میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۲۵
 
 
خانم دستیار رئیس‌جمهور و روزه سکوتی که شکسته نمی‌شود
حقوق شهروندی مورد نظر در دسترس نمی‌‌باشد!
حقوق شهروندی مورد نظر در دسترس نمی‌‌باشد!
 

طی روزهای گذشته و شروع اعتراضات مردم در برخی از شهرهای کشور و مطالبه به حق آنها در شرایط کنونی کشور از قبیل مسائل و مشکلات اقتصادی، گرانی، تورم، بیکاری و... جای مسئولین خالی بود و از همه مهمتر جای دستیار حقوق شهروندی جناب رئیس‌جمهور خالی‌تر از همه بود.
کسی که در دولت یازدهم شعارهای زیبا درخصوص حقوق بشر می‌داد و به جای مطالبات اصلی مردم و به ویژه بانوان کشورمان دوچرخه‌سواری خانم‌ها و یا ورودشان را به استادیوم‌های ورزشی آقایان جز مطالبات اصلی می‌دانست حالا در این روزهای غبارآلود حاضر نیست دو جمله در مورد این حقوق مردم نظر بدهد. کسی که در زمان راهپیمایی اربعین مردم را به رعایت نظافت و نریختن زباله تشویق کرد، حالا نیست که به مردم بگوید در جهت مطالبه درست که یکی از موارد حقوق شهروندی‌شان هست چگونه باید برخورد کنند و نباید اجازه دهند عده‌ای اغتشاش‌گر سطل «زباله»‌ها را به آتش بکشند.
با منشور حقوق شهروندی از ابتدای دولت یازدهم پز داده شد و سرانجام نزدیک انتخابات به یکباره رونمایی شد ولی بعد از انتخابات به فراموشی سپرده شد و بعد در یک همایش نمایش مانند عریض و طویل برایش جشن هم گرفتند.
کاش خانم مولاوردی آفتابی می‌شد و نظرات قبلی خود را بار دیگر بیان می‌کرد تا مردم ببینند به واقع این منشور کارایی دارد یا خیر. نمی‌دانیم چرا در این دولت هرجا که مسئول مربوطه باید باشد نیست. از زلزله کرمانشاه بگوییم که جناب وزیر راه و شهرسازی کمیاب که نه نایاب شد. یا حالاکه در این روزها مردم کاسه صبرشان از این همه بی‌عدالتی لبریز شده. مردمی که روزی به خاطر سپرده‌گذاری در موسسه‌ای که تحت نظر و تائید بانک مرکزی است طمعکار خطاب می‌شوند. کسبه‌ای که روزی مغازه‌هایشان سوخت و فقط دولت شعار همراهی با آنها را داد. افرادی که در آزمون استخدامی وزارت نفت شرکت کردند ولی آزمون تقریبا سوری بود و کسانی استخدام شدند که ژن‌شان برتر بود و... .
حالا کاش در این روزها سرکار خانم منشوری هویدا می‌شدند و به مردم می‌گفتند چگونه اعتراض خود را به گوش مسئولین برسانند. مگر خود ایشان نبود که تقریبا ۲۰ روز پیش اعلام کردند که «اجرای کامل منشور حقوق شهروندی سرلوحه دولت در سیاست داخلی است» یا ایشان در آبان‌ماه گفتند «وظیفه دولت‌ها حفظ حقوق شهروندی مردم است» حالا به ما بگویید دولت‌ها نه فقط این دولت چگونه حقوق شهروندی را حفظ کرده؟ ایشان در آذرماه سال‌جاری نیز گفتند «قوانین مخل اجرای منشور حقوق شهروندی شناسایی می‌شود» حالا به ما بگویید این قوانین مخل را چه کسی تصویب می‌کند که شما می‌خواهید شناسایی کنید. مگر غیر از این است که با تقدیم لایحه بودجه ۹۷ به مجلس اعتراضات مردم شروع شد و پس از گرانی‌های اخیر کالاهای اساسی و ارزاق مردم و بعد از آن وعده گرانی حامل‌های انرژی این موج شدیدتر شد و حالا عده‌ای سودجو نیز خود را در میان مردم جا می‌زنند تا برای نظام و کشورمان هزینه‌سازی و جوسازی کنند.
اصلا چرا همان‌هایی که روزی برای ماندن خانم مولاوردی توفان و باد به پا کردند حالا نمی‌خواهند از معاون حقوق شهروندی بپرسند حقوق ما برای پیگیری مطالباتمان را چطور بررسی کرده و اجازه مطالبه‌گری قانونی می‌دهید؟ چطور می‌شود حقوق شهروندی برای دوچرخه‌سواری و ورزشگاه رفتن خانم‌ها حقی را درنظر گرفته و برای پاسخگویی مسئولان به مردم و نحوه پیگیری وعده‌های مسئولین راهی را پیشنهاد نداده است؟! یا اگر هم داده خانم مولاوردی به آن اشاره‌ای نمی‌کند؟
مگر نه این است که ایشان دستیار رئیس‌جمهور در حقوق شهروندی هستند و باید منشوری که کلی پزش را داده‌اند این روزها به کار مردم بیاید؟ مگر غیر از این است که جناب رئیس‌جمهوری بارها و بارها در نطق‌های انتخاباتی و غیرانتخاباتی از فواید این منشور و مردمی بودن آن یاد کردند؟ حالا چرا خانم مولاوردی به سبک دوست دیرینه خود که روزی در سازمان محیط‌زیست و زمان آلودگی هوا ناپدید می‌شد، نایاب شده است؟
دوستان عزیز لطفا مطلب را درست بخوانید ما فقط می‌پرسیم معاون رییس جمهور در این روزها که مردم دنبال حقوق از دست رفته خود هستند و راه و روش مطالبه‌گری صحیح را هم نمی‌دانند کجا رفته است؟! فقط پرسیدیم و فقط جواب می‌خواهیم نه جوابیه‌ای سلیقه‌ای.

نویسنده: محسن رجبی

کد مطلب: 102537
 
Share/Save/Bookmark