میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۲۷
 
 
همزمان با گسترش جنبش جلیقه‌زردها در کشورهای اروپایی صورت می‌گیرد
سرکوب مردم فرانسه با سلاح شیمیایی
سرکوب مردم فرانسه با سلاح شیمیایی
 

همزمان با شدت گرفتن اعتراض‌های مردمی در بسیاری از کشورهای اروپایی محافل خبری از آماده شدن پلیس فرانسه برای استفاده از تسلیحات شیمیایی برای مقابله با جلیقه زردها خبر داد.
دیلی میل با اعلام این خبر ادعا می‌کند پلیس فرانسه برای جلوگیری از وارد آمدن آسیب و خسارت به ساختمان‌های مهم پاریس در جریان اعتراضات جلیقه زردها قصد استفاده از تسلیحات شیمیایی را دارد. قرار است تجهیزات مربوط به این تسلیحات در اطراف ساختمان‌های مهم فرانسه مستقر شوند. به گفته افسران ارشد پلیس فرانسه، این تجهیزات وسایلی هستند که می‌توانند تنها در ظرف ۱۰ ثانیه منطقه‌ای به وسعت شش زمین فوتبال را پر از گازهای شیمیایی کنند.
براساس گفته‌های این افراد، در اعتراضات روز شنبه هفته جاری (پنجمین شنبه سیاه) در دست‌کم ۱۴ خودروی زرهی حاضر در خیابان‌های پاریس، این تجهیزات وجود داشته است. به نوشته دیلی میل، توسل به تسلیحات شیمیایی آخرین راهکار پلیس فرانسه برای دور نگه داشتن معترضین از ساختمان‌های کلیدی پاریس است.
اعتراضات مردم فرانسه موسوم به جنبش جلیقه زردها وارد ششمین هفته خود شده و روز شنبه هفته جاری معترضین پنجمین شنبه سیاه را در این کشور رقم زدند. در همین رابطه «ادوارد فیلیپ» نخست‌وزیر فرانسه در مصاحبه با روزنامه «لزاکو» اظهار داشت که دولت اشتباهاتی مرتکب شده و به قدر کافی به مردم فرانسه گوش نکرده است. وی افزود بحث‌هایی درباره برگزاری همه‌پرسی‌هایی به منظور کمک به سیاستگذاری در دولت در جریان است.
نخست‌وزیر فرانسه با اشاره به جنبش جلیقه زردها در این کشور اظهار داشت: اقدامات دولت در جهت آرام کردن این جنبش مردمی هزینه غیرمترقبه‌ای را برای دولت درپی داشته است.
در این میان اخیرا بی‌بی‌سی نیز ادعا کرده بود که روسیه در این اعتراض‌ها نقش دارد. شبکه بی‌بی‌سی اذعان کرد تلاش کرده است رد پایی از روسیه در جنبش اعتراضی ضدسرمایه‌داری فرانسه پیدا کند، اما موفق به این کار نشده است.
بی‌بی‌سی تایید کرد که اولگا ایچینا روزنامه‌نگار دفتر این شبکه در روسیه با یک خبرنگار آزاد که تظاهرات ضدسرمایه‌داری فرانسه را در شبکه‌های اجتماعی پوشش می‌دهد، ارتباط برقرار کرده و در این باره سوالاتی از او پرسیده است. این مسئله نشان می‌دهد که شبکه بی‌بی‌سی تلاش می‌کند راه‌هایی برای ربط دادن روسیه به تظاهرات ضدسرمایه‌داری در فرانسه پیدا کند.
در این میان سران فرانسه به دنبال بهره‌گیری از مقوله تروریسم برای توجیه سرکوب مردم هستند چنانکه والدین «شریف شوکت» عامل احتمالی تیراندازی استراسبورگ در نخستین مصاحبه خود بعد از این حمله با اشاره به اختلاف آنها با اعتقادات فرزندشان تایید کردند او از نظریه‌های گروه وهابی صهیونیستی داعش طرفداری می‌کرده است.
پدر شریف شوکت گفت اگر از مقاصد پسرش اطلاع داشت "به پلیس اعلام می‌کرد". عبدالکریم شوکت، پدر شریف شوکت دو روز بعد از این که وی به دست پلیس کشته شد، در شبکه تلویزیونی فرانس دو اعلام کرد آخرین بار پسرش را سه روز پیش از حمله استراسبورگ دیده است. وی تاکید کرد در صورتیکه از اهداف وی اطلاع پیدا می‌کرد، "پلیس را در جریان می‌گذاشت". به گفته عبدالکریم شوکت، پسرش از باورها و عملکردهای داعش دفاع می‌کرد.
پدر عامل احتمالی تیراندازی استراسبورگ افزود: "اگر او درباره این طرح خود صحبت کرده بود، من به پلیس اعلام می‌کردم و در آن صورت نه او کسی را می‌کشت و نه خودش کشته می‌شد".
عبدالکریم شوکت ادامه داد او (پسرش) می‌گفت داعش برای عدالت می‌جنگد(!) و من به او پاسخ دادم بگذار برود به درک، توحش‌هایی را که مرتکب می‌شود، گردن زدن ها، زنده سوزاندن مردم و ... را نمی‌بینی". مادر شریف شوکت نیز گفت "درک این مطلب برایش دشوار است که او (با این عقاید) پسرش است". یازدهم دسامبر مردی در خیابان اورفور (Orfèvres) استراسبورگ در نزدیکی بازار نوئل به تیراندازی مبادرت و سپس فرار کرد. مظنون اصلی این حمله شریف شوکت بود که شامگاه پنجشنبه ۱۳ دسامبر بعد از ۵۰ ساعت تعقیب به دست پلیس کشته شد.
لازم به ذکر است در ادامه اعتراض‌های مردمی در کشورهای اروپایی مخالفان نخست‌وزیر مجارستان برای چهارمین روز متوالی در اعتراض به قوانین جدید این کشور تظاهرات کردند. خشم مردم مجارستان علیه دولت ویکتور اوربان نخست‌وزیر ملی‌گرای این کشور فروکش نکرده است. مردم برای چهارمین روز متوالی به اصلاحات در قانون کار اعتراض کردند.

کد مطلب: 107235
 
Share/Save/Bookmark