میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۹
 
 
خط و نشان پکن برای مداخله‌گران در هنگ‌کنگ

چین در حالی سخنان کمیسر حقوق بشر سازمان ملل متحد درباره حوادث اخیر در هنگ‌کنگ را دخالت در امور داخلی خود برشمرد که سخنگوی وزارت خارجه چین اظهارات چند قانونگذار و مقام آمریکایی درباره آشوب‌ها و اغتشاشات هنگ کنگ را رد و تاکید کرد که آنها در جایگاهی نیستند که درباره هنگ کنگ اظهار نظر کنند.
وزارت خارجه چین اظهارات چند نماینده و مقام آمریکایی درباره تحولات هنگ کنگ را رد و تاکید کرد که این اظهارات به دنبال تخریب واقعیت است. «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، سناتور «میچ مک کانل»، سناتور «مارکو روبیو» در توییت‌هایی گفته بودند که پلیس هنگ کنگ در حال سرکوب معترضان با اعمال خشونت است و دولت مرکزی چین در حال مقابله با دموکراسی و آزادی در این منطقه خودمختار تحت حاکمیت چین است.
یک مقام ارشد آمریکایی هم گفته بود که آزادی بیان و آزادی تجمع در هنگ‌کنگ باید مورد حمایت قرار بگیرد. «هوا چونیانگ» سخنگوی وزارت خارجه چین در این باره گفت: «این اظهارات در حال جا زدن جرایم خشونت‌آمیز به عنوان مبارزه برای حقوق بشر و آزادی است. مقامات آمریکایی در حال تعبیر نادرست از اقدامات پلیس هنگ کنگ به عنوان خشونت و سرکوب هستند اما پلیس فقط در حال اجرای قانون است و با جرایم و اغتشاش مبارزه میکند.» وی با طعنه به سناتورها و قانونگذاران آمریکایی گفت که «آیا شما قانونگذار هستید یا قانون‌شکن؟»
همچنین چین سخنان کمیسر حقوق بشر سازمان ملل متحد درباره حوادث اخیر در هنگ‌کنگ را دخالت در امور داخلی خود برشمرد. چین با «اظهارات نادرست» خواندن سخنان «میشل باشله» کمیسر حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت، این امر دخالت در امور داخلی چین و ارسال پیام غلط برای مجرمان است. وزارت امور خارجه چین شنبه هفته جاری نیز به دولت انگلیس در خصوص دخالت در امور داخلی خود تذکر داد.
از سوی دیگر پس از اقدام خشونت‌بار معترضان هنگ‌کنگ در گروگان گرفتن خبرنگار یک روزنامه چینی و بستن دست‌های وی، رسانه‌های دولتی چین از پکن درخواست کردند تا برخورد قاطعانه‌تری با معترضان «هنگ‌کنگ» داشته باشد. اواخر سه‌شنبه اعتراضات خشونت آمیز معترضان هنگ‌کنگ که برای دومین روز موجب لغو پروازهای فرودگاه بین‌المللی هنگ‌کنگ شد، نیروهای امنیتی را وادار به مداخله کرد و همین امر به درگیری معترضان و پلیس ضدشورش در فرودگاه هنگ‌کنگ منجر شد. در درگیری‌ها ، معترضان مردی را به گروگان گرفتند که پس از آن رسانه‌های چین گزارش کردند خبرنگار روزنامه چینی «گلوبال تایمز» بوده است. در واکنش به این اقدام معترضان هنگ‌کنگ، روزنامه دولتی «پیپل دیلی» چین گزارش کرد که هنگ کنگ به یک نقطه بحرانی رسیده است.

کد مطلب: 110358
 
Share/Save/Bookmark