میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۴۰
 
 
تصمیم برای تابعیت فرزندان زنان ایرانی و مردان خارجی

گزارش فرمانده سپاه از شرایط منطقه در جلسه غیر علنی، مخالفت مجلس با بررسی اولویت طرح خط مشی اداره و نظارت بر صداوسیما، تصویب کلیات لایحه اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی و مردان خارجی، اعلام وصول طرح اصلاح قانون انتخابات شوراها از مهمترین اخبار جلسه روز گذشته مجلس شورای اسلامی بود.
در جلسه غیر علنی که با حضور فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برگزار شد، سردار سرلشکر سلامی، فرمانده سپاه گزارشی از برنامه‌های خود در سپاه را به نمایندگان ارائه داد.فرمانده سپاه در جلسه غیر علنی به ارائه تحلیلی از شرایط منطقه‌ پرداخت.
در همین زمینه حشمت‌الله فلاحت پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به اینکه در جلسه غیر علنی با حضور فرمانده سپاه و معاونانش حضور داشتیم که بحث‌های جدی شد، تاکید کرد: جنگی رخ نخواهد داد و آمریکایی‌ها می‌دانند در هیچ جنگی به این حد گرفتار فضای جنگی توأم با شکست نخواهند شد. به همین دلیل جنگ نمی‌شود چون راهبرد آمریکا جنگ نیست و کسی هم به آقای ترامپ زنگ نخواهد زد و در نهایت آمریکایی‌ها مجبور می‌شوند که جدی‌تر موضوع مذاکره با ایران را مطرح کنند.
علی مطهری هم با تاکید بر این که اکنون زمان مناسبی برای مذاکره نیست بیان‌ کرد: امروز حرف ترامپ معامله است و قصد دارد ایران را به پای میز مذاکره بکشاند تا از آن به عنوان یک برگ برنده در انتخابات آینده استفاده کند. اکنون مذاکره به معنای ضعف و ذلت است که به نفع آمریکاست.
در ادامه جلسه یک عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی از اعلام وصول چند طرح و لایحه به صورت عادی خبر داد که طرح اصلاح قانون انتخابات شوراها یکی از آنهاست.
در ادامه جلسه علنی، نمایندگان مجلس کلیات لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی را با ۱۸۸ رای موافق، ۲۰ رای مخالف و ۳ رای ممتنع از مجموع ۲۴۶ نماینده حاضر در مجلس شورای اسلامی تصویب کردند.
لعیا جنیدی، معاون حقوقی رییس جمهور نیز در این جلسه با بیان این که اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی یک نیاز جدی است که نباید در آن تردیدی داشت، گفت که اعطای تابعیت از طریق پدر بر اساس یک الگوی قدیمی است که همچنان اجرا می‌شود.
فاطمه حسینی هم با اشاره به تصویب لایحه اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از مادر ایرانی گفت: این اقدام در راستای به رسمیت شناختن یکی از حقوق حقه زنان ایرانی است.
نمایندگان همچنین اولویت بررسی طرح خط مشی اداره و نظارت بر صداوسیما را در دستور کار داشتند و در نهایت از ۲۲۷ نفر نماینده حاضر در مجلس شورای اسلامی اولویت بررسی این طرح با ۱۱۰ رای موافق، ۸۹ رای مخالف و ۱۰ رای ممتنع رد شد. در ادامه، نمایندگان مجلس سه عضو ناظر پارلمان در شورای عالی پیشگیری از پولشویی را انتخاب کردند و از مجموع ۱۷۶ رأی مأخوذه قاسم میرزایی نیکو از کمیسیون امور داخلی و شوراها با ۹۵ رأی، شهاب نادری از کمیسوین اقتصادی با ۹۲ رأی و حسین رضازاده از کمیسیون قضائی و حقوقی با ۹۱ رأی به عنوان ناظر مجلس در این شورا انتخاب شدند.

کد مطلب: 108865
 
Share/Save/Bookmark