناع از ورود يا زندگي مجرماني كه دوران محكوميت خود را طي كرده‌اند، در صحنه جرمي كه مرتكب شده اند وجود ندارد. از ديدگاه قانوني مجرمان پس از گذراندن دوران محكوميت خود، جزو مردم عادي جامعه به حساب مي‌آيند و اختيار دارند مثل بقيه مردم در هر مكاني كه اختيار مي‌كنند زندگي کنند.

کد مطلب: 101943
 
Share/Save/Bookmark