میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ تير ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۲۶
 
 
نامه و ارائه طرح سه فوریتی برای روشنگری درباره توتال

جلسه علنی دیروز مجلس پس از ۲ ساعت نشست غیرعلنی به ریاست علی لاریجانی برگزار شد. وکلای ملت به مدت ۲ ساعت و در نشستی غیرعلنی با حضور ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به بررسی گزارش وی درباره مشکلات موسسات مالی و اعتباری پرداختند.
این در حالی بود که مجلس پس از جلسه غیرعلنی با موضوع مشکلات مؤسسات مالی و اعتباری شاهد اعتراض تعدادی از نمایندگان به ولی‌الله سیف رئیس بانک مرکزی بود. در این میان تعداد دیگری از نمایندگان کوشیدند با میانجی‌گری، موضوع را فیصله داده و مجلس بلافاصله وارد دستور شد.
پس از اتمام جلسه غیرعلنی مجلس لاریجانی گفت: در جلسه غیرعلنی پارلمان مقرر شد گزارش دولت درباره مؤسسات مالی و اعتباری ظرف هفته آینده به مجلس ارائه شود و پیشنهادی نیز در این جلسه مطرح شد که اگر به آن عمل شود می‌تواند رافع مشکل باشد.
وی اظهار داشت: در ابتدا آقای پزشکیان که از طرف مجلس مأمور بررسی موضوع شده بود، گزارشی ارائه داد و در ادامه آقای سیف گزارشی از نحوه و تدبیری که برای حل مسئله دارند،‌ ارائه کرد.
وی با اشاره به اینکه تعدادی از نمایندگان در زمینه حل این مشکل راهنمایی‌هایی ارائه دادند، خاطرنشان کرد: در مجموع در جلسه غیرعلنی این نظر به بانک مرکزی اعلام شد که باید در اسرع وقت این مشکل را به نحوی عام حل کنند و اگر نیاز شد بخش‌های دیگر کشور از جمله مجلس در این‌باره تصمیم‌گیری کنند تا ظرف هفته آینده گزارشی از طریق دولت بدهند تا اگر خودشان می‌توانند در دولت این مسئله را به نحوی که نگرانی همه افرادی که در این مؤسسات سرمایه‌گذاری کردند، حل کنند.
لاریجانی در ادامه گفت: لذا از بانک مرکزی خواستیم که در جلسه این موضوع را مطرح کنند و پیشنهادی در اینجا مطرح شد که اگر به این نحو عمل شود، می‌تواند رافع مشکل باشد و دغدغه مردم را حل کند.
رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان ابراز داشت: مجلس نیز تا هفته آینده موضوع را پیگیری می‌کند تا حل شود.

نامه نمایندگان مجلس برای الزام دولت به روشنگری در مورد توتال
در عین حال نمایندگان با امضای نامه‌ای خواستار روشنگری دولت در مورد ابعاد قرارداد توتال شدند. تعدادی از اعضای فراکسیون نمایندگان ولایی رای نامه‌ای مبنی بر ضرورت روشنگری دولت در مورد ابعاد قرارداد توتال از نمایندگان امضاء جمع کردند.
پیش از این نیز نمایندگان در تذکرات شفاهی و کتبی نسبت به این قرارداد اعتراض کرده و خواستار برگزاری جلسه غیرعلنی با حضور وزیر نفت برای بررسی این قرارداد شده بودند.

رفع ایرادات شورای نگهبان به طرح اصلاح موادی از قانون انتخاب شوراها
در ادامه نمایندگان مجلس در مصوبه‌ای ایرادات شورای نگهبان به طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخاب شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران را برطرف کردند.
وکلای ملت در ماده ۸ طرح مذکور ایراد شورای نگهبان را با یک اصلاح جزء برطرف کردند و همچنین تبصره ۳ ماده ۶۱ و نیز ماده الحاقی به طرح را برای رفع ایرادات شورای نگهبان حذف کردند.
متن کامل طرح ۳ فوریتی الزام دولت به رعایت مصالح و منافع ملی در قراردادهای نفتی و گازی+اسامی امضاکنندگان 

