میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۶ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۰۴
 
 
بازی نتانیاهو
رژیم صهیونیستی به نخست‌وزیری نتانیاهو در طی هفته‌های اخیرتشدید سیاست‌های رادیکالی را در پیش گرفته است...

رژیم صهیونیستی به نخست‌وزیری نتانیاهو در طی هفته‌های اخیرتشدید سیاست‌های رادیکالی را در پیش گرفته است. در کرانه باختری در کرانه تصویب شهرک‌سازی‌های جدید سرکوب گسترده فلسطینی را اجرا می‌کنند و در غزه نیز هر روز حملات جدیدی علیه فلسطینی‌ها صورت می‌گیرد که صدها کشته و زخمی بر جای گذاشته است، ارتش صهیونیستی در جولان نیز مانورهای متعددی را برگزار کرده در حالی که همزمان در قبال لبنان نیز ادعای کشف تون‌های حزب‌الله را مطرح کرده‌اند. آنها بر این ادعایند که توانسته‌اند تونل‌های حزب‌الله که قرار بوده علیه این رژیم از این تونل‌ها اقدام صورت گیرد کشف و منهدم کرده‌اند. در جدیدترین اقدام ارتش صهیونیستی تجاوز هوایی به سوریه صورت داده که البته با واکنش پدافند سوریه مواجه شده چنانکه روسیه اعلام کرده ۱۴ موشک از ۱۶ موشک صهیونیستی را سرنگون کرده است.
در کنار این موارد وضع قوانین نژادپرستانه در کنست رژیم صهیونیستی و نیز تحرکات صهیونیست‌ها علیه ایران را نیز باید افزود چنانکه نتانیاهو تندترین تهدیدات را علیه جمهوری اسلامی مطرح و حتی از آمادگی برای اقدام نظامی گفته است. حال این سوال مطرح می‌شود که اهداف نتانیاهو از این اقدامات چیست و چرا رادیکالیسم محور تحرکات این رژیم شده است؟
پاسخ به این پرسش را در تحولات داخلی رژیم صهیونیستی باید جست‌وجو کرد. هر چند این رژیم تلاش دارد تا چنان وانمود سازد که دارای انسجام داخلی است اما در واقع دارای بحران‌ها و اختلافات داخلی شدید است چنانکه در نهایت نتانیاهو وادار به اعلام انتخابات زودهنگام شده است. با توجه به اینکه وی نتوانسته در حوزه اقتصادی دستاوردی داشته باشد تلاش دارد تا با سیاست‌های رادیکالی بویژه در حوزه سیاست خارجی خود را فردی موثر در تحقق اهداف راستگرایان افراطی معرفی نماید تا در انتخابات زودهنگام بتواند آرای لازم را کسب نماید. حلقه تکمیلی این سیاست تحرکات وی در قبال معامله قرن است نتانیاهو تلاش دارد تا چنان وانمود سازد که تنها فردی است که می‌تواند این طرح آمریکا را اجرایی و تعامل با کشورهای عربی را محقق سازد. این مسئله برای نتانیاهو که به دنبال جلب حمایت کشورهای غربی از ادامه نخست‌وزیری‌اش است دارای اهمیت است.
تحرکات نتانیاهو در عرصه منطقه‌ای و جهانی نه برگرفته از قدرت و توانایی وی و رژیم صهیونیستی بلکه برگرفته از بحران‌های داخلی و جهانی این رژیم است که برای پنهان‌سازی این بحران‌ها و نیز تبلیغات انتخاباتی صورت می‌گیرد. روندی که شاید بتواند راستگرایان افراطی و شهرک‌نشینان را به نفع نتانیاهو پای صندوق‌های رای آورده تا وی بتواند بار دیگر دیکتاتوری یک‌جانبه‌گرایانه خود را ادامه دهد.

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 107361
 
Share/Save/Bookmark