میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۲
 
 
سرکوب و کشتار به بهانه مبارزه با تروریسم

عربستان سعودی در راس آن حکومت آل‌سعود حتی در تصویب قواعد و قوانینی که اسم پر رنگ و لعابی دارد نیز دچار نقض حقوق بشر شده و شهروندان خودشان را به بهانه‌های واهی به زندان و شکنجه و اعدام محکوم می‌کند. این رویه به قدری مشکل‌آفرین بوده که حتی دیده‌بان حقوق بشر نیز به مواردی از آنها اشاره کرده است. به طور نمونه می‌توان به انتقاد دیده‌بان حقوق بشر به تصویب قواعد مبارزه با تروریست اشاره کرد. سازمان دیده‌بان حقوق بشر در آخرین گزارش خود با انتقاد شدید از حکومت عربستان می‌گوید مقامات این کشور تحت قانون مبارزه با تروریسم مخالفان را سرکوب کرده و در بسیاری از موارد آنها را به جوخه مرگ می‌سپارند.
طبق این قوانین جدید که در سال ۲۰۱۴ بدلیل قوانین ضدحقوق بشری پیشین جایگزین شده‌اند مجازات مظنونین به تروریسم برخلاف انتظارات سخت‌تر شده است. کمترین مجازات بین ۵ تا ۱۰ سال است که در مورد برخی دیگر از محکومین شامل حکم اعدام هم می‌شود. به گفته سازمان دیده‌بان حقوق بشر بسیاری از مخالفان صلح‌طلب حکومت سعودی طی این قوانین بازداشت و به مجازات‌های شدید محکوم شده‌اند.
سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه سازمان دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید: مقامات عربستان در حال شدیدترین سرکوب‌ها به بهانه مبارزه با تروریسم هستند، آنها به جای بهبود قوانین پیشین کاملا غیرعادلانه به بهانه اقدام‌های تروریستی مخالفان را سرکوب می‌کنند. 

نویسنده: ماهورا کیهانی

کد مطلب: 104355
 
Share/Save/Bookmark