میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۳۷
 
 
کارشناس مسائل سیاست خارجی:
قطری ها نمی خواهند پلی بین ایران و جهان عرب باشند
قطری ها نمی خواهند پلی بین ایران و جهان عرب باشند
 

قطری ها به دنبال اینکه پلی بین ایران و جهان عرب باشند، نیستند و برای مقامات این کشور خیلی مهم نیست که آیا رابطه ایران با کشورهای عربی رابطه دوستانه ای است یا خیر، اما حرمت همسایه خود یعنی جمهوری اسلامی ایران را خواهند داشت و از سرگیری روابط ریاض و قطر تاثیری بر روابط تهران و دوحه نخواهد گذاشت.
پس از ۳ سال محاصره قطر از سوی چهار کشور عربی یعنی عربستان سعودی، امارات متحده عربی، مصر و بحرین، ۱۶ دی ماه تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر در نشست همکاری خلیج فارس وارد حضور یافت و محمد بن سلمان ولیعهد عربستان به استقبال او رفت.
البته خبر آشتی قطر و عربستان موضوعی بود که از ماه قبل نیز مطرح بود به نظر می رسد دو کشور عزمی جدی برای عادی سازی روابط با یکدیگر دارند. در همین راستا ولیعهد عربستان با اشاره به برگزاری نشست شورای همکاری خلیج فارس گفته بود که در اجلاس العلا، آرمان ها برای اتحاد و همبستگی عملی خواهد شد.
اگر کمی به عقب برگردیم می توانیم بگوییم سیاست محاصره و تحریم عربستان علیه قطر زمانی آغاز شد که ترامپ وارد کاخ سفید و اولین سفرش را به عربستان انجام داد. پس از این سفر بود که ریاض تصمیم به این سیاست ها در قبال دوحه گرفت و در این راستا دو کشور بحرین و امارات متحده عربی نیز سعودی ها را همراهی کردند.
در میان دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران در شرایط گوناگون در كنار دولت و ملت قطر بود و بعد از قطع روابط سران سعودی با دولتمردان دوحه، تهران تلاش کرد تا حامی بزرگی برای قطر به شمار رود.
در همان زمان با قطع رویکرد دیپلماتیک سعودی ها و اماراتی ها با قطر، جمهوری اسلامی ایران محاصره دولت و ملت قطر را اقدامی نادرست و ناعادلانه دانستند و بر توسعه مناسبات تهران و دوحه تاکید داشتند. مقامات قطری نیز همواره ایران را كشوری قدرتمند در منطقه بر می شمرند و معتقدند اختلافات و مسائل بین المللی باید تنها از طریق گفت و گو حل وفصل شود. در میان برخی گمانه زنی ها مبنی بر این است که قطر می تواند پلی برای ازتباط ایران با کشورهای جهان عرب باشد که کارشناس مسائل سیاست خارجی در گفت وگو با خبرنگار ما این گمانه زنی را رد کرد و گفت قطر هدفی برای اینکه بین ایران و کشورهای جهان عرب پل باشد ندارد.

تنش میان ریاض و دوحه دور از انتظار نیست
محمد صادق کوشکی در پاسخ به سوال سیاست روز در خصوص از سرگیری روابط عربستان و قطر و تاثیر آن بر آینده روابط تهران و دوحه و نیز اینکه قطر می تواند پلی بین ارتباط ایران با جهان عرب باشد گفت: قطری ها به دنبال اینکه پلی بین ایران و جهان عرب باشند، نیستند و برای مقامات این کشور خیلی مهم نیست که آیا رابطه ایران با کشورهای عربی رابطه دوستانه ای است یا خیر، برای همین نمی توان در این خصوص محاسبه ای بر روی قطری ها داشت.
وی با بیان اینکه آینده روابط قطر و عربستان خیلی دوستانه هم نخواهد بود، تصریح کرد: هم اکنون سعودی ها، قطر را به عنوان یک رقیب جدی خود بر می شمرند و تمایل ندارند از قطر عقب بیفتند. در صورتی که در بسیاری از عرصه ها دوه توانسته از ریاض پیشی بگیرد
کوشکی تنش در آینده میان دوحه و ریاض را محتمل برشمرد و بیان کرد: سعودی ها خود را بزرگتر قطر می دانند و نمی توانند تحمل کنند قطر علی رغم کمی جمعیت و مساحت کم در قبال کشورشان بخواهد از آنها سبقت بگیرد که در شرایط کنونی قطر با هوشمندی خاص خودش توانسته از ریاض سبقت بگیرد بنابراین همیشه مورد حسادت سران سعودی قرار داشته است که در آینده حسادت سران سعودی و اماراتی موجب تنش میان این دو کشور با قطر خواهد داشت. این کارشناس مسائل سیاست خارجی با تاکید بر اینکه قطر روابط خود را با جمهوری اسلامی ایران در یک حد متوسط نگه داشتند، خاطر نشان کرد: آنها نه روابط خود را با تهران صمیمی می کنند و نه رابطه شان با تهران خصمانه است، قطر خیلی با اهداف نظام جمهوری اسلامی ایران سازگار نیست اما می دانند که مانند سران سعودی نباید با تهران وارد دشمنی شوند و به هرحال حرمت همسایه شمالی خود را دارند و تهران نیز رفتار منصفانه ای را با قطری ها داشته است. 

نویسنده: هدی دهقان بذرافشان

کد مطلب: 116758
 
Share/Save/Bookmark