میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۰۶
 
 
آنچه این روزها کرونا و سیاست‌های دولتمردان برای آمریکا رقم زده‌اند
از لبریز شدن ظرفیت سردخانه‌ها از اجساد تا سیل گرسنگان
از لبریز شدن ظرفیت سردخانه‌ها از اجساد تا سیل گرسنگان
 

ترامپ در حالی ادعا کرده است که پزشکان از هوش سرشار او در تعجب هستند که بحران کرونا چنان آمریکا را فراگرفته که در بسیاری از ایالت‌ها ظرفیت سردخانه ها سر ریز شده و در برخی ایالت‌ها نیز گرسنگی و فقر اقتصادی به وضعیت هشدار رسیده است.
آمریکا در حالی درگیر بازی انتخاباتی میان دموکرات‌ها و جمهوریخواهان است که گویی تنها مسئله بی اهمیت برای آنها جان مردم است چنانکه تنش‌های سیاسی عملا زمینه ساز افزایش قربانیان کرونا و بحران اقتصادی در این کشور شده است. با افزایش مرگ‌ومیر ناشی از کرونا در آریزونای آمریکا، سردخانه‌های این ایالت درخواست کامیون‌های یخچال‌دار برای نگهداری اجساد داده‌اند.با افزایش فزاینده مرگ و میر کرونایی و تکمیل ۹۷ درصد از ظرفیت سردخانه‌های ایالت آریزونا در آمریکا، درخواستی برای ارسال کامیون‌های یخچال‌دار برای نگهداری اجساد صادر شده است.گفته می‌شود در بخش آربزو این ایالت ظرفیت سردخانه به کلی تکمیل شده و این میزان در دفتر معاینه پزشکی ماریکوپا به ۹۷ درصد رسیده است.
از سوی دیگر یک روزنامه آمریکایی در گزارشی نوشته، از زمان شیوع ویروس کرونا در شهر نیویورک، شمار افرادی که با گرسنگی مواجه بوده‌اند، دو برابر شده است.نیویورک تایمز نوشته از زمان شروع ویروس کرونا در شهر نیویورک، شمار شهروندانی که امنیت غذایی نداشته‌اند، دو برابر شده و به حدود ۲ میلیون نفر رسیده‌اند.بر همین اساس، ۱۸ میلیون کودک (یک چهارم کودکان آمریکایی) در سال ۲۰۲۰ ممکن است نیاز به کمک غذایی پیدا کنند که نسبت به سال ۲۰۱۸ با ۶۳ درصد افزایش همراه است.
در همین حال فرماندار یوتای آمریکا به دنبال اعتراضات خشونت آمیز معترضان نژادپرستی، در این ایالت اعلام وضع اضطراری کرد.اعتراضات در منطقه سالت لِیک در پی آن شروع شد که دادستان این منطقه اعلام کرد اقدام یکی از افسران پلیس منطقه در کشتن فردی بنام "برناردو" در این منطقه از نظر قانونی قابل توجیه است. در میان این همه مشکلات ترامپ گفته است که پزشکان از هوش سرشار وی در تعجب بوده اند.
نکته قابل توجه آنکه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد در سال ۲۰۱۸ دستور حمله سایبری به آژانس تحقیقات اینترنتی روسیه را صادر کرده است.رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه‌ای با روزنامه واشنگتن پست در خصوص حمله سایبری سال ۲۰۱۸ گفت: درست است من دستور این حمله را دادم. رئیس جمهور آمریکا با تاکید دوباره بر ضرورت پرداخت هزینه‌های نظامی از سوی اعضای ناتو، اعلام کرد واشنگتن قصد خروج از این سازمان را ندارد.خبر دیگر از اقدامات ترامپ آنکه سخنگوی کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرده که دستور اجرایی جدید رئیس‌جمهور آمریکا، برای مهاجرانی که تحت برنامه «داکا» در آمریکا اقامت دارند اغماضی را قائل نمی‌شود.
خبر دیگر از وضعیت بحرانی در آمریکا آنکه با تبدیل شدن زندان‌های آمریکا به یکی از کانون‌های اصلی شیوع ویروس کرونا، ایالت کالیفرنیا تصمیم به آزادی ۸ هزار زندانی خود گرفت.با توجه به اینکه زندان‌های آمریکا به یکی از کانون‌های اصلی این بیماری تبدیل شده، مقامات ایالت کالیفرنیا به فکر آزاد کردن برخی زندانیان در راستای کنترل و مهار بیماری کرونا برآمدند. نکته دیگر در تحولات آمریکا آنکه رؤسای دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی ایالت کالیفرنیا از دولت آمریکا به علت محدود کردن حضور دانشجویان خارجی در این ایالت در چارچوب سیاست‌های مهاجرستیزانه شکایت کرده‌اند. در میان این وضعیت نابسامان داخلی در ادامه طراحی‌ها علیه پکن، آمریکا از تحقیقات سازمان جهانی بهداشت برای یافتن منشأ ویروس کرونای جدید در کشور چین استقبال کرد.

کد مطلب: 114453
 
Share/Save/Bookmark