میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۲۴
 
 
شعیرات سخن می‌گوید

ترامپ در حالی در ماه‌های اخیر ادعای مبارزه با داعش را سر می‌داد که در اقدامی ناگهانی با نقض تمام قوانین بین‌المللی و تجاوز آشکار به یک عضو سازمان ملل شعیرات سوریه را موشک باران کرد. تجاوزی که به گفته منابع خبری پایگاه نظامی سوریه هدف اصلی آن بوده است. این تجاوزگری در حالی نمودی عملی از عدم صداقت آمریکایی در مبارزه با تروریسم است در حالی صورت گرفته که در ورای آن یک سوال اساسی مطرح می‌شود و آن اینکه آیا این اقدام برگرفته از قدرت و توان آمریکا بوده یا اینکه مولفه دیگری در آن مطرح است؟
برای پاسخ به این پرسش بررسی وضعیت آمریکا در عرصه داخلی و جهانی امری قابل توجه است. نخست آنکه ترامپ در حالی همچنان با بحران داخلی مواجه است که سعی دارد تا از هر ابزاری برای نشان دادن اراده خویش جهت تحقق وعده‌های انتخاباتی‌اش بهره گیرد تا شاید از مخالفت‌های داخلی با سیاست‌هایش کاسته شود. این امر زمانی محقق می‌شود که آمریکا در سوریه و عراق علیه تروریسم اقدام نماید در حالی که این امر عملا با منافع آمریکا که اصل بحران‌سازی را در دستور کار دارد سازگار نمی‌باشد و از سوی دیگر این اقدام زمینه‌ساز دلخوری شرکای منطقه‌ای آمریکا یعنی ارتجاع عربی، رژیم صهیونیستی و ترکیه می‌شود.
دوم آنکه آمریکا در صحنه جهانی دوران سختی را سپری می‌کند چراکه از یک‌سو توان رقابت با رقبایی همچون چین و روسیه را ندارد و از سوی دیگر در برابر آنچه تهدیدات امنیت آمریکا نامیده نیز کارکردی ندارد که ناتوانی در برابر اقدامات کره شمالی و شکست آمریکا در مذاکرات سیاسی در قبال سوریه در آستانه و ژنو نمودی از آن است.
در این شرایط می‌توان گفت آمریکا با هدف قرار دادن غیرنظامیان در موصل و سپس سوریه البته پس از طرح ادعای استفاده سوریه از سلاح شیمیایی، سعی کرده تا چنان وانمود سازد که علیه تروریسم اقدام کرده تا با این فریب‌کاری مردم آمریکا را با خود همراه سازد. این حملات همچنین خوشایند شرکای منطقه‌ای آمریکاست و می‌تواند ادامه باج‌گیری واشنگتن از آنان را به همراه داشته باشد. نکته بسیار مهم آنکه، آمریکا که دریافته در حوزه سیاسی و نظامی نمی‌تواند دستاوردی داشته باشد با چنین حملاتی به دنبال برهم زدن تمام معادلات است بگونه‌ای که هیچ روند سیاسی و نظامی باقی نماند تا شاید با این حربه شکست‌هایش را پنهان سازد.
به هر تقدیر تجاوز آمریکا به شعیرات بیانگر یک اصل مهم است و آن اینکه این اقدام نه از روی قدرت و توان این کشور بلکه برگرفته از ناتوانی شدید آنان است که با چنین رفتارهای بحران‌ساز و جنجال آفرینی به دنبال فریب افکار عمومی است. در اصل آمریکا اکنون با همان مثل رها کردن گاو وحشی در چینی‌فروشی است که بدون توجه به اطراف صرفا به دنبال نابودسازی همه چیز است.

کد مطلب: 98883
, مولف : علي تتماج
 
Share/Save/Bookmark