میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۲۶
 
 
مشترکین مورد نظر پاسخگو نیستند اما مثبت‌اندیش می‌مانیم!
تجارت با فیش‌های حج در غفلت مسئولان
تجارت با فیش‌های حج در غفلت مسئولان
 

قرار بود این گزارش یک روز قبل پیگیری و چاپ شود اما براساس وعده روابط عمومی حج و زیارت به مصاحبه رئیس سازمان متبوعش ماجرا را یک روز به تعویق انداختیم اما... اما دریغ از پیدا کردن مسئولی در سازمان حج و زیارت! ماجرا از این قرار است که باز هم پای سودجویانی که با فروش کاغذهای فیش حج به تجارت با جیب سالخوردگان و آرزومندان زیارت‌ خانه خدا مشغولند مربوط می‌شود، این موضوع جدید نیست اما در همین سال‌ها توقف ادامه روند و کم‌توجهی مسئولان به صدور هشدار در این زمینه و همچنین تبلیغات گسترده این مراکز ما را وادار کرد بار دیگر پرونده سوداگران فیش‌های حج را ورق بزنیم.
کافیست خرید و فروش فیش حج را در موتورهای جست‌وجو پیگیری کنی، تعداد مراکزی که ادعای خرید و فروش این فیش‌ها را دارند کم نیست و اتفاقا علی‌رغم توقف چند ساله حج عمره و توقف یک ساله حج تمتع انگار قیمت‌های این فیش‌هایی که معلوم نیست کی راهشان باز می‌شود متاثر از تورم بوده و قصد پایین آمدن هم ندارد، اما کار این مراکز خرید و فروش که نمی‌دانیم اسمش را قانونی یا غیرقانونی بگذاریم آنقدر عادی و علنی جلوه می‌کند که حتی برای کاربران شبکه‌های مختلف همراه در کشور پیامک تبلیغاتی می‌فرستند و به خرید و فروش مشغولند، انگار کسی هم دلش به حال مردمی که اسیر این تجارت می‌شوند نمی‌سوزد و هشداری در کار نیست!

فیش ۱۲ میلیونی تمتع بدون زمان!
به یکی از این مراکز خرید و فروش فیش‌های حج تمتع و عمره زنگ می‌زنیم، اتفاقا این مرکز در تبلیغات توانایی ویژه‌ای داشته و حتی اقدام به تبلیغ گسترده در فضای تلفن همراه داشته، خانمی نسبتا جوان گوشی را برداشته و بعد از احوالپرسی در پاسخ به سیاست روز می‌گوید: «فیش عمره با پرداخت ۵۰۰ هزار تومان و داشتن ۸۰۰ هزار تومان دیگر در بانک ... به نام شما می‌شود، اما تمتع قیمت‌های مختلفی دارد از ۵ میلیون تا ۱۲ میلیون!»
در ادامه این خانم شروع به توضیح شرایط ویژه تمتع و اختلاف قیمت‌ها می‌کند و در انتها وقتی با سوال ما درباره زمان تحقق این سفر مواجه می‌شود با لحنی آرام و البته خیلی طبیعی می‌گوید: «ما فقط فیش می‌خریم و می‌فروشیم اما تضمینی درباره نحوه و زمان انجام این سفر نمی‌دهیم این موضوع خیلی طبیعی است و همه مراکز همین کار را می‌کنند!»
وی در ادامه آدرس دفتر را می‌دهد که در یکی از شلوغ‌ترین میدان‌های تهران واقع شده است!! از ابتدای صبح تا بعدازظهر هم فعالیت دارد!
وقتی تلفن قطع می‌شود ما می‌مانیم و اندوه بزرگی که از افراد ناآگاه که با هزار امید و آرزو و شاید وعده فیش‌ها را می‌خرند و باید بدون وقفه انتظار بکشند، متصور می‌شویم. اما دریغ از مسئولی که با تلنگر و هشداری همگانی آرزو به دل‌های زیارت خانه خدا و قبرستان بقیع را راهنمایی کند!

معاون کنسولی وزارت خارجه و ترس از ناراحت کردن سخنگو! 
درپی یافتن تغییری در وضعیت ایران و عربستان شماره معاون کنسولی وزارت خارجه را می‌گیریم، قشقاوی مثل همیشه تلفن را جواب می‌دهد اما وقتی سوالمان را می‌شنود به سیاست روز می‌گوید: «برای پاسخ باید به سخنگو نامه بزنید و اگر وی صلاح دانست من پاسخگو خواهم بود.»
وی در پاسخ به اصرارهای ما برای آگاه ساختن مردمی که در ناآگاهی ممکن است به خرید فیش‌های حج پرداخته و عده‌ای سودجو با وعده‌‌های واهی بهبود روابط فریبشان دهند، روبه‌رو می‌شود، بدون تامل می‌گوید: «از آقای اوحدی بپرسید. اگر پاسخ دهم سخنگوی وزارت خارجه ناراحت می‌شود!»
ناخودآگاه یاد مصاحبه‌های پی‌درپی معاون کنسولی وزارت خارجه و صحبت درباره شرایط فاجعه منا و حضور مکرر او در صداوسیما می‌افتیم و از خود می‌پرسیم! یک کلمه هشدار به آنهایی که با هزار امید و آرزو پس‌اندازشان را به جیب تجارت‌کنندگان با فیش‌های حج می‌دهند چرا باید سخنگوی وزارت خارجه را ناراحت کند! اگر هدف خدمت به مردم و آگاهی‌بخشی به آنها باشد.

