میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۰۵
 
 
یاری زلزله‌زدگان
باز هم زلزله، باز هم ویرانی و باز هم جان باختن هموطنان عزیزی که اکنون چیزی جز یاری و دلداری برای آنها تسکین دهنده نخواهد بود...

باز هم زلزله، باز هم ویرانی و باز هم جان باختن هموطنان عزیزی که اکنون چیزی جز یاری و دلداری برای آنها تسکین دهنده نخواهد بود.
پرونده باز زلزله همچنان بدون توجه روی میز وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و نهادهای ذیربط خاک می‌خورد و تنها کافی است، زلزله‌ای دیگر ویرانی و تلفات داشته باشد تا این پرونده به جریان بیفتد.
بارها گفته شده و بارها رسانه‌های کشور، کارشناسان مرتبط با موضوع هشدار داده‌اند که تنها راه مقابله با زلزله استحکام بناهای شهری و غیر شهری است. اما چنین موضوع مهمی از سوی مسئولین امر، جدی گرفته نشده است.
از سوی دیگر سیستم و سامانه امدادرسانی ضعیف، مشکل دیگری در این باب است که به دفعات و در حوادث گذشته این ضعف امدادرسانی به خوبی دیده شده و این دو مشکل آمار تلفات و خسارات را بالا برده است.
هنوز داغ زلزله‌های گذشته از رودبار و منجیل، تا بم و ورزقان سرد نشده چراکه بازسازی مناطق زلزله‌زده، همچون مناطق جنگ‌زده با سرعت هر چه بیشتری لاک پشت‌وار پیش می‌رود!
جای گلایه و گله‌گذاری نیست، اکنون مردم مناطق زلزله‌زده کرمانشاه و دیگر شهرهایی که درگیر آن شده‌اند، هر چه بیشتر نیازمند همراهی، همدلی و یاری دولت، دستگاه‌هایی که توان کمک‌رسانی دارند و البته هموطنانی که از بلیه دور مانده‌اند، هستند.
اکنون زمان تسویه حساب‌های سیاسی یا حتی شخصی نیست، اصل اکنون مصیبتی است که بر سر هموطنان در گوشه‌ای از ایران زمین وارد شده است، ساختن حاشیه‌های بی‌ارزش و کم اهمیت که جز افزودن درد و رنج زلزله‌زدگان ثمر دیگری ندارد، چرا در شرایط بحرانی شکل می‌گیرد؟ هدف از اینگونه حاشیه‌سازی‌ها که اکنون نه جای آن است و نه مکان آن چیست؟ زلزله از نظر علمی یک حادثه و اتفاق طبیعی است، هر چند از نظر مباحث دینی و مذهبی، عواملی در بروز آن دخیل است، اما هر چه هست، می‌توان با اقداماتی از تلفات جانی و مالی چنین حادثه‌ای کاست.
اینکه اکنون در برخی رسانه‌ها به ویژه فضای مجازی درباره ساخت و سازهای مسکن مهر حساب کشی می‌شود، نه اینکه نباید بازخواست شوند که چرا چنین بناهایی ساختند و تحویل مردم دادند، هر چند در این امر بسیاری دخیل و متهم هستند، بلکه اکنون زمان مناسبی برای چنین گلایه‌هایی نیست.
اکنون زمان کمک فوری و بهینه به بازماندگانی است که عزیزان خود را از دست داده‌اند، یاری به مجروحین این حادثه تلخ سخت است ولی باید بار سنگین این مصیبت را که بر دوش مردم مناطق زلزله‌زده سنگینی می‌کند، برداشت و بر دوش کشید.
در کنار تصویر دلخراش زلزله که نشان دهنده درد و رنج آنان در میان دیگران است، جلوه‌هایی زیبا و بی‌بدیل از دیگران که به یاری هموطنان خود شتافته‌اند، ساخته می‌شود که در کاستن از آلام این مصیبت سهم بسیاری دارد.
اکنون همگان بسیج شده‌اند و به یاری عزیزان هموطن شتافته‌اند، ارتش، سپاه، بسیج، دستگاه‌های دولتی و از همه مهمتر و زیباتر آن احساس همدردی که در وجود مردم ایران اسلامی موج می‌زند. کمک‌های مردمی همان بخش زیبا و بی‌بدیلی است که نشان از عشق و مهربانی در میان مردم ایران دارد. از اهدای خون تا کمک‌های نقدی و غیرنقدی مردم عزیز ایران، همه به خاطر آن عشق و معنویتی است که در وجود آنها دیده می‌شود. باشد که با دوراندیشی و درایت مسئولین، دیگر داغ چنین مصیبت‌هایی بر دل ایران ننشیند.

نویسنده: سیاوش کاویانی

کد مطلب: 101853
 
Share/Save/Bookmark