میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۹ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۱
 
 
۵۷۵ معترض به مواضع ضدمهاجرتی ترامپ بازداشت شدند
ذبح دموکراسی پای پله‌های سنا

در حالی سران آمریکا ادعای حمایت از حقوق بشر سر می‌دهند و با این ادعا نیز به پرونده‌سازی علیه کشورهای دیگر می‌پردازند که تحولات درونی این کشور رسوایی این مدعی حقوق بشر را رقم زده است چنانکه پلیس آمریکا ۵۷۵ نفر را که در اعتراض به مواضع ضد مهاجرتی دولت دونالد ترامپ، یکی از ساختمان‌های مجلس سنای این کشور را اشغال کرده بودند، بازداشت کرد.
در حالی که اعتراض‌های داخلی به مواضع ضد مهاجرتی دولت آمریکا ادامه دارد، فعالان آمریکایی اعتراض خود را به درون یکی از ساختمان‌های مجلس سنای آمریکا بردند. بیش از ۵۰۰ تن از فعالان و معترضان بهمواضع ضد مهاجرتی دولت دونالد ترامپ در اعتراض به این مواضع یکی از ساختمان‌های مجلس سنای این کشور را اشغال کردند. معترضان که بیشتر آنها را زنان تشکیل می‌دادند در اعترض به مواضع مهاجرتی دولت ترامپ شعار می‌دادند: «اینجا از مهاجران استقبال می‌کنیم.»
معترضان همچنین شعارهایی علیه جداسازی کودکان مهاجران از والدین آنها در مرز آمریکا سر دادند. بنابر گزارش‌ها، نیروهای پلیس کنگره آمریکا ۵۷۵ نفر از معترضان را بازداشت کردند. خانم «پرامیلا جایاپال» عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا از ایالت واشنگتن یکی از بازداشت‌شدگان است. لازم به ذکر است آمریکا همین اواخر گزارش سالیانه درباره نقض حقوق بشر در کشورهای دیگر را منتشر و حتی از اعتراض‌های خیابانی در کشورهای دیگر حمایت کرده بود حال آنکه در درون سرکوب گسترده مردم را در دستور کار دارد.
در این میان در ادامه سیاست‌های نظامی‌گرایانه مجلس نمایندگان آمریکا لایحه بودجه ۶۷۵ میلیارد دلاری برای وزارت دفاع این کشور (پنتاگون) در سال مالی ۲۰۱۹ را تصویب کرد. در حوزه سیاست خارجی نیز تحرکات قابل توجهی از سوی آمریکا در جریان است چنانکه کاخ ریاست ‌جمهوری روسیه تأیید کرد که دیدار آتی میان رؤسای جمهور روسیه و آمریکا قرار است در تاریخ ۱۶ جولای (۲۵ تیرماه) در هلسینکی پایتخت فنلاند برگزار شود.
در این میان رئیس شورای اروپا هشدار داد، روابط فراآتلانتیک به دلیل سیاست‌های رئیس‌جمهور کنونی آمریکا، شدیدا تحت فشار قرار دارد. «دونالد تاسک» رئیس شورای اتحادیه اروپا گفت که به دلیل سیاست‌های «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا، این اتحادیه باید آماده شرایط بدتری باشد. اتحادیه اروپا دکترین جدید آمریکا که در آن هیچ دوستی برای این کشور وجود ندارد و تنها دشمن دارد، مورد انتقاد قرار داد.
«آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان در پارلمان این کشور گفت که بر کسی پوشیده نیست، روابط فراآتلانتیک در معرض آسیب قرار دارد، اما اتحاد همپیمانان برای امنیت مشترک همه حائز اهمیت است. اخیرا در مسایلی همچون بودجه ناتو، تعرفه آلومینیوم و فولاد، همچنین حفظ برجام میان آمریکا و متحدان اروپایی‌اش اختلاف نظرهایی بروز کرده است. مقام‌های اروپایی هشدار داده‌اند که این اختلافات می‌تواند آثار طولانی‌مدتی بر روابط فراآتلانتیک داشته باشد.
«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور ایالات متحده روز چهارشنبه مدعی شد اتحادیه اروپا اساسا برای بهره‌کشی و سوءاستفاده تجاری از ایالات متحده تشکیل شده است. رئیس‌جمهور امریکا که در یک تجمع انتخاباتی در داکوتای شمالی سخنرانی می‌کرد، با بیان اینکه اتحادیه اروپا به دنبال بهره بردن از «قلک» آمریکا است، گفت: «ما کشورهای اتحادیه اروپا را دوست داریم. اما اتحادیه اروپا، قطعا، برای بهره بردن از ایالات متحده شکل گرفته است. می‌دانید، نمی‌توانیم اجازه دهیم چنین چیزی اتفاق بیافتد.».
لازم به ذکر است رئیس‌جمهور آمریکا و نخست‌وزیر جدید ایتالیا که دیدگاه‌های نزدیکی درباره مسائل بین‌المللی از جمله درباره پناه‌جویان دارند قرار است به زودی با هم دیدار کنند.

کد مطلب: 104968
 
Share/Save/Bookmark