میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۴
 
 
به بهانه شروع اکران «نبرد خلیج‌فارس۲»؛
رویش پرسروصدای جبهه فرهنگی انقلاب
رویش پرسروصدای جبهه فرهنگی انقلاب
 

در آخرین روزهای سال، اکران انیمیشن سینمایی «نبرد خلیج‌فارس۲» که به صورت محدود از مشهد شروع شده، سر و صدای زیادی به خصوص در رسانه‌های خارجی به پا کرده است. به همین بهانه بر آن شدیم که به بررسی فعالیت حرفه‌ای فرهاد عظیما، کارگردان این انیمیشن و گروهش بپردازیم که پیشتر آثارشان غالبا در اکران‌های مردمی جشنواره عمار دیده می‌شدند اما امروز این آثار، صدای رسانه‌های معاند را هم درآورده است.
در سومین دوره جشنواره عمار بود که برای اولین‌بار، نام فرهاد عظیما و گروه انیمیشن فاطمه‌الزهرا(س) با کسب فانوس این جشنواره برای انیمیشن «نبرد خلیج‌فارس۱» به عنوان یکی از رویش‌های جبهه فرهنگی انقلاب مطرح شد. عظیما در چهارمین جشنواره عمار هم توانست توانایی‌های خود را اثبات کند و این بار با انیمیشن «پیام راشل کوری» عنوان برگزیده عمار را ازآن خود کرد.
فرهاد عظیما در مرداد سال ۱۳۶۲ در شهر بجنورد متولد شده و اکنون در مشهدساکن است. او از ۱۸ سالگی که کار با کامپیوتر را آموخت و تمام مهارت‌های خود را به صورت تجربی کسب کرده و به گفته خودش، یکی از قدیمی‌ترین گروه‌های انیمیشن‌سازی ایران را به صورت غیرآکادمیک و تجربی راه انداخته است.
«ختم ساعر»، «نبرد خلیج‌فارس۱ و۲»، «روز داوری»، «پیام راشل کوری»، «سخت و خشن» و «مقاومت و پیشرفت» از جمله کارهای عظیما وگروهش است که با وجود بی‌رغبتی و گاهی بهانه‌تراشی صداوسیما برای پخش این آثار، این انیمیشن‌های جذاب هم در فضای مجازی و هم در قالب اکران‌های مردمی جشنواره عمار با استقبال خوب و بالای مخاطبان همراه بوده است.
انیمیشن «ختم ساعر» اولین کار جدی عظیما درباره انهدام ناوچه اسرائیلی در جنگ ۳۳ روزه بود. این اثر کوتاه در کشورهای کویت و لبنان، از طریق شبکه‌های مختلف مثل «المنار» پخش شد و مورد تقدیر «سیدحسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله لبنان هم قرار گرفت.
کار بعدی عظیما، «نبرد خلیج‌فارس۱» بود که علاوه بر کسب فانوس سومین جشنواره عمار، توانست ۱۴ جایزه دیگر را در جشنواره‌های مختلف بدست آورد. این انیمیشن که همزمان با آغاز اکران انیمیشن سینمایی «نبرد خلیج‌فارس۲»، بار دیگر با استقبال اکران‌کنندگان مردمی جشنواره عمار مواجه شده، در بین مخاطبان غیر ایرانی هم سروصدای زیادی داشت.
به گفته عظیما یک نفر به صورت خودجوش روی این اثر زیرنویس انگلیسی گذاشت و آن را در سایت «یوتیوب» منتشر کرد که حدود ۳۰ هزار نفر بازدید و نزدیک به ۱۵۰۰ کامنت به زبان انگلیسی داشت.
«نبرد خلیج‌فارس۱» روایتی از نبرد جنگنده‌های ایرانی و عربستان سعودی در جریان دفاع‌ مقدس است که طی آن جنگنده‌های سعودی توسط خلبانی آمریکایی هدایت می‌شوند، این انیمیشن پرهیجان، پس از کسب فانوس سومین جشنواره عمار، توسط اکران کنندگان مردمی جشنواره در روستاها و شهرهای مختلفی به نمایش درآمد.
«پیام راشل کوری»، انیمیشن دیگر گروه فاطمه الزهرا(س) هم همانند «نبرد خلیج‌فارس۱»، در کنار استقبال فعالان فرهنگی و مردمی در نقاط مختلف کشور، سروصدای زیادی به همراه داشت و حتی رسانه‌های صهیونیستی هم نسبت به آن موضع گرفتند.
