میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۶:۲۶
 
 
تقلای بولتون و پومپئو

دیپلماسی آمریکایی طی روزهای اخیر تحرکات قابل توجهی را آغاز کرده است که محور آن را جان بولتون مشاور امنیت ملی و پومپئو وزیر امور خارجه تشکیل می‌دهد. 
جان بولتون راهی امارات شد و پومپئو نیز راهی آلمان می‌شود. این اقدامات در حالی صورت می گیرد که محافل رسانه‌ای ادعای جدایی ترامپ از آنها را مطرح می سازد. حال این سوال مطرح می‌شود که چرا این سفرها صورت می گیرد و چه اهدافی را در ورای آن دنبال می‌کنند؟ این سفر پس از رسوایی بولتون در ونزوئلا و مسئله ایران و کره شمالی است که می‌توان آن را آخرین فرصت ترامپ پیش از اخراج او دانست این اختلافات در چارچوب اطلاعات نادرست پومپئو و بولتون به ترامپ است و نه در نوع عملکرد چرا که رویکرد ترامپ نشان می‌دهد که ناتوانی بولتون در اجرای طرح‌های ضد ایرانی و ضد کره شمالی و ضد ونزوئلایی ترامپ ریشه این اختلافات است و نه مخالفت ترامپ با اقدامات بولتون. بسیاری بر این عقیده‌اند که بولتون در کنار نتانیاهو، بن سلمان و بن زائد به دنبال جنگ افروزی در منطقه بوده‌اند که هوشیاری ایران آنها را ناکام ساخته است بولتون هزینه‌های سنگینی بر آمریکا تحمیل کرده و ترامپ برای بقای خود گزینه ای جز جذف او ندارد.
 اختلافات میان ترامپ و تیم امنیت ملی او را در مواضع پنس معاون ترامپ می توان مشاهده کرد چنانکه پنس در میان نظامیان اشاره‌ای به اقدام علیه ایران نکرد. پنس به افغانستان و نظامی گری در نزدیکی آمریکا صحبت کرد و از خاورمیانه چیزی و ایران چیزی نگفت که برگرفته از شکست ادعاهای هفته‌های اخیر آمریکا در باب نظامی در منطقه است. نکته دیگر آنکه این سفر در ادامه دخالت‌های بحران ساز امارات در منطقه و جهان است چنانکه امارات از محورهای کشتار مردم یمن، بحران در لیبی، سودان و الجزایر است. در اصل این سفر را می‌توان ادامه حمایت آمریکا از کشتار مردم یمن دانست. نکته مهم آنکه از امروز سعودی میزبان نشست‌هایی با حضور کشورهای عربی است که هدف از آن توجیه جنگ یمن و اقدام علیه ایران است. بولتون با سفر به امارات به دنبال تحکیم مواضع سعودی است چنانکه در امارات ادعای واهی نقش ایران در انفجار فجیره را مطرح کرد. 
بعد دیگر دیپلماسی آمریکایی را در سفر پومپئو می توان مشاهده کرد. او راهی آلمان خواهد شد. این سفر قبلا یک بار لغو شده که نشانگر اختلافات دو کشور است. پومپئو که در سیاست‌هایش شکست خورده با این سفرها به دنبال راه فراری برای ادامه حضور در سمت وزیر خارجه است. پومپئو و بولتون در توهم سیاست بحران‌سازی هستند و سفرهای آنها با این رویکرد صورت می گیرد که تاکنون ناکام بوده است. پومپئو پیش از این سفر به بروکسل داشته اما نتوانسته اروپا را علیه ایران یکپارچه سازد . نکته مهم در این سفر آن است که آمریکا با حمایت از راست افراطی به دنبال باج خواهی از اروپاست محروم سازی اروپا از جمله آلمان از ظر فیت‌های ایران از اهداف این سفر است که برگرفته از جنگ اقتصادی آمریکا با اروپاست در جمع بندی نهایی از آنچه ذکر شد می توان گفت که سفر بولتون و پومپئو سفر بازندگانی است که تاکنون سیاست‌هایشان با ناکامی همراه بوده و این سفرها را می توان آخرین فرصت‌های آنها برای ماندن در قدرت دانست. 

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 109161
 
Share/Save/Bookmark