میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۴
 
 
معاون وزیر جهاد کشاورزی مطرح کرد؛
آمریکا به دنبال خالی کردن بازار ایران از کالاهای اساسی است
آمریکا به دنبال خالی کردن بازار ایران از کالاهای اساسی است
 

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: آمریکا به دنبال خالی کردن بازار ایران از کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم است اما با توجه به رحمت الهی و تجربیات بالایی که ملت ایران در مقابل بی‌مهری‌های بین‌المللی دارند مشکلی برای تامین این محصولات نداریم.
یزدان سیف در نشست خبری به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران درباره برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی برای تنظیم بازار کالاهای اساسی گفت: براساس اقداماتی که برای توزیع برنج دولتی و به نرخ مصوب در بازار صورت گرفته، نرخ برنج خارجی دولتی با قیمت مناسبی به فروش می‌رسد و ما مشکلی برای تامین این محصول نداریم. وی افزود: جریان توزیع برنج دولتی ادامه دارد و ماهانه ۲۰ هزار تن در قالب تنظیم بازار توزیع خواهد شد که قیمت برنج درجه ب تایلندی ۴ هزار و ۶۰۰ تومان و درجه الف آن ۵ هزار و ۹۰۰ تومان است.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران ادامه داد: این محصولات تنظیم بازاری برای کشش بازار تنظیم می‌شود و ما مشکلی برای تامین آن نداریم.
سیف تصریح کرد: تولید روغن نیز در سال‌جاری تا ۱۰ درصد افزایش یافته است و همچنین میزان توزیع آن در مقایسه با سال قبل ۱۵ درصد افزایش داشت که شاهد آن وجود این محصول در قفسه‌های فروشگاه‌هاست. در حوزه روغن ماهانه ۲۰ تا ۲۵ هزار تن توزیع می‌شود. همچنین ۱۰ هزار تن شکر به نرخ تنظیم بازاری توزیع خواهد شد و حداقل تا پایان سال نیز عرضه می‌شوند.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران یادآور شد که یک میلیون تن شکر تولید شده است و ۴۰۰ هزار تن شکر از گذشته در انبارها داریم بنابراین تا ۳ ماهه سال آینده شکر کشور تامین است و با آغاز فصل برداشت بعدی به نظر می‌رسد که قیمت این محصول به ضرر تولیدکنندگان کاهش یابد که باید فکری به حال آنها کرد.
سیف با اشاره به آغاز خرید تضمینی گندم در سال زراعی جدید گفت: در سال جدید برنامه دقیق‌تری برای خرید تضمینی گندم انجام می‌دهیم و پیش‌بینی‌ می‌شود که میزان خرید تضمینی در سال‌جاری بیشتر از سال قبل باشد.
وی به مهمترین اقدامات آمریکا برای خالی کردن ایران از کالاهای اساسی اشاره کرد و گفت: آمریکا به دنبال آن است که بازار ایران را خالی از کالاهای اساسی کند، اما ما مشکلی در این باره نداریم، زیرا کالاهای مورد نیاز مردم به طور کامل تأمین و از قبل پیش‌بینی شده است.
وی افزود: میزان تولید گندم در برخی از استان‌ها در مقایسه با سال قبل تا ۴۰ درصد افزایش یافته است که دلیل آن نیز رحمت خداوند در کشورمان و نزول مناسب بارش‌ها بوده است.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در پاسخ به سوال دیگری درباره مشکل پهلوگیری چند کشتی وارداتی کالاهای اساسی گفت: دشمن تلاش می‌کند که برای ما مشکل درست کند و ما نیز تلاش می‌کنیم که این اتفاق نیفتد. الحمدالله تا به امروز مشکلی نبوده زیرا ملت ما در حوزه بی‌مهری‌های بین‌المللی تجربیات زیادی دارد.
وی ادامه داد: ما برای تامین کالاهای اساسی مردم در شرکت غلات ایران (شرکت بازرگانی دولتی) حتی دو شهید داشته‌ایم به طوریکه در زمان جنگ ایران و عراق جنگنده‌های عراقی یک محموله کشتی گندم را مورد اصابت قرار داده بودند.
سیف گفت: دشمن به دنبال افزایش هزینه‌های ما برای واردات کالاهای اساسی است و ما نیز به همین منظور نمی‌توانم اعلام کنم که این اقدامات چه تاثیری در هزینه واردات کالاهای اساسی داشته است زیرا موجب شادی دشمن خواهد شد.
وی در پاسخ به سوالی در ارتباط با خرید تضمینی گندم برای سال زراعی جاری و اینکه آیا در بورس عرضه می‌شود یا خیر گفت: فعلا به استناد مصوبه هیئت وزیران گندم در سامانه توزیع می‌شود و این امر به گردش نقدینگی نزد واسطه‌ها کمک می‌کند. سیف در ارتباط با اینکه چرا سیاست خرید تضمینی گندم برای سال‌جاری اجرا نمی‌شود گفت: این سیاست مورد تایید وزارت جهاد کشاورزی است اما این موضوع گرفتاری‌های اجرایی دارد و در صورتی که برطرف شود ما نیز از آن استقبال می‌کنیم.

