میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۴۸
 
 
رئیس جمعیت هلال‌احمر در تشریح اقدامات برای سیل‌زدگان:
حتی یک دلار کمک خارجی دریافت نکرده‌ایم

رئیس جمعیت هلال‌احمر با بیان اینکه هلال‌احمر تا این لحظه حتی یک دلار کمک خارجی برای سیل دریافت نکرده است، گفت: به دنبال بسته بودن حساب سوئیفت و حساب ارزی هلال‌احمر در اثر تحریم‌ها، با وجود اعلام عددها و ارقام، مبلغی به حساب هلال‌احمر ایران واریز نشده است.
علی‌اصغر پیوندی با بیان اینکه سیل امسال بسیار ویرانگر بود، افزود: با این وجود کمک‌های غیر نقدی مثل پتو، چادر، ست بهداشتی و ... از کویت، ترکیه، آذربایجان، فرانسه، آلمان، ارمنستان، پاکستان و... به ایران ارسال شده است. وی با بیان این‌که خوشبختانه سیل در گلستان و مازندران فروکش کرده است، اظهار کرد: استان‌های لرستان، ایلام و خوزستان همچنان درگیر سیل هستند و تاکنون ۲۲۷ هزار نفر اسکان اضطراری داده شده‌اند که بیش از ۱۰۰ هزار نفر آنها در خوزستان هستند.
رئیس جمعیت هلال‌احمر با بیان اینکه تاکنون بسته‌های غذایی ۷۲ ساعته و یک ماهه و ۴۷ هزار چادر توزیع شده است، تصریح کرد: تیم‌های درمان اضطراری نیز به مراکز سیل‌زده فرستاده شده و کمک‌های مردمی بسیار گسترده‌ای نیز داشتیم. تا به امروز ۱۰۰ میلیارد تومان به سیل‌زدگان کمک مردمی شده است. ابعاد حادثه بسیار گسترده است و همچنان نیاز به کمک‌های مردمی داریم. تاکنون نیز بیش از ۳۰ میلیارد تومان کمک مردمی در قالب اقلام خوراکی، بسته‌های بهداشتی، موکب و... شده است.
پیوندی با بیان اینکه درخواست استمداد از کشورهای خارجی برای ایجاد فضای همدلی بین جمعیت کشورهای مختلف کشور با ایران است، تصریح کرد: همانطور که ایران بارها به کشورهای دیگر کمک کرده است، به همین دلیل ایران نیز اعلام کرده تا در صورت وجود کمک‌های خارجی آن‌ها را قبول خواهد کرد. وی با بیان اینکه تحریم‌های خارجی و بسته بودن حساب سوئیفت، ما را از کمک ایرانیان خارج از کشور محروم کرده است، اظهار کرد: در عین حال کشورهای دیگر نیز ابراز علاقه‌مندی برای کمک به ایران کردند البته تاکنون مبلغی به حساب ایران واریز نشده است.
رئیس جمعیت هلال‌احمر از تصویب رقم ۵۰۰ هزار یورویی کمک صلیب‌سرخ جهانی به ایران خبر داد و گفت: همچنین با وجود تصویب پرداخت مبالغی از سوی اتحادیه اروپا تاکنون ایران مبلغی را دریافت نکرده است. از فدراسیون جهانی صلیب‌سرخ درخواست کردیم که تحریم‌ها نباید به مردم ایران آسیب برساند و فدراسیون جهانی و صلیب‌سرخ از هر طریقی که صلاح می‌دانند مسیر ارسال کمک‌ها به ایران را هموار کنند.
پیوندی با بیان اینکه براساس گزارشات پزشکی قانونی به دنبال سیل اخیر حدود ۷۰ نفر فوت کردند، تصریح کرد: سازمان هلال‌احمر به خانواده هر کدام از این افراد ۱۰ میلیون تومان برای جبران خسارات اولیه پرداخت می‌کند تا بعد از این مرحله با کمک وزارت مسکن و سایر نهادهای متولی، سایر خسارات این خانواده‌ها جبران شود.
پیوندی با اشاره به همکاری مشترک بین نیروی انتظامی و نیروهای نظامی برای برقراری نظم و امنیت در مناطق سیل‌زده تأکید کرد: اگرچه عده‌ای تلاش می‌کردند تا نظم منطقه را از بین ببرند اما با سرعت جلوی اقدامات آن‌ها گرفته شد. در مناطقی مثل پلدختر و معمولان بارش شدید باران باعث شده بود که حتی ارتفاع سیل به پنج تا شش متر برسد بنابراین لحظات دلهره‌آوری برای مردم به وجود آمده بود. با این حال سیل این منطقه نیز بدون تلفات انسانی پشت سر گذاشته شد. در حال حاضر در خوزستان در ۷۴ منطقه کمپ‌های اضطراری مستقر شده‌اند تا مردمی که از شهرها و روستاها تخلیه می‌شوند در این کمپ‌ها اسکان پیدا کنند.
وی با تأکید بر اینکه اقلام امدادی هلال‌احمر به هیچ عنوان قابل فروش نیست، اظهار کرد: هرگونه خرید و فروش این اقلام که آرم هلال‌احمر روی آن‌ها حک شده جرم است و نیروی انتظامی و قوه قضاییه با کسانی که نسبت به فروش این اقلام اقدام کنند، برخورد خواهد کرد.

کد مطلب: 108469
 
Share/Save/Bookmark