میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
۱
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ تير ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۴۹
 
 
رضا برجی:
اوضاع فرهنگی کشور در شرایط اسفناکی قرار دارد
فرمان «آتش به اختیار» می‌تواند منجر به انقلاب فرهنگی مجددی در کشور شود

رضا برجی مستندساز و عکاس گفت: متأسفانه این روزها اوضاع فرهنگی کشور در شرایط اسفناکی قرار دارد و به همین دلیل مقام معظم رهبری به ناچار فرمان «آتش به اختیار» را برای تمامی نیروهای جبهه فرهنگی انقلاب صادر کردند تا آن‌ها به میدان آمده و کشور را نجات دهند.
کارگردان مستند «مادران صربرنیتسا» در گفت‌وگو با سینماپرس درپی سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با دانشجویان و استفاده ایشان از اصطلاح «آتش به اختیار»، افزود: متأسفانه مدیران فرهنگی کشور ما بسیار سهل‌انگارانه از کنار تهاجم فرهنگی غربی‌ها عبور می‌کنند و هیچ توجهی به ترویج فرهنگ ایرانی، اسلامی و انقلابی ندارند. این در حالی است که کشورهایی مانند آمریکا که هیچ فرهنگ و تاریخچه غنی ندارند توسط ابزارها و رسانه‌های تأثیرگذاری مانند سینما همچنان در رابطه با جنگ‌هایی نظیر ویتنام فیلم می‌سازند و برای خود قهرمان‌سازی و قهرمان‌پروری می‌کنند اما ما که دنیایی از رشادت‌ها و دلاورمردی‌ها را در دوران انقلاب اسلامی و همینطور ۸ سال دفاع‌مقدس شاهد بودیم منفعلانه نشسته‌ایم و هیچ کاری برای زنده نگه داشتن یاد و خاطره فرهنگ ایثار و شهادت انجام نمی‌دهیم.
وی ادامه داد: متأسفانه ما در بسیاری جهات عقب مانده‌ایم و از همین‌رو است که مقام معظم رهبری به ناچار مجبور شده‌اند تا ریز به ریز به نکات و جزئیات اشاره کنند و مثلاً بارها در رابطه با شعر و ادبیات، سینما و... به صورت مجزا سخن بگویند و از مسئولان بخواهند تا در جهت ترویج فرهنگ ملی - میهنی مبادرت به ساخت آثار فرهنگی نمایند.
برجی با تأکید بر اینکه کم کاری مدیران و مسئولان فرهنگی کشور به هیچ عنوان مسأله‌ای قابل اغماض و بخشودنی نیست اظهار داشت: متأسفانه تفکری در میان برخی مدیران و دولتمردان حاکم شده که آهسته بروند و آهسته بیایند تا کسی به کارشان کار نداشته باشد و همه چیز تنها در سطح ظاهری آرام باشد اما این تفکر آهسته رفتن و آهسته آمدن تفکری انقلابی و اسلامی نیست و ما نمی‌توانیم با این تفکرات کاری کنیم تا فرهنگ و آرمان‌های نظام و انقلاب اسلامی به طور کل از بین برود.
این مستندساز برجسته در بخش دیگری از این گفت‌وگو با بیان اینکه فرمان «آتش به اختیار» مقام معظم رهبری می‌تواند منجر به انقلاب فرهنگی مجددی در کشور شود تصریح کرد: دیگر وقت صبر نیست؛ دیگر نباید وقت را به بطالت گذراند؛ اکنون وظیفه تمامی نیروهای ارزشی، حزب‌اللهی، انقلابی و دغدغه‌مند است که براساس فرامین رهبر معظم انقلاب به میدان بیایند؛ تنبلی و رخوت باید ریشه اش از جامعه کنده شود و ما باید مانند ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی با روحیه‌ای جهادی وارد میدان عمل شویم و شر بدخواهان و دشمنان را با انجام کارهای فرهنگی برای همیشه از ریشه دربیاوریم.
کارگردان مستند «سال‌های گلوله و زنبق» یادآور شد: متأسفانه بسیاری از مسئولان دستگاه‌ها و نهادهای مختلف طی تمامی سال‌های پس از انقلاب اسلامی باعث شده‌اند تا فرهنگ انقلاب و اسلام به طور کل در کشورمان از بین برود. بنده خوب به خاطر دارم که در دوران پس از پایان جنگ تحمیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وقت اعلام کرد که دیگر جنگ تمام شده و ما با عراقی‌ها صلح کردیم و نباید آثار جنگی در سینمای کشور تولید کنیم؛ این گونه تفکرات شبه روشنفکرانه باعث شد تا به کشور ما آسیب جدی برسد و دشمنان دست به کار شوند با تمام توش و توان شان علیه فرهنگ و ارزش‌های ما با انجام کارهای فرهنگی به مقابله برخیزند.
وی تأکید کرد: کم‌کاری‌های مدیران فرهنگی و سینمایی کشور در حالی است که همین مسأله مدافعان حرم و داعش و گروهک‌های تکفیری و صهیونیستی می‌تواند دستمایه تولید صدها اثر فرهنگی و هنری قرار بگیرد؛ ما چنین فرصت‌های مناسبی را داریم اما با نهایت بی‌تدبیری از کنار این فرصت‌ها عبور می‌کنیم و این سهل‌انگاری‌ها در میان مدیران دولت جمهوری اسلامی ایران غیرقابل گذشت است.
برجی سپس با اشاره به اینکه ما امروزه نیازمند حضور «شهید آوینی»‌ها در سینما و تلویزیون مان هستیم اظهار داشت: شهید آوینی یکی از اشخاصی بود که در دوران خودش براساس فرمان «آتش به اختیار» عمل می‌کرد؛ در آن دوران هم هیچ حمایتی از شهید آوینی نمی‌شد و او خود بدون حمایت ارگان‌ها و دستگاه‌ها و نهادهای دولتی تنها براساس دغدغه‌مندی‌هایش به پیش می‌رفت.
این مستندساز در همین راستا افزود: ما در طول دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی در هیچ موردی خوشبختانه شکست نخورده‌ایم اعلام شکست نکرده‌ایم و بسیار مایه تأسف و آبروریزی است که نظام اسلامی ما که براساس انقلاب فرهنگی شکل گرفت در طی تمامی این سال‌ها تنها اعتراف به شکست خود در رابطه با مسأله فرهنگ کرده و مقام معظم رهبری بارها در سخنرانی‌های‌شان به تهاجم و شبیخون فرهنگی دشمنان اشاره کرده‌اند.
وی در خاتمه این گفت‌وگو متذکر شد: نیروهای ارزشی و حزب‌اللهی امروزه براساس فرمان مقام معظم رهبری باید برنامه‌ریزی دقیقی انجام بدهند، گرد هم جمع شوند و با اعتماد به عدل الهی وارد میدان شوند تا خداوند نصرت و پیروزی را به یکایک‌شان عطا کند و ما بتوانیم پوزه دشمنان‌مان را در حوزه فرهنگ و هنر نیز به خاک بمالیم.

کد مطلب: 99873
 
Share/Save/Bookmark
 


۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۰۶:۴۰:۰۸
وقتی بعضی مسئولان برای کسب رای و.... به اسم آزادی بی بندو باری وابتذال فرهنگی را ترویج می دهند وضعیت اسفبار ابتداء فاجعه ای است که به وقوع خواهد پیوست.