میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۰۴
 
 
دوستان نامهربان

در میان مجموعه چالش‌های اتحادیه اروپا، در حال حاضر دو مسئله بیش از همه خودنمایی می‌کند. ابتدا اعتراضات مردمی فرانسه که به دیگر کشورها سرایت کرده و دوم چالش برگزیت که چندجانبه است. یعنی هم در انگلیس بحران ایجاد کرده و هم تنش بین انگلیس و اتحادیه اروپا را افزایش داده است.
در چنین شرایطی اختلافات بین فرانسه و انگلیس در بین کشورهای اروپایی در حال رو شدن است. تاکنون این دیدگاه وجود داشته که قاعدتا نباید بین کشورهای اروپایی تنش‌های بنیادی وجود داشته باشد و حتی اختلاف بین اروپایی‌ها و آمریکا نیز بی‌معنا است. اما بحران‌های کنونی شکل گرفته در نظام سرمایه داری حکایت از این دارد که اختلافات بین آنها جدی است. پیش از هر چیز باید به این مسئله اشاره کرد که اختلافات تاریخی بین کشورهای اروپایی در نگاه کلی و عام و اختلافات بین لندن و پاریس در نگاه خاص و دوجانبه، بیشتر از آن است که بتوان آن را نادیده گرفت. اما گذشته از مباحث تاریخی طی دهه‌ها و سال‌های اخیر جهان شاهد اختلافاتی بین این دو بوده است. یکی از مهمترین زمینه‌های که باعث شده تا بین اتحادیه اروپا با انگلیس، شکاف سیاسی ماه‌های اخیر شکل بگیرد، به اختلاف نظر انگلیس با آلمان، فرانسه و به طور کل اتحادیه اروپا باز می‌گردد.
به هر حال آلمان، فرانسه، ایتالیا و... با پذیرش یورو به عنوان واحد پول منطقه ای،‌ این پیام را به آمریکا رساندند که در حال فاصله گیری از امپراطوری ارزی آمریکا هستند. یکی از مهمترین دلایل چالش انگیزی اروپا از سوی آمریکا بر همین اساس است. البته انگلیس برای حفظ استقلال نسبی خود از اتحادیه، ارز منطقه‌ای آن را نپذیرفت. شواهد نیز نشان می‌دهد انگلیس به دلایل حفظ منافع بلند مدت خود تمایل نداشت اینگونه به شکل علنی با دلار روبه‌رو شود و حتی با تمایلات نظامی و امنیتی آمریکا از جمله حمله به عراق در سال ۲۰۰۳ خود را همراه‌تر نشان داد.
انگلیس که در قرن نوزده و بیست یکی از تاثیرگذارترین کشورهای جهان بود،‌ در حال حاضر با قرار گرفتن در زیرمجموعه اتحادیه اروپا، دچار مشکلات هویتی شده و به همین دلیل به ناچار به سمت برگزیت و جدایی از اتحادیه گام برداشته که اکنون به چالش اساسی بین طرفین تبدیل شده است. این موضوع برای فرانسه بسیار گران آمده است به این دلیل که برخی از دولتمردان فرانسوی به این موضوع تاکید دارند که تمایلات اجتماعی برای برگزیت، به جامعه فرانسوی سرایت کرده و آنها را با پدیده فرگزیت مواجه ساخته است و مردم خواهان خروج فرانسه از اتحادیه هستند.
این موضوع زمانی جدی تر می‌شود که آمریکا نیز از آن حمایت کرده و ترامپ تاکید دارد که مردم فرانسه نیز باید همچون انگلیسی‌ها با شرکت در همه پرسی جدایی، به فرگزیت رای بدهند.
تلاش برای ایجاد ارتش مستقل اروپایی از دیگر اختلافاتی که چشم‌انداز روشنی برای آن وجود ندارد. فرانسه از زمان ژنرال دوگل از ناتو خارج شد و تا زمان سارکوزی به آن نپیوست. انگلیس در حمایت از ناتو رسما اعلام کرده است که نباید رویه‌ای را دنبال کرد که ناتو تضعیف شود. براساس سنت پیشین علاقه ندارد تا کشور دیگری جایگاه سنتی‌اش را در حوزه غرب آسیا و خلیج‌فارس بگیرد. لندن حتی خواهان آن است که در صورت خروج آمریکا از منطقه، جای آن را بگیرد. اما دیگر کشورها از جمله فرانسه به شدت خواهان تحکیم تبادلات نظامی و تسلیحاتی با کشورهای حاضر در این حوزه ژئوپلتیک هستند. لذا می‌توان آینده این دو کشور را برگرفته از مناقشات جدید در سطح اروپا و جهان دانست. 

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 107253
 
Share/Save/Bookmark