میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی ورزش خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۱ ساعت ۲۱:۱۸
 
 
افتخاري ديگر براي واليبال ايران
نسل طلايي به ليگ جهاني رسيد
نسل طلايي به ليگ جهاني رسيد
 

ورود به لیگ جهانی حالا برای ما ديگر رويا نيست. ایران دارد کابوس مدعيان والیبال دنیا می‌شود. آن‌ها خوب لمس کرده‌اند که مقابل تیم ایران با معجونی از تاکتیک‌ها اعم از قدرتی و سرعتی رو به رو هستند و این خصوصیت در کمتر تیمی دیده می‌شود. تیم ملی واليبال حالا كاملا قد کشیده و دارد هم اندازه غول‌های والیبال دنیا می‌شود. بدون تردید خولیو ولاسکو در این موفقیتها نقش بسیار بزرگ و تعیین کننده ای داشته است.
تعویضها، آنالیز درست حریفان و بازیخوانی رقیبان و البته اعتماد به نفس و آرامش که ولاسکو به مردان ملی پوش والیبال ایران داده نشان می دهد که این مربی با تجربه و کاربلد در روند صعودی تیم ملی والیبال ایران نقش بزرگ و انکارناپذیری دارد.
ولاسکو تا اینجا دو خدمت بسیار مهم به والیبال ایران کرده است. اول اصلاح تکنیکال بازیکنان و آموزش تاکتیک‌های به روز والیبال و دوم کشف پدیده‌هایی که کمتر دیده شده بودند و وظیفه دارند جای ستاره‌های پا به سن گذاشته را بگیرند.
ولاسکو دارد نسل سازی می‌کند. او به فکر دهه بعدی والیبال ماست. همین هم شده که در هر تورنمنتی از حضور با سابقه‌ها می‌کاهد و پای پدیده‌ها می‌ایستد. والیبال ایران در سایه این سیاست ترسی از رسوب نسل طلایی‌اش ندارد و می‌تواند امیدوار باشد که پدیده‌ها جای ستاره‌ها را پر می‌کنند. تحقیر مصری‌ها و سامورایی‌ها و آزار غول‌های والیبال در لیگ جهانی تازه شروع راهی است که والیبال ما با ولاسکو استارت آن را زده است. درخشش تیم ملی والیبال علاوه بر غیرت و تعصب ایرانی که همیشه در میادین بزرگ برای تیمهای ورزشی ما راهگشا بوده، عامل دیگری دارد که باید نقش تعیین کننده آن را در نظر بگیریم و به راحتی از کنار آن نگذریم.
اینها دلایل خوبی است برای بیست دادن به مدیریتی که والیبال ایران را به این سطح رسانده است.
ورود ولاسکو معنی اش این بود که ایران دیگر به بزرگترین قاره جهان فکر نمی کند و با اتکا به نسلی که به بلوغ تکنیکی لازم رسیده، در فکر فتح قله های بلندتر است. یعنی در جا نزدن، یعنی قانع نبودن و یعنی اشباع نشدن. این ها گمشده ورزش ما در سایر رشته هاست.

گزارش بازي
تیم ملی والیبال ایران که با پشت سرگذاشتن مصر یک گام به لیگ جهانی نزدیک شده بود و روز جمعه هم موفق شد در اولین دیدار خود با نتیجه ۳ بر صفر تیم ملی والیبال ژاپن را شکست دهد، عصر ديروز در دومین دیدار برای راهیابی به لیگ جهانی به مصاف ژاپن رفت و با برتری برابر این تیم در گیم اول به لیگ جهانی راه پیدا کرد.
در این دیدار که با حضور بیش از ۱۲ هزار نفر در سالن دوازده هزار نفری مجموعه ورزشی آزادی برگزار شد، شاگردان خولیو ولاسکو گیم اول را با نتیجه ۲۵ بر ۱۶ به سود خود به پایان بردند تا با توجه به پیروزی ۳ بر صفر در دیدار اول، برای نخستین بار در تاریخ والیبال ایران به رقابت های لیگ جهانی راه پیدا کنند. والیبال ایران با نسل طلایی خود که موفقیت های زیادی را در سالهای اخیر کسب کرده است به لیگ جهانی راه پیدا کرد.
والیبالیست‌های ایران وقتي توانستند در همان ست اول کار را تمام کنند و حضورشان در لیگ جهانی قطعی شد در ادامه کار با خیال راحت‌تری بازي را دنبال کردند. تیم ملی والیبال کشورمان ست دوم بازی با ژاپن را نیز به سود خود خاتمه داد در حالی که صعودش به لیگ جهانی حتمی شده بود.
شاگردان خولیو ولاسکو نتیجه ست دوم را نیز با امتیاز ۲۵ بر ۱۷ به سود خود خاتمه دادند در حالی که معاون اول رییس جمهوری، وزیر ورزش و جوانان، رییس کمیته ملی المپیک و تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی شاهد تلاش آنان بودند.
در ست دوم تلاش بازیکنان تیم ژاپن باعث شد دو تیم تا امتیاز نهم مساوی به پیش بروند اما باز هم ملی پوشان ایران با دفاع خوب بر روی تور و سرویس‌های محکم کنترل بازی را در دست گرفتند و در نهایت پیروز میدان شدند.
در ابتدای ست سوم بازی، تیم ملی والیبال ایران اختیار توپ و میدان را در دست داشت و اجازه نداد بازیکنان ژاپن در میدان کار خاصی انجام دهند، اما در امتیازهای بالاتر ژاپنی ها بهتر عمل کردند. در نهایت ملی پوشان ایران این ست را نیز ۲۵ بر ۲۱ به سود خود خاتمه دادند تا صعود خود به لیگ جهانی را با دو پیروزی سه بر صفر بر ژاپن با تجربه ترین تیم آسیایی لیگ جهانی تکمیل کنند.
قبل از این تیم‌‎های ملی لهستان، روسیه، بلغارستان، برزیل، ایتالیا، آرژانتین، کوبا، کره‌جنوبی، آمریکا، صربستان، آلمان، فنلاند، کانادا، فرانسه و هلند به رقابت‌های لیگ جهانی راه یافته بودند و ایران شانزدهمین تیمی است که به این لیگ راه یافت. بیست و چهارمین دوره رقابت‌های لیگ جهانی سال ۲۰۱۳ به صورت دوره ای برگزار خواهد شد. لهستان مدافع عنوان قهرمانی این لیگ است.

کد مطلب: 76733
 
Share/Save/Bookmark