این انیمیشن، مواجهه جمهوری اسلامی و رژیم صهیونیستی را نشان می‌دهد که در نهایت به نابودی اسرائیل و فتح بیت‌المقدس توسط نیروهای مقاومت می‌انجامد. شبکه دو تلویزیون اسرائیل، با پخش بخشی از این انیمیشن، آن را سناریوی نظامی غافلگیرانه نامیده و معترض شده بود. اما در این سو، مسئولان وقت صدا وسیما، به بهانه ضربه به مذاکرات هسته‌ای و خدشه‌دار شدن کشور، حاضر به پخش رایگان «پیام راشل کوری» نشدند.
عظیما و گروهش که تولید انیمیشن‌های راهبردی بر مبنای اهداف انقلاب اسلامی و جنگ نرم را به عنوان هدف خود می‌دانند، برای تأمین هزینه‌های بالای تولید و ساخت انیمیشن، از طریق سایتی که راه‌اندازی کردند محصولات تولیدی‌شان را به فروش گذاشتند که از این راه و همچنین کمک‌های مردمی، با وجود عدم حمایت‌های ریز و درشت دولتی، توانستند ضمن تأمین هزینه‌هایشان، با کیفیت بیشتری به تولید انیمیشن ادامه بدهند.
انیمیشن سینمایی «نبرد خلیج‌فارس۲» که از هفتم اسفندماه، اکرانش در سینماهای شهر مشهد آغاز شده و به زودی در شهرهای دیگر نیز به نمایش در می‌آید، آخرین اثر و به عبارت دیگر، پُرسر و صداترین اثر فرهاد عظیماست که با همکاری مشترک گروه فاطمه الزهرا(س) و سازمان هنری - رسانه‌ای اوج تولید شده و بیش از آن که در داخل کشور مورد توجه قرار گیرد، در خارج از کشور بازتاب داشته است.
اگرچه از جهاتی نقدهای جدی به این اثر وارد است اما وجه اصلی و امیدوارکننده کار، دانش، مهارت فنی و کیفیت بالای کار عظیما و گروهش است که نوید کارهای بزرگی را می‌دهد.
«نبرد خلیج‌فارس ۲» که در سی و چهارمین جشنواره فجر هم حاضر شده بود، اولین انیمیشن رئال سینمای کشور و داستان رویارویی نیروی دریایی آمریکا و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در آب‌های خلیج‌فارس است که در طی چهار سال تولید شده است و با توجه به محتوای آن، واکنش‌های زیادی به خصوص در رسانه‌های معاند داشته است، به ویژه آن که، شخصیت اصلی این انیمیشن یعنی «سردار قاسم» از نظر چهره و رفتار، شبیه حاج قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه طراحی شده و همین موضوع هم حساسیت رسانه‌های معاند را بیشتر کرده است.
شبکه سلطنتی بی‌بی‌سی فارسی در گزارشی، این انیمیشن را نماد جنگ‌طلبی تندروهای ایران دانسته است و به نقل از عظیما، آن را پیامی به رئیس‌جمهور امریکا عنوان می‌کند که در صورت حمله به ایران، با شکست مفتضحانه‌ای مواجه می‌شوند.
خبرگزاری رویتزر، راشاتودی، اسپوتنیک روسیه، صدای امریکا، سی‌ان‌ان عربی، سی‌بی‌اس نیوز امریکا، سایت نیروی دریایی امریکا و... دیگر رسانه‌هایی بودند که به این انیمیشن سینمایی پرداختند.
فرهاد عظیما را هم همانند هادی محمدیان از جمله رویش‌های جبهه فرهنگی انقلاب دانست که در جریان جشنواره مردمی فیلم عمار رشد پیدا کرد و امروز توانسته است به عنوان یکی از چهره‌های انیمیشن کشور مطرح شود. آثار او و گروهش، نشان از مهارت و دانش بالای فعالان جبهه فرهنگی انقلاب در حوزه پرهزینه انیمیشن است که این موضوع توجه رسانه‌های خارجی و معاند را هم به خود جلب کرده است. البته عظیما، خودش، تأثیرگذاری آثارش را در برکت وجود نام مبارک حضرت فاطمه زهرا(س) در عنوان گروهش می‌داند.
آن طور که عظیما گفته، او و گروهش مراحل اولیه برای تولید «نبرد خلیج‌فارس ۳ و۴» را هم آغاز کرده‌اند و باید منتظر بمانیم تا ببینیم آثار بعدی این گروه، با چه بازخورد و بازتاب‌هایی مواجه خواهد شد. (فرهنگ‌نیوز)