پیش‌بینی خرید تضمینی
۵/۱۱ میلیون تن گندم برای سال آینده
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: حجم گندم پیش‌بینی شده برای خرید تضمینی سال آینده ۱۱.۵ میلیون تن است که نیازمند ۲۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی برای تامین آن وجود دارد و اگر قرار باشد قیمت تضمینی رعایت شود باید مسیر تامین نقدینگی آن نیز مشخص و فراهم شود.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با اشاره به برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی برای تولید نان در کشور گفت: این عملیات از چند سال پیش شروع شده و نانوایی‌های سنتی ما در حال استانداردسازی هستند تا مانند نانوایی‌های صنعتی ما نان را با شاخص‌های استاندارد تعیین شده عرضه کنند. وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه اتحادیه قنادان گفته است که سهمیه آرد آنها کاهش و از طرفی قدرت خرید مردم ۴۰ درصد کاهش یافته است گفت: این دو موضوع مطرح شده از سوی اتحادیه قنادان تهران با یکدیگر تناقض دارد زیرا در حالیکه ادعا می‌شود که به خاطر کاهش قدرت خرید مردم تقاضا ۴۰ درصد کاهش یافته است، چرا تقاضای گندم آنها بیشتر شده است؟
وی تاکید کرد که سهمیه گندم آنها تغییر مشخصی ندارد و همچنین نرخ آدر و روغن نیز به قیمت‌های تنظیم بازاری در اختیار آنها قرار می‌گیرد و اگر این اتحادیه قصد توجیه افزایش قیمت کالاهای خود را دارد موضوعی دیگر است.
مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در پاسخ به سوالی مبنی بر اظهار رئیس جهاد کشاورزی استان تهران مبنی بر تولید گندم و غلات در استان با آب‌های آلوده و فاضلاب خام شهری گفت: باید توجه کنیم که گندم تولید شده در استان تهران در مقایسه با کل تولید کشور رقم قابل توجهی به حساب نمی‌آید و بیشتر مشکلی که در استان تهران برای تولید این موضوع داریم مربوط به سبزی، صیفی و محصولات تازه‌خوری است.
سیف افزود: چندی پیش حتی گندمی که نزدیک یکی از معادن کشور تولید شده بود را مورد آزمایش قرار دادیم که میزان آن بیشتر از حد مجاز نباشد، نتایج نشان داد که گندم تولید شده در این منطقه نیز در وضعیت مناسبی قرار دارد. وی تاکید کرد: در صورتی که این اتفاق در استان تهران افتاده باشد و گندم یا غلات با آب نامتعارف تولید شود پیگیری‌های جدی خواهیم داشت.
بنابراین گزارش، دستجردی رئیس کانون انجمن‌های صنفی آرد ایران در واکنش به این سوال گفت: سیستم شست‌وشوی گندم در کارخانه‌های کشور بسیار پیشرفته است، به طوریکه بعد از پیروزی انقلاب به صورت خشک‌شویی انجام می‌شود. وی افزود: فرآیند پاکسازی و پایش در کارخانه‌های گندم کشور به شکلی است که محصول آرد به عنوان محصول نهایی از کیفیت و سلامت لازم برخوردار است به طوریکه وزارت بهداشت نیز قبل از عرضه به بازار این محصولات را مورد بررسی قرار می‌دهند و مردم نگرانی در این ارتباط نداشته باشند.

کد مطلب: 107839
 
Share/Save/Bookmark