میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۱۵
 
 
تعیین جایزه برای چیست؟
کرونا ویروس در حالی جهان را به خود مشغول کرده است که آمریکا که با بحران شدید تلفات سنگین کرونا در داخل مواجه است...

کرونا ویروس در حالی جهان را به خود مشغول کرده است که آمریکا که با بحران شدید تلفات سنگین کرونا در داخل مواجه است همچنان به تحرکات نظامی در غرب آسیا ادامه می دهد. نکته قابل توجه در این عرصه آنکه یک نهاد وابسته به وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد هر فردی که اطلاعاتی از مخفیگاه ابوابراهیم القرشی سرکرده جدید داعش ارائه دهد، پنج میلیون دلار جایزه خواهد برد. برنامه مجازات برای عدالت وابسته به وزارت خارجه آمریکا در صفحه توئیتر خود با اعلام این خبر افزود: برادران غیرتمند عراقی، این تروریست داعشی با نام حجی عبدالله جنایات بیشماری علیه برادرانتان انجام داده است؛ بنابراین اگر اطلاعاتی از وی دارید ما را در جریان بگذارید. در ادامه همین رویکرد سفارت آمریکا در بغداد نیز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که هر فردی که اطلاعاتی از مکان حضور محمد سعید عبدالرحمن المولی معروف به حجی عبدالله و همچنین ابوعمر الترکمانی و محمد سعید الصلبی ارائه دهد، جایزه پنج میلیون دلاری را دریافت خواهد کرد.
حال این سوال مطرح می‌شود که چرا آمریکا چنین رویکردی در پیش گرفته است و چنین جایزه‌ای را مطرح نموده است؟ پیش از هر چیز توجه به چند نکته قابل توجه است. نخست آنکه آمریکا خود ایجاد کننده گروه‌های تروریستی همچون داعش است و تمام اسناد و مدارک از ارتباط سران داعش با دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی آمریکا و انگلیس حکایت دارد. چگونه می‌شود که آمریکا برای مهره سر مهره خود جایزه تعیین می‌کند؟ دوم آنکه چرا آمریکا تا پیش از این چنین جایزه‌ای را تعیین نکرده بود اکنون که طرح خروج آمریکا از عراق مطرح شده این طرح را عنوان نموده است؟
سوم آنکه چرا آمریکا ادعای مقابله با داعش سر می دهد و چنین جایز‌ه‌ای را تعیین می کند در حالی که همزمان به بمباران ارتش و نیروهای مردمی عراق به عنوان پیشگامان مبارزه با تروریسم می‌پردازد؟ پاسخ به این سوالات نشان می‌دهد که هدف از تعیین این جایزه نه مبارزه با تروریسم بلکه اهدافی ورای این ادعای ظاهری است. با توجه به شرایط آمریکا در منطقه از جمله در عراق می‌توان گفت که آمریکا به دنبال مولفه‌ای برای توجیه ادامه حضور در عراق است در حالی که رفتارهای یک جانبه بدون هماهنگی با دولت عراق را محور برنامه‌هایش دارد. ادعای مبارزه با تروریسم و تعیین جایزه برای سر سرکرده جدید داعش را می توان بهانه‌ای برای ایجاد آشوب جدید در عراق و البته توجیه تحرکات نظامی‌اش در این کشور و منطقه دانست. آمریکا سعی دارد تا بازی نظامی جدیدی را در منطقه ایجاد کند تا در لوای این تحرکات مصوبه پارلمان عراق مبنی بر لزوم اخراج نیروهای آمریکایی را حاشیه ساخته و همچنان به ادامه حضور در عراق بپردازد. نکته مهم آنکه تعیین جایزه برای سر کرده داعش دخالت در امور داخلی عراق است که خود سندی دیگر بر لزوم اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور به عنوان تنها راهکار رسیدن عراق به ثبات و امنیت پایدار است. 

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 113463
 
Share/Save/Bookmark