میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۵۷
 
 
روزهای سخت آقای رئیس‌جمهور

فرانسه این روزها شاهد اعتراض‌ها و تظاهرات مردمی است که محور آن را نیز اعتراض به سیاست‌های دولت تشکیل می‌دهد. تظاهرات ضددولتی در فرانسه همچنان ادامه دارد و دیروز فرانسوی‌ها، ماکرون را به تاچر تشبیه کردند. این اعتراض‌ها در حالی صورت می‌گیرد که یک سال از ریاست جمهوری ماکرون گذشته است.
امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه برنامه اصلاحات گسترده اقتصادی را مدنظر دارد. اما اعتراض‌های مردمی نشان می‌دهد که مردم فرانسه به شدت با این سیاست‌ها مخالف هستند. گفتنی است در تظاهرات پاریس، شماری از معترضان نوشته‌هایی در دست داشتند که با تشبیه سیاست‌های اقتصادی ماکرون به مارگارت تاچر نخست‌وزیر پیشین انگلیس، او را با عنوان «امانوئل تاچر» توصیف می‌کردند. بررسی کارنامه ماکرون در طول یک سال ریاست جمهوری برفرانسه نشان می‌دهد که چرا مردم همچنان به اعتراض‌های خیابانی ادامه می‌دهند؟
ماکرون در حالی وارد مبارزات انتخاباتی شد که محور ادعاهای وی را توجه به اقتصاد کشور و حضور فعال فرانسه در معادلات اروپا و جهان تشکیل می‌داد. هر چند که وی ادعا دارد تحرکات بسیاری در این زمینه‌ها داشته اما در عمل چنین ادعایی محقق نشده است و بیشتر وقت ماکرون صرف همراهی با آمریکا، نزاع‌های موجود در اروپا و نقش‌آفرینی در غرب آسیا شده است. واقعیت آن است که وی توانسته در فروش تسلیحات به کشورهای عربی دستاوردهای بسیاری داشته باشد اما این در‌آمدها بیشتر برای شرکت‌های اسلحه سازی که ساختاری انحصاری دارد صورت گرفته و چندان تاثیری بر کل اقتصاد فرانسه ندارد.
در همین حال همگرایی فرانسه با آمریکا چه در روابط دو جانبه و چه در باب اروپا و صحنه جهانی نیز چندان مطلوب مردم فرانسه نیست مردم فرانسه همواره تاکید دارند که به دنبال استقلال در سیاست خارجی هستند و تمایلی به وابستگی به آمریکا و حتی اتحادیه اروپایی ندارند. در همین حال مداخله فرانسه در حمایت از رژیم صهیونیستی ، همراهی با سعودی در کشتار مردم یمن و نیز دخالت نظامی این کشور در سوریه عملا مغایر با مطالبات مردم فرانسه بوده و آنها را در برابر دولت قرار داده است.
با توجه به این شرایط است که می‌توان گفت کارنامه یک ساله ماکرون هر چند با فضاسازی و تبلیغات گسترده مبنی بر نقش آفرینی این کشور در اتحادیه اروپا و خاورمیانه بوده اما در عمل دستاوردی برای مردم نداشته که اعتراض‌های خیابانی و اعتصاب‌های گسترده نمودی از این وضعیت است. نکته قابل توجه آنکه سرکوب اعتراض‌های مردمی در ابعاد گسترده‌ای صورت می‌گیرد اما هیچ واکنشی از سوی نهادهای حقوق بشر در قبال آن صورت نمی‌گیرد که خود نشانه‌ای دیگر بر واهی بودن و دوگانگی نگاه حقوق بشری غرب است. 

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 104238
 
Share/Save/Bookmark