میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۸
 
 
در نشست رسانه‌ای سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر مطرح شد؛
قوه قضاییه سرمایه‌های مشکوک سینما را اعلام کند
قوه قضاییه سرمایه‌های مشکوک سینما را اعلام کند
 

نشست رسانه‌ای سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر با حضور ابراهیم داروغه‌زاده دبیر این جشنواره و اصحاب رسانه در پردیس سینمایی ملت برگزار شد. این جشنواره کار خود را از دهم بهمن ماه آغاز می‌کند و تا ۲۲ بهمن ادامه دارد.
داروغه‌زاده با اشاره به چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی توضیح داد: چه حوزه‌ای سراغ داریم مانند سینما که در جهان قابل دفاع باشد و طی ۴۰ سال بتوانیم به آن افتخار کنیم؟ مهمترین دستاورد انقلاب در عرصه فرهنگ و هنر بود که سینما یکی از این دستاوردها بود. سینما هم تحت تأثیر انقلاب و رهنمودهای رهبر انقلاب بود تا ما به یک سینمای اخلاقی و انسانی برسیم.
دبیر جشنواره درباره هیئت داوران تصریح کرد: رئیس هیئت داوران نداریم و حرف آخر را کسی نمی‌زند اگر در مواردی به اجماع نرسند با رأی اکثریت تصمیم‌گیری می‌شود. کار داوران هم کمی زودتر آغاز شده است و هر سال هم به همین شکل بوده است.
داروغه‌زاده درباره آماده نبودن برخی فیلم‌ها توضیح داد: هیچ فیلمی که آماده نشده باشد داوری نخواهد شد. نسخه داوران کامل است مگر اینکه اصلاح صدا یا رنگ بخواهند و بعد به لابراتوار می‌روند.
وی افزود: رسانه‌ها باید این فرهنگ را گسترش دهند که مهمترین رکن جشنواره هیئت داوران است و نباید زیر سؤال بروند. در حال حاضر داوران در شرایط سختی به‌سر می‌برند و باید ۸۰ فیلم را بازبینی کنند. شاید می‌گویند برخی فیلم‌ها در حد تلویزیونی باشد که این نوعی توهین است.
دبیر جشنواره درباره پرداخت سهم فیلم‌ها از فروش در جشنواره فجر گفت: سال گذشته هم به‌صورت منظم بخش نمایش شهرستانها را داشتیم و یکی از تفاهم‌نامه‌های سازمان سینمایی نمایش فیلم‌های فجر در استان‌هاست. هیچ رقمی از طریق استانداری‌ها پرداخت نمی‌شود. سهم تهیه‌کنندگان هم یک توافق است که با خانه سینما بسته شده و یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون به صاحبان آثار پرداخت می‌شود.
داروغه‌زاده درخصوص شفاف‌سازی مالی جشنواره تصریح کرد: از قوه قضاییه و دادستانی درخواست می‌کنم اگر اطلاعاتی درباره سرمایه‌های مشکوک دارند به ما مکتوب اعلام کنند و فیلم‌های مبتلابه اجازه نمایش نخواهند داشت. فیلم‌های سینمایی برخی نهادها که به سینما کمک می‌کنند مورد کم‌لطفی قرار می‌گیرند و هیئت داوران هم اجازه نمی‌دهند کسی در نظر آنها دخالت داشته باشد. هیچ نهادی هم از ما نخواسته که فیلمی را سفارش کنیم.
وی درباره کاخ جشنواره گفت: باید اول تعریفی از کاخ جشنواره ارائه داد. هیچ جای دنیا محلی نداریم که همه منتقدان و صاحبان آثار و بقیه با هم فیلم ببینند. در همه جای دنیا محلی داریم به‌عنوان سالن خبرنگار برای حضور اهالی رسانه. به‌خاطر اینکه جشنواره همزمان با جشن پیروزی انقلاب است امکان متمرکز کردن آن در یک منطقه خاص وجود ندارد. همه جای دنیا مکانهای فرهنگی و هنری توسط شهرداری‌ها ساخته می‌شود و امیدوارم شهرداری تهران این مسئولیت را قبول کند.
