میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۰۷
 
 
جنون صهیونیستی

رژیم صهیونیستی بار دیگر غزه را آماج حملات هوایی و توپخانه‌ای قرار داد که چندین شهید و مجروح بر جای گذاشته است. البته پیش از این نیز اقدام به ترور فرماندهان امنیتی نوار غزه کرده بود. حال این سوال مطرح است که رژیم صهیونیستی چه اهدافی را از این حملات پیگیری می‌کند و آیا جنگهای گذشته تکرر خواهد شد یا خیر؟!
در باب اهداف رژیم صهیونیستی چند نکته قابل توجه است. نخست وضعیت درونی این رژیم و شرایط بحرانی نتانیاهو برای حفظ قدرت است چنانکه بسیاری از جریان‌های سیاسی خواستار سرنگونی کابینه او شده‌اند. دومین دلیل آنکه امریکایی‌ها در حالی از احیای مذاکرات سازش می‌گویند که بسیاری از کشورها و نهادهای بین‌المللی خواستار پایان شهرک‌سازی و بازگشت این رژیم به مرزهای ۱۹۶۷ هستند.سوم آنکه دولت وفاق ملی در غزه در حالی شکل گرفته که گروه‌های فلسطینی از پذیرش رژیم صهیونیستی خودداری و یر ادامه مقاومت تاکید دارند.
چهارم آنکه در معادلات منطقه‌ای از یک‌سو در سوریه رژیم صهیونیستی نتوانسته به واسطه تروریسم اجاره‌ای جبهه مقاومت را زمین‌گیر سازد. چنانکه به اذعان بسیاری از محافل سیاسی و رسانه‌ای در آینده‌ای نزدیک پرونده تروریسم این کشور بسته خواهد شد.
از سوی دیگر طرح رژیم صهیونیستی برای تجزیه عراق با تحریک سران اقلیم کردستان بواسطه وحدت ملی مردم و دولت عراق و کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای عملا با شکست مواجه شد چنانکه بسیاری تاکید دارند پس از بارزانی رژیم صهیونیستی بازنده اصلی همه‌پرسی اقلیم کردستان است.
با توجه به شرایط یاد شده می‌توان گفت که نتانیاهو با حملات جدید به غزه از یک‌سو به دنبال به حاشیه راندن پرونده‌های فساد خود در داخل اراضی اشغالی و سرپوش نهادن بر شکست‌های منطقه‌ای خود می‌باشد. اما باید توجه داشت با توجه به شرایط نابسامان داخل این رژیم به ویژه تزلزل ارتش و نیز آمادگی جبهه مقاومت فلسطین و منطقه برای مقابله با تجاوزات این رژیم مانع از آن می‌شود که صهیونیست‌ها بتوانند حملات گسترده و طولانی‌مدت به غزه داشته باشند لذا حملات اخیر به غزه نه از روی قدرت و توانایی بالای این رژیم بلکه ناشی از ناتوانی‌های داخلی و بیرونی آن است که سعی دارد با سیاست کشتار و جنایت بر این بحران‌ها و نابسامانی‌ها سرپوش گذارد. به عبارتی دیگر می‌توان گفت که تجاوز اخیر صهیونیست‌ها برگرفته از زنجیره بحران‌هایی است که این رژیم را گرفتار بحران‌های داخلی و بیرونی ساخته بویژه اینکه معادلات این رژیم برای بحران‌سازی در منطقه با ناکامی مواجه شده و جبهه مقاومت توانسته ابعاد جدیدی از شکست را بر این رژیم تحمیل کند. در این میان یک نکته مهم وجود دارد و آن سکوت مجامع جهانی و کشورهای غربی و ارتجاع عربی در برابر جنایات جدید این رژیم است که نشان می‌دهد فلسطینی‌ها برای رسیدن به حقوق خود یک گزینه بیشتر درپیش ندارند و آن رویکرد به ادامه مقاومت و انتفاضه است که همواره دستاوردهای بسیاری برای آنان به همراه داشته است. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 101655
 
Share/Save/Bookmark