پاس‌کاری‌های حج و زیارت در مواجهه با سوال سیاست روز!
در ادامه این روند به گفته معاون کنسولی به سراغ سازمان حج و زیارت می‌رویم! سازمانی که اگر به غیر از شماره همراهت با آنها تماس بگیری از رئیس تا مدیر روابط عمومی کسی جوابت را نمی‌دهد!
بعد از پاسخ نگرفتن‌های مکرر از تماس با رئیس سازمان حج و مدیر روابط عمومی، بالاخره وقتی با تلفن همراه شخصی، شماره مدیر روابط عمومی آقای شهسواری را در واپسین لحظات صفحه‌بندی روزنامه (بعدازظهر یکشنبه) می‌گیرم، او با استقبال از موضوعی که پیگیری می‌کنیم وعده صحبت رئیس سازمان را در صبح روز بعد می‌دهد، همین بهانه‌ای می شود که گزارش را تا فردا زمین بگذاریم و موضع جدید را برای آن روز برگزینیم!
اما از یازده صبح دوشنبه تا واپسین لحظات صفحه‌بندی روز دوشنبه کسی پاسخگو نبود و مدام بین مدیر روابط عمومی، رئیس سازمان حج و زیارت، معاون رئیس سازمان حج و زیارت و دفترهای این افراد پاسکاری شدیم.
اول صبح که شهسواری مدیر روابط عمومی تلفن همراهش را پاسخ نداد و با یک پیام که در جلسه است و ارسال شماره همراه رئیس سازمان حج و زیارت (اوحدی) پاسخگویی را به ایشان سپرد.
جناب اوحدی بعد از جواب ندادن‌های پی‌درپی، بعد از ارسال پیامکی که گفته شده بود از سوی مدیر روابط عمومی تماس می‌گیریم، تلفن همراهش را پاسخ داده و بعد از شنیدن سوالاتمان گفت: «الان در جلسه‌ای هستم یک ساعت دیگر تماس بگیرد، من شماره همراهتان را ذخیره می‌کنم تا پاسخ دهم»!
یک ساعت بعد، یک ساعت و ربع دیگر... یک ساعت و نیم دیگر و... همینطور زمان می‌گذشت و کسی پاسخگو نبود تا بالاخره کسی از دفتر حج و زیارت با تلفن همراهمان تماس گرفت و شماره دفتر آقای محمدی معاون اوحدی را داد و گفت: «آقای دکتر گفتند، ایشان پاسخگوی سوالاتتان خواهد بود.»
تماس ما به دفتر آقای محمدی اینطور بود که وی در جلسه است و بین ساعت ۱۴:۱۵ تا ۱۴:۳۰ پاسخگویتان خواهد بود!!
اما انگار این پاسکاری‌ها تمامی نداشت. آنقدر تماس گرفتم (طبق گفته دفتر که اعلام کرد حالا زنگ بزنید تا جلسه تمام شود) تا مجبور شدند بگویند: «جلسه تمام شد اطلاع می‌دهیم!»
اتفاقات پایان جلسه را بر خلاف تصورمان اعلام کردند اما ظاهرا جناب محمدی به دلیل اینکه جلسه فوری دیگری داشتند محل را ترک کرده و به گفته مسئول دفترشان با تلفن همراهشان پاسخگوی ما می‌شدند، بر همین اساس تلفن همراه را گرفتیم و مرتب زنگ زدیم و مرتب پاسخ نشنیدیم!!!
بوق‌های مکرر و در پایان تماس‌ها شنیدن این جمله که «مشترک مورد نظر پاسخگو نیست» تنها دستاوردمان از پاس‌کاری‌های سازمان حج و زیارت بود. همه این تماس‌ها هم با تلفن همراه شخصیمان گرفته شد که مسئولان مربوطه ذخیره کرده بودند تا جواب بدهند و یا شاید...

مثبت‌اندیش هستیم!
باور می‌کنیم وزارت خارجه به قدری بروکراسی اداری و قوانین را سختگیرانه رعایت می‌کند که در اندازه یک هشدار کوچک برای آگاه‌سازی مردم نمی‌خواهد تخلف کند. باور می‌کنیم مدیر روابط عمومی سازمان حج و زیارت در همه این چند ساعت که ما را از اوحدی به محمدی پاس‌کاری می‌کردند در جلسه‌ای حیاتی بود که حتی بعد از دریافت پیامکی که شرح ماوقع در آن درج شده بود توان پاسخگویی نداشت.
باور می‌کنیم آقای اوحدی شماره را ذخیره کرد تا پاسخ دهد اما اتفاقی بسیار فوری و جلساتی حیاتی مانع شد. باور می‌کنیم آقای محمدی یا درگیر همان کار فوری شد یا از پیگیری‌های مکرر ما خبر نداشت چراکه احتمالا روسای دفترش یادشان رفته بود (بدون قصد و غرض) این موضوع را یادآوری کنند.
باور می‌کنیم و به مسئولانمان خوشبینیم فقط خواهشا این مسئولان هشداری به مردمی خوشبین‌تر از خودشان که با تکیه به همین خوشبینی اقدام به خرید و فروش فیش‌های حج می‌کنند بدهند تا شاید کسی در آرزوی دیدن خانه خدا، خدایی نکرده تکه کاغذی را تا آخر عمرش عزیز نشمارد!

مائده شیرپور

کد مطلب: 97893
 
Share/Save/Bookmark