داروغه‌زاده راجع به سینما برای کم‌توان‌ها توضیح داد: متأسفانه امکانات لازم برای استفاده این عزیزان وجود ندارد و ما امسال در جشنواره امکان یک سئانس نمایش رایگان تختی برای نابینایان و همراهانشان فراهم کردیم اما امیدوارم در سال‌های بعد امکانات بیشتری داشته باشند.
دبیر جشنواره با توجه به انصراف حضور برخی فیلم‌ها در جشنواره تصریح کرد: جشنواره فجر وظیفه حمایت از سینما دارد و هر چیزی که به‌نفع سینماگر باشد ما از آن استقبال می‌کنیم و نام کسانی را که در جشنواره ثبت‌نام می‌کنند اعلام نمی‌کنیم چون به‌نفع خودشان است. تمام فیلمسازانی که احتمال می‌دادند فیلمشان به جشنواره برسد ثبت‌نام کردند و هر فیلمسازی که می‌گوید از جشنواره انصراف داده ما سعی می‌کنیم سکوت کنیم.
داروغه‌زاده درباره برگزاری مراسم افتتاحیه در پردیس تئاتر تهران گفت: پردیس خوبی در جنوب شهر تهران ساخته شده و باید به هنر و فرهنگ در این مناطق هم رسیدگی شود و چه اشکالی دارد این جشنواره در این مناطق افتتاح شود؟
دبیر جشنواره درباره تفاوت‌های جشنواره فجر با جشنواره‌های سایر دنیا و عدم برگزاری جشنواره در ایران مال که حاشیه زیادی در نشست به‌ همراه داشت توضیح داد: مهمترین جشنواره سینمایی در ایام جشن انقلاب را برگزار می‌کنیم. طبق نظرسنجی برگزاری در پردیس ملت گویا نظرها موافق بود و انتقادها به آنتن‌دهی و پارکینگ باز می‌گشت که این دو مشکل را سعی کردیم برطرف کنیم. پردیس ایران مال هم بسیار باکیفیت هست و امسال برای اولین‌بار دو سالن را به‌عنوان بخش مردمی وارد جشنواره کردیم که بررسی شود تا در صورت مناسب بودن امکانی خواهد بود برای سالهای بعد. ایران مال بسیار امکانات خوبی برای جشنواره دارد و می‌تواند برای سال‌های بعد گزینه خوبی باشد اما تنها ایرادش بحث مسافت است، البته ایران مال توقع داشت که به‌عنوان حامی معرفی شود اما گزینه منتخب همراه اول بود.
وی افزود: بخشی از تغییرات جشنواره فیلم فجر به میزان اهمیت جشنواره فیلم فجر بازمی‌گردد و با گذشت زمان نظرهای متفاوتی ارائه می‌شود اما سودای سیمرغ کمترین تغییر را داشته است و البته برخی تغییرات ناگزیر است و با توجه به تغییرات اصل سینما اتفاق می‌افتد.
دبیر جشنواره ادامه داد: من معتقد به این نیستم که سینمای ما سراسر ابتذال است و فیلم‌هایی که خواهیم دید در تعریف ابتذال نمی‌گنجد. سینما و فیلمساز هم از حال جامعه دریافت احساس می‌کند. شرایط روحی جامعه فیلم‌های طنز و کمدی را می‌خواهد. ۳۰ فیلم جشنواره فیلم‌های خوبی است. اینطور نیست که ما از فیلمسازی فیلمسازان مستقل حمایت نکنیم. سیاست سازمان سینمایی این است که اگر هم سانسوری قرار است بر فیلم‌ها اعمال شود در زمینه ابتذال اخلاقی است و فیلمی با مشکل سیاسی و اعتقادی روبه‌رو نبوده‌است البته خود رسانه‌ها هم باید با ابتذال به صورت جدی برخورد شود. تمام فیلم‌ها از نظر ما شریف هستند و بهتر است نامی از فیلم‌ها برده نشود.
وی درباره بخش انیمیشن گفت: سیاست‌های سازمان سینمایی حمایت از انیمیشن است. در همین راستا جشنواره یک فیلم سینمایی انیمیشن را وارد بخش سودای سیمرغ کرد و امسال هم سه فیلم وارد این بخش شدند و دبیر جشنواره با اختیار خود به منظور حمایت از انیمیشن وارد بخش اصلی کردیم و مورد داوری قرار می‌گیرد.

کد مطلب: 107767
 
Share/Save/Bookmark