ارائه طرح ۳ فوریتی الزام دولت به رعایت منافع ملی در قراردادهای نفتی
در همین حال حسین‌علی حاجی‌دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر گفت: امضاهای طرح ۳ فوریتی الزام دولت به رعایت مصالح و منافع ملی در قراردادهای نفتی و گازی به ۲۳ رسید و این طرح امروز به هیأت رئیسه مجلس تقدیم می‌شود‌.
متن طرح ۳ فوریتی الزام دولت به رعایت مصالح و منافع ملی در قراردادهای نفتی و گازی منتشر شد که متن آن به شرح زیر است.
عنوان طرح: الزام دولت به رعایت مصالح و منافع ملی در قراردادهای نفتی و گازی در قالب الگوی جدید قراردادهای نفتی (IPC)
موضوع طرح: ماده واحده: به منظور رعایت منافع و مصالح ملی و افول قانون اساسی در قراردادهای نفتی و گازی دولت مکلف است به طور موقت از ادامه روند قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی با طرف قرارداد جهت بررسی کارشناسی بیشتر جلوگیری نماید.
تبصره: هرگونه انعقاد قرارداد دیگر با شرکت‌های خارجی در قالب الگوی جدید قراردادهای نفتی (IPC) تا اتخاذ تصمیم در مجلس شورای اسلامی انجام نشود.
متن کامل طرح، مقدمه:
از آنجا که انعقاد هرگونه قرارداد خارجی دارای آثار و تبعات خاصی است و می‌تواند باعث خسارات مالی و غیر مالی زیان‌بار برای کشور گردد و بعضاً استقلال سیاسی کشور را تحت تاثیر قرار دهد در مقطع کنونی نوعی شتاب و عجله در انعقاد قراردادهای نفتی در قالب الگوهای جدید نفتی ملاحظه می‌شود که مغایر مصالح و منافع ملی و اصول قانون اساسی که نمونه بارز آن ابهامات و مشکلات زیادی است که در قرارداد جدید تحت عنوان توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی با شرکت توتال و شرکت ملی نفت چین (CNPC) در حال انعقاد می‌باشد.
لذا به منظور جلوگیری از آثار زیانبار اینگونه قراردادها طرح مذکور جهت تصویب نمایندگان ملت ایران تقدیم می‌گردد، موضوع اصلی در این طرح عدم مراعات چهارچوب‌های مصوب شورای عالی امنیت ملی و دولت محترم توسط وزارت نفت می‌باشد همچنین تقابل با بعضی از اصول قانون اساسی.

حمایت از ادمین‌های گروه‌های تلگرامی «علوی» را به صحن مجلس کشاند
دذ همبن حال همکاری و حمایت از ادمین‌های گروه‌های تلگرامی فعال در هتک حرمت خانواده‌ها «وزیر اطلاعات» را با اعلام وصول سوال ۳ نماینده مجلس شورای اسلامی به صحن علنی پارلمان کشاند.
محمدعلی وکیلی عضو هیأت‌ رئیسه مجلس موارد اعلام وصولی را قرائت کرد.
بر این اساس، سوال ملی محمدرضا صباغیان نماینده مردم بافق و مهریز از محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره عدم نظارت مناسب و موثر بر کیفیت کالاها اعلام وصول شد.
همچنین سوال ملی ۶۱ نماینده از علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره دلیل عدم پیگیری مشکلات سپرده‌گذاران موسسات مالی و اعتباری نیز اعلام شد. سوال ۳ نماینده مجلس از سیدمحمود علوی وزیر اطلاعات درباره علت همکاری و حمایت از ادمین‌های گروه‌های تلگرامی فعال که به خانواده‌ها هتک حرمت کرده‌اند نیز اعلام وصول شد.
لایحه قانونی حمایت از محیط‌بانان و جنگل‌بانان از دیگر موارد اعلام وصولی بود.

امضای قرارداد توتال در شأن نظام جمهوری اسلامی نیست
در همین حال حجت‌الاسلام سیدناصر موسوی‌لارگانی نماینده مردم فلاورجان در مجلس با بیان اینکه امضای قرارداد توتال در شأن نظام جمهوری اسلامی ایران نیست،‌ گفت: مجلس شورای اسلامی باید در اسرع وقت طرح تقابل با اقدامات واشنگتن را تصویب کند.
لارگانی در ادامه گفت: صریحا معتقدم امضای قرارداد توتال در شأن نظام جمهوری اسلامی ایران نیست. چرا کاری که ما می‌توانیم انجام دهیم، آنها باید با قیمت‌های ده برابر اجرایی کنند و ۲۵ سال هم حاکم منابع کشور ما باشند. در سال گذشته شاهد بودیم که با چه بروکراسی اداری و بدون درنظر گرفتن دغدغه‌های مقام معظم رهبری کلیات قرارداد IPC تصویب شد.
این نماینده مجلس دهم شورای اسلامی بر همین اساس اضافه کرد: به راستی دولتی که ۲۴ میلیون رأی دارد، آیا امضای قرارداد ننگین باتوتال برایش یک پیروزی است؟ مقام معظم رهبری بارها فرمودند جلسات کارشناسی باید در دانشگاه‌ها تشکیل شود، اما دریغ از تشکیل یک جلسه با حمایت شرکت ملی نفت ایران.

کد مطلب: 100034
 
Share/Save/Bookmark