میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۵۱
 
 
دل‌مشغولی‌های خانم صدر اعظم

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان خود را برای سفری رسمی به آمریکا مهیا می‌سازد. وی در حالی به دیدار ترامپ می‌رود که یک سوال مطرح می‌شود و آن اینکه اهداف وی از این سفر چیست بویژه اینکه از زمان به قدرت رسیدن ترامپ روابط اروپا با آمریکا در مسیر تنش‌های بیشتر در حرکت است. بخش مهمی از این سفر را در حوزه اقتصادی می‌توان تبیین کرد. هر چند که دو کشور روابط اقتصادی گسترده‌ای دارند اما این روند رو به سیر نزولی در حرکت است چنانکه دونالد ترامپ چندی پیش اعلام کرده بود که به‌زودی طرح "مالیات بر کالاهای وارداتی" به آمریکا را با تعیین و افزایش میزان عوارض گمرکی جدید تنظیم و به اجرا در خواهد آورد. هدف طرح، حمایت از تولیدات داخلی عنوان شده است.
آلمان که یکی از بزرگترین صادرکنندگان کالا به آمریکا است، نگران آن است که با وضع قوانین گمرکی، هزینه‌های تولید و صدور کالا به این کشور برای شرکت‌های آلمانی افزایش یابد و از میزان حجم کالاهای صادراتی آلمان بکاهد. مرکل سعی دارد پیش از آنکه بخواهد اقدامی در قبال طراحی ترامپ صورت دهد از سیاست گفتمان و هشدار برای منصرف‌سازی آمریکا بهره گیرد چنانکه محافل رسانه‌ای آلمان اعلام کرده‌اند.
مرکل یک‌سری اقدامات تلافی‌جویانه در نظر گرفته که قرار است در صورت پیاده‌شدن طرح "مالیات بر کالاهای وارداتی" ترامپ، به اجرا در آید. وضع عوارض گمرکی برای کالاهای وارداتی از آمریکا، از جمله‌ این برنامه‌ها است که قرار است "مرحله به مرحله" پیاده شود.
نکته دیگر در باب سفر مرکل در قالب تحولات اروپا و جهان است. آلمان تلاش دارد در کنار رسیدن به موقعیت برتر در اتحادیه اروپا در صحنه جهانی نیز ایفای نقش داشته باشد و در عین حال سیاست رویکرد به ورود به عرصه گسترده نظامی را نیز در دستور کار دارد.
مرکل می‌داند در کنار آنکه باید خود را کشوری مستقل نشان دهد در عین حال به ادامه همگرایی با آمریکا و البته در کنار آن روسیه نیاز دارد لذا سعی دارد تا در سفر به آمریکا با رویکرد مقتدرانه در حالی که از حمایت آمریکا برخوردار می‌شود با تغییر مواضع ترامپ در قبال اروپا، ناتو و مسائل جهانی اقتدار خود را به مردم آلمان، اروپا و عرصه بین‌الملل نشان دهد. این امر هم برای انتخابات آتی آلمان و هم برای اهداف اروپایی و جهانی مرکل دارای اهمیت بسیار است.
با تمام این تفاسیر می‌توان گفت که مرکل سفری دشوار را درپیش‌روی دارد چراکه اگر نتواند تغییری در سیاست‌های ترامپ در قبال آلمان و اروپا ایجاد نماید متحمل هزینه‌های بسیاری خواهد شد و این شاید مهمترین دل‌مشغولی‌های خانم صدر اعظم در سفر به آمریکا باشد.

کد مطلب: 98775
, مولف : فرامرز اصغري
 
Share/Save/Bookmark