کارگردان «نبرد خلیج‌فارس ۲»: پول یخچال خانه را برای ساخت انیمیشن دادیم
کارگردان «نبرد خلیج‌فارس۲» از نحوه اکران این فیلم گله کرد و بیان کرد که از این فیلم حمایتی نمی‌شود.
فرهاد عظیما در گفتگو با مهر درباره شرایط اکران این فیلم گفت: پخش این فیلم سینمایی با حوزه هنری بود و این نهاد به من گفت ابتدا بهتر است این فیلم را در مشهد اکران کنیم و در صورتی که توانست مخاطبان خود را جذب کند در سایر شهرستان‌ها نیز آن به نمایش می‌گذاریم. این نحوه اکران باعث شد که فیلم ما از بین برود زیرا در همان زمان تیزرهایی از این فیلم پخش می‌شد که در آن عنوان می‌شد «خلیج‌فارس ۲» در سراسر کشور به نمایش در می‌آید اما این چنین نبود و به نوعی مخاطب سردرگم می‌شد.
وی افزود: در حالی که اکران این فیلم در خارج از مرزهای ایران بازتاب زیادی داشته است و از آن به عنوان یک اثر راهبردی یاد می‌شود اما «نبرد خلیج‌فارس۲» در کشور خودمان با این نحوه اکران از بین می‌رود، این را هم باید بگویم که این انیمیشن در مشهد تنها با ۵ سینما به نمایش درآمد که فقط سینما هویزه و آفریقا در این استان جزوه سینماهایی هستند که مخاطب می‌تواند با آنها ارتباط برقرار کند، سه سینمای دیگری که به ما دادند در حاشیه‌های شهر مشهد بود.
عظیما عنوان کرد: از ۲ هفته پیش اکران این فیلم در مشهد آغاز شد، بر همین اساس ما هم تصمیم گرفتیم با بچه‌های «عمار»، «نبرد خلیج‌فارس۲» را در اصفهان به نمایش بگذاریم اما در اصفهان به ما گفتند هماهنگی‌های این امر از سوی حوزه هنری صورت نگرفته است، مشابه همین اتفاق در جریان اکران این انیمیشن در مدارس هم افتاد، ما با آموزش و پرورش هم صحبت‌هایی کرده بودیم اما هر بار این نهاد عنوان کرد که الان وقت مناسبی نیست و به همین تریب ما از این فرصت هم باز ماندیم.
این کارگردان توضیح داد: در حالی که هیچ حمایتی در زمان ساخت این اثر از ما نشد و ما با بودجه شخصی «نبرد خلیج‌فارس۲» را ساختیم در اکران هم حمایتی از آن نمی‌شود، جالب است که بگویم این در حالی است که طبق همان شرط حوزه هنری که عنوان کردند اگر این فیلم در مشهد خوب بفروشد شرایط اکران آن را در دیگر استان‌ها هم فراهم می‌کنند، این اتفاق افتاد و توانست در مدت کمی ۲۵ میلیون تومان بفروشد و استقبال خوبی هم از «نبرد خلیج‌فارس۲» شد.
وی ادامه داد: در حال حاضر ۳ سینما در تهران و به طور کلی ۹ سینما در کل کشور به نمایش این اثر می‌پردازند اما این سینماها به مرور اضافه شدند و اینطور نبود که ما از ابتدا ۹ سینما در اختیار داشته باشیم که به نظرم این راهکار اشتباهی بود زیرا همانطور که گفتم تیزرهای تبلیغاتی این فیلم به گونه‌ای بود که در آن گفته می‌شد «نبرد خلیج‌فارس۲» در تمام سینماهای کشور اکران می‌شود به این نحو مخاطب هنگامی که به سینما مراجعه می‌کرد متوجه می‌شد که این موضوع صحت ندارد و اگر به راستی هنگامی که این فیلم در سینمای شهرش اکران شود فکر می‌کند درست نیست.
عظیما در پایان بیان کرد: ما این فیلم را با سرمایه شخصی ساخته بودیم، به خاطر دارم هنگامی که «نبرد خلیج‌فارس۲» در حال دوبله بود پول کم داشتیم، در آن زمان پدر و مادرم می‌خواستند یک یخچال بگیرند که پول این یخچال را به من دادند تا کارهای دوبله این فیلم را به پایان برسانم. ما با این سختی فیلم ساختیم اما این برخورد نامناسب با آن صورت گرفت.

کد مطلب: 98793
 
Share/Save/Bookmark