میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۱۸ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۲۱
 
 
مجلس کارآمد با ویژگی‌های شش گانه
چگونه نماینده و مجلسی نیاز است؟
چگونه نماینده و مجلسی نیاز است؟
 

جالب است که حتی نمایندگان فعلی مجلس دهم از کارکرد این مجلس ناراضی هستند و خواهان تغییر و تحول مثبت و اساسی در مجلس آینده.
مجلس شورای اسلامی دوره دهم ماه‌های آخر فعالیت خود را سپری می‌کند، دوم اسفند ماه سال جاری انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود. انتخاباتی که با توجه به شرایط و تحولات منطقه‌ای، بین‌المللی و داخلی از اهمیت بسیاری برخوردار اشت.
قطعاً وجود یک مجلس کارآمد، ‌توانمند، ‌تأثیر گذار و انقلابی برای کشور می‌تواند اسباب تأثیرات مثبت بر اداره کشور را فراهم کند.
این که برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی دوره دهم از عملکرد خود و مجلس انتقاد می‌کنند و آن را یک مجلس ناکارآمد می‌دانند،‌اتفاق خوبی است،‌ اما نمی‌تواند بر مسئولیتی که در طول یک دوره مجلس بر دوش آنها بوده است بر زمین بگذارد‌، حتی آنهای نمایندگانی که از مجلس شورای اسلامی دوره دهم گلایه دارند و آن را ناکارآمد و ضعیف می‌دانند، در به وجود آمدن چنین مجلس نقش داشته‌اند.
به چند نمونه از انتقادات نمایندگان کنونی محلس شورای اسلامی از مجلس دهم توجه کنید.
پژمانفر عضو فراکسیون ولایی مجلس گفت در این باره گفته است؛ مشکلات کشور با یک مجلس انقلابی حل و فصل می‌شود و نمایندگان در یک مجلس قوی می‌توانند تصمیمات شجاعانه بگیرند و کشور را از بحران‌ها نجات دهند. وی گفته؛ بنده به دنبال سیاه‌نمایی نیستم اما مجلس دهم در ریل گذاری ها، اولویت‌ها را گم کرد و نتوانست اولویت‌های اصلی کشور را پیدا کرده و برای حل آن مشکلات، تصمیمات و قوانین مهمی داشته باشد.
یکی دیگر از نمایندگان مجلس که عضو کمیسیون اقتصادی است، حضور کارچاق کن‌ها در مجلس را یکی از مشکلات بزرگ دانسته و گفته؛ کارچاق‌کن‌ها افرادی هستند که قبلاً در دولت یا مجلس مسئولیتی داشته اند و واسطه‌گری می‌کنند. محمد رضا پور ابراهیمی که نماینده مردم کرمان است گفته؛ بده بستان‌هایی که بین دولت و نمایندگان وجود دارد نیز بعضاً زمینه ساز شکل گیری فساد است. به عنوان مثال نمایندگانی که استیضاح یک وزیر را امضا می‌کنند، با گرفتن وعده وعید امضای خود را پس می‌گیرند و انصراف می‌دهند. شاید این وعده وعیدها برای حل مشکلات حوزه انتخابیه آن‌ها باشد اما فساد و سوئ استفاده است چون حقی را ناحق کرده‌اند. هر دو طیف سیاسی موجود در مجلس دهم اعتقاد دارند مجلس شورای اسلامی کنونی ناکارآمد بود، اصولگرا و اصلاح طلب چنین نظری دارند حال یکی کمی بیشتر و دیگر کمتر آن هم به خاطر آن است که تعداد نمایندگان اصلاح طلب مجلس شورای اسلامی دوره دهم کمی بیشتر از اصولگرایان است، همه نمایندگان مردم تهران در مجلس شورای اسلامی از طیف سیاسی اصلاح طلب است. یعنی ۳۰ نفر. با وجود این که همگان بر این نظر اعتقاد دارند که مجلس دوره دهم ناکارآمد است و حتی برخی از کارشناسان از عباراتی چون مجلس دهم فاجعه است بهره می‌برند چه باید کرد؟
آیا قرار است بار دیگر یک مجلس ناکار آمد در انتخابات دوم اسفند تشکیل شود؟ قطعاً مردم و حتی نظام اسلامی نیز چنین چیزی نمی‌خواهند.
با وجودی که شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌های نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی بر اساس وظیفه قانونی خود عمل می‌کند و سعی دارد تا از میان سیل ثبت نام کنندگان افرادی مناسبی را احراز صلاحیت کند، اما به نظر می‌رسد که حلقه مفقوده در روند بررسی صلاحیت‌ها وجود دارد. حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار روز چهارشنبه هفته گذشته با هزاران نفر از اقشار مردم، ویژگی‌های یک نماینده را برشمردند، قطعاً دارا بودن چنین ویژگی‌هایی یک مجلس در خور جمهوری اسلامی ایران را شکل خواهد داد.
رهبر انقلاب بارها این ویژگی‌ها را برای مردم تبیین کرده‌اندو ایشان در تاریخ ۱۷ اردیبهشت ۷۱ مؤمن بودن نماینده مجلس را نخستین ویژگی دانستند و فرمودند؛«نماینده‌ای که متدین باشد، شما خاطرتان جمع است که خیانت و کار هلاف نخواهد کرد.»
ایشان ویژگی دوم را انقلابی بودن دانستند و در تاریخ ۱۶ بهمن ۸۷ در این باره فرمودند؛«نماینده باید انقلابی باشد؛ روحیه و نشاط و امید و قوت و روحیه انقلابی در او وجود داشته باشد تا بتواند راه‌هایی که به نظر بن بست می‌رسد بشکافد و پیش برود.»
از نظر رهبر معظم انقلاب ویژگی سوم برای نماینده مجلس شجاع بودن است.ایشان درباره این ویژگی به شهید مدرس اشاره کرده‌اند. رهبر انقلاب در تاریخ ۲۶ بهمن ۷۸ فرموده‌اند؛«شهید مدرس خصوصیت عمده‌اش این بود که هیج عامل ارعاب و تهدید تطمیع و فریبگری در او اثر نمی‌کرد.
حضرت آیت الله خامنه‌ای چهارمین ویژگی را روحیه جهادی عنوان کرده در تاریخ ۳۰ خرداد ۹۷ در باره آن فرموده‌اند؛«این که ما مرتب به مدیران توصیه می‌کنیم مدیریت جهادی، این در مورد مجلس، رفتار جهادی است،‌ سخن گفتن جهادی است،‌ اقدام کردن مجاهدانه و جهادی است.»
کارآمدی و طرف دار عدالت بودن نیز ویژگی‌ها پنجم و ششمی است که ایشان درباره ویژگی‌های یک نماینده مطرح کرده‌اند.
چنین ویژگی‌هایی اگر در اکثریت نمایندگانی که انتخاب می‌شوند و به مجلس راه پیدا می‌کنند وجود داشته باشد، قطعاً مجلسی کارآمد از هر نظر شکل خواهد گرفت و این مهم جز با انتخاب درست و دقیق از سوی مردم محقق نخواهد شد. مردم باید با دقت بیشتری نامزدهای انتخابات مجلس در دوم اسفند ماه را برگزینند و به آنها رأی دهند تا نتیجه مطلوب آن را نیز ببینند.

کد مطلب: 112734
 
Share/Save/Bookmark