میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۱۶
 
 
نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس:
نفوذ لابی‌های وارداتی

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: متأسفانه اختلالات زیادی در بحث تنظیم بازار وجود دارد و وزارت جهاد کشاورزی از عهده آن به خوبی برنیامده است و شاهد افراط و تفریط در واردات هستیم.
جلال محمودزاده در گفت‌وگو با فارس، در مورد درست اجرا نشدن قانون تمرکز که با مصوبه مجلس تنظیم بازار را در بخش کالاهای اساسی به وزارت جهاد کشاورزی واگذار کرده، اظهار داشت: تنظیم بازار بحث پیچیده‌ای است که قبلاً‌ وزارت جهاد کشاورزی مدعی بود به خاطر آنکه مدیریت تنظیم بازار را در اختیار ندارد نمی‌تواند کار را از پیش ببرد.
وی اضافه کرد: در همین راستا مجلس نهم این بخش را از وزارت صنعت منفک کرده و به وزارت جهاد کشاورزی واگذار کرد، اما علی رغم آنکه هم بحث تولید محصولات کشاورزی و هم واردات آن در اختیار این وزارتخانه است، متأسفانه اختلالات زیادی در بحث تنظیم بازار وجود دارد و وزارت جهاد کشاورزی از عهده آن به خوبی برنیامده است.
نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی به این نکته اشاره کرد که وزارت جهاد کشاورزی باید بر اساس مصرف سرانه واقعی میزان تولید و نیاز مردم را برآورد کند تا مابه‌التفاوت آن از طریق واردات تأمین شود که همیشه در این زمینه شاهد افراط و تفریط بوده‌ایم. یا آنقدر کالا وارد می‌کنند که تولید داخل روی دست کشاورز می‌ماند یا آنقدر دیر و کم وارد می‌کنند، که قیمت کالا در بازار افزایش چشمگیری پیدا می‌کند که نمونه بارز آن شکر است. محمودزاد همچنین به بحث واردات پرتقال در شب عید امسال هم اشاره‌ای کرد و گفت: پس از سرمازدگی باغات مرکبات شمال ۵۰ هزار تن نیاز به واردات مرکبات داشتیم اما بیش از ۱۵۰ هزار تن پرتقال وارد کشور شد و تمام این‌ها برمی‌گردد به لابی‌هایی که در بحث واردات وجود دارد.
وی گفت: برخی در بدنه وزارت جهاد کشاورزی نفوذ دارند و به غیر از این شرکت واردکنندگان دیگری هم هستند که در امر واردات دخالت دارند.
وی در مورد افزایش قیمت گوشت و برخورد کمیسیون کشاورزی مجلس با این موضوع هم گفت: روز یکشنبه جلسه‌ای را با مسئولان وزارت جهاد کشاورزی، پشتیبانی امور دام و معاونان وزیر در مجلس داشتیم که به ما اعلام کردند در بحث تنظیم بازار مشکلی نداریم، آنها به ما گفتند که در انبارها و سردخانه‌ها به اندازه کافی گوشت قرمز و سفید وجود دارد.
وی تأکید کرد: شرکت پشتیبانی امور دام باید تنظیم بازار گوشت را در دست بگیرد چرا که با توجه به امکانات و سردخانه‌هایی که این شرکت در نقاط مختلف کشور دارد، باید اجازه فعالیت دلالان را در بازار ندهد.

کد مطلب: 99495
 
Share/Save/